1400/08/05  
 
دوشنبه, ۲۲ شهریور ۱۴۰۰ ۱۲:۲۸ ۱۶۷
چچ
اجرای طرح پایش واحدهای صنعتی غیرفعال/ احیای 2000 واحد تولیدی راکد تا پایان سال

معاون وزیر صمت در نشست مشترک با رؤسای سازمان‌های صمت و مدیران عامل شرکت شهرک‌های صنعتی استان‌ها عنوان کرد:

اجرای طرح پایش واحدهای صنعتی غیرفعال/ احیای 2000 واحد تولیدی راکد تا پایان سال

​معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت از اجرای طرح پایش واحدهای صنعتی غیرفعال با استفاده از ظرفیت مشاوران و کلینیک‌های کسب و کار در داخل و خارج شهرک‌ها و نواحی صنعتی کشور خبر داد.

به گزارش شاتا به نقل از روابط عمومی سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران، علی رسولیان در نشست هماهنگی اجرای طرح پایش واحدهای صنعتی راکد که به‌صورت ارتباط تصویری برخط با رؤسای سازمان‌های صنعت، معدن و تجارت و مدیران عامل شرکت شهرک‌های صنعتی استان‌ها برگزار شد، اظهار داشت: برای تحول بنیادین بخش صنعت، معدن و تجارت، 36 پروژه تحولی توسط وزیر صنعت، معدن و تجارت تعریف شده است که سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران، مدیریت دو پروژه "تأمین زیرساخت‌های شهرک‌ها و نواحی صنعتی" و "احیاء واحدهای راکد و نیمه راکد" را برعهده دارد.

وی افزود: برای اجرای این پروژه های تحولی، طرح پایش واحدهای صنعتی غیرفعال در داخل و خارج شهرک‌ها و نواحی صنعتی با به‌کارگیری ظرفیت مشاوران و ارائه دهندگان خدمات توسعه کسب و کار با هدف حل مشکلات بنگاه‌ها و توانمندسازی آن‌ها به منظور ارتقاء بهره وری، کاهش قیمت تمام شده، افزایش رقابت پذیری و ... انجام می‌شود.

رئیس هیأت مدیره و مدیرعامل سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران اضافه کرد: در این طرح با شناسایی و پایش واحدهای غیرفعال، بررسی علل رکود و مشکلات آن‌ها، ارائه خدمات مشاوره‌ای تخصصی، فنی، حقوقی و مدیریتی و رفع موانع پیرامون فضای کسب و کار واحدهای صنعتی، نسبت به بازفعال سازی واحدهای راکد و تعطیل در داخل و خارج شهرک‌ها و نواحی صنعتی استان‌ها اقدام می‌شود.

رسولیان ادامه داد: در فاز نخست اجرای این طرح، واحدهایی که پروانه بهره برداری فعال دارند، اما راکد هستند، هدف گذاری شده‌اند، که بر اساس این پایش و با توافق این سازمان و معاونت طرح و برنامه وزارت صنعت، معدن و تجارت، برنامه‌های عارضه یابی و پروژه بهبود با استفاده از منابع، امکانات و ظرفیت‌هایی که در شهرک‌های صنعتی وجود دارد، به اجرا درمی‌آید.

وی همچنین بازفعال سازی واحدهای راکد خارج از اولویت گذاری فاز اول را دومین فاز اجرای طرح پایش واحدهای صنعتی غیرفعال در داخل و خارج شهرک‌ها و نواحی صنعتی اعلام کرد.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت با اشاره به این‌که طرح پایش واحدهای صنعتی غیرفعال در تکمیل برنامه‌های احیاء و بازفعال سازی سال‌های گذشته به اجرا درمی‌آید، یادآور شد: از سال 1391 تا پایان سال 1399 جمعاً 10 هزار و 193 واحد صنعتی به بهره برداری رسیده غیرفعال به چرخه تولید بازگشتند که برای 182 هزار و 563 نفر فرصت شغلی جدید فراهم شد.

