1400/06/25  
 
سه شنبه, ۲۲ تیر ۱۴۰۰ ۱۲:۳۹ ۹۱
چچ
رشد ۳۱ درصدی صدور پروانه اکتشاف معادن در آذربایجان شرقی

رشد ۳۱ درصدی صدور پروانه اکتشاف معادن در آذربایجان شرقی

معاون امور معادن و صنایع معدنی سازمان صنعت، معدن و تجارت آذربایجان شرقی با اشاره به صدور ۱۷ فقره پروانه اکتشاف معدن در سه ماهه نخست سال1400 ، از رشد ۳