رسولیان گفت: در سال جاری نیز راه اندازی مجدد 1600 واحد صنعتی غیرفعال در داخل شهرک‌های صنعتی و 400 واحد در خارج از آن‌ها در دستور کار این سازمان قرار گرفته است که طی 5 ماهه نخست امسال، تعداد 499 واحد احیاء و در نتیجه آن برای 12 هزار و 478 نفر اشتغالزایی یا تثبیت شغل شده است.

وی واگذاری به سرمایه‌ گذار جدید، تأمین منابع مالی، اخذ شریک سرمایه گذار، تأمین مواد اولیه، اجاره به شرط تملیک، حل مشکل اختلاف شرکاء، انتقال فناوری و بهینه کردن خط تولید، رفع مشکلات حقوقی و زیرساختی، تولید محصول جدید و رفع مشکل بازار با همکاری دستگاه قضایی، شبکه بانکی، استانداری و کارگروه‌های تسهیل و رفع موانع تولید را از جمله روش‌های راه اندازی مجدد واحدهای صنعتی به بهره برداری رسیده غیرفعال در استان‌ها اعلام کرد.

رئیس هیأت مدیره و مدیرعامل سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران همچنین با بیان این‌که بیش از ۴۸ هزار واحد تولیدی در شهرک‌ها و نواحی صنعتی کشور به بهره‌ برداری رسیده است، افزود: 8 هزار و 132 واحد صنعتی در داخل شهرک‌ها و نواحی صنعتی و 8 هزار و 110 واحد در خارج از آن‌ها راکد هستند، که جامعه هدف طرح پایش واحدهای صنعتی غیرفعال را تشکیل می‌دهند.

رسولیان در ادامه به چرخه عمر فناوری و محصول در صنعت بخصوص در صنایع کوچک و متوسط نیز اشاره و خاطرنشان کرد: چرخه محصول نمایان گر دوره عمر فناوری و نمودار رشد بازار آن است؛ به‌طوری که از مرحله ایده پردازی در قالب یک طرح مهندسی تا تولید و رشد محصول و نحوه واکنش بازار نسبت به انتشار محصول، کسب و کارها با تحولات مختلفی در مراحل جنینی، رشد، بلوغ و زوال مواجه می‌باشند.

وی اضافه کرد: از این رو باید توجه داشت که یک محصول یک چرخه عمر مشخصی دارد و یک بنگاه همیشه نمی‌تواند فعال باشد، زیرا شاید درگیر تغییر فناوری، تغییر روش تولید، تغییر نوع محصول و … شود و مدتی راکد و سپس فعال شود، که در این راستا ارائه مشاوره و خدمات توسعه کسب و کار به متقاضیان ـ پیش از سرمایه گذاری و پس از آن ـ در مانایی و پایایی محیط و شرایط متغیر کسب و کارها تأثیرگذار خواهد بود.

در این نشست، هریک از رؤسای سازمان‌های صنعت، معدن و تجارت و مدیران عامل شرکت شهرک‌های صنعتی استان‌ها به ارائه گزارشی از آخرین وضعیت راه اندازی مجدد واحدهای صنعتی راکد و بیان دیدگاه‌های خود درخصوص نحوه اجرای طرح پایش واحدهای صنعتی غیرفعال و مسائل و مشکلات پیش روی آن پرداختند.

سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران و شرکت‌های استانی تابعه آن اکنون با دارا بودن 505 شهرک و 324 ناحیه صنعتی و سه منطقه ویژه اقتصادی درحال بهره‌برداری، 81 شهرک و ناحیه صنعتی تخصصی، 6 شهرک فناوری، 40 مرکز خدمات فناوری و کسب و کار، 2 مجتمع فناوری اطلاعات و خدمات نرم‌ افزاری، 93 هزار و 923 قرارداد منعقده و بهره‌برداری از 48 هزار و 12 واحد صنعتی و سه هزار و 145 واحد کارگاهی، زمینه اشتغال مستقیم 962 هزار و 243 نفر را در سراسر کشور فراهم کرده است.

آدرس کوتاه شده:
No Cache
Generate time: 3.2526226043701
Query time: 1.5979725519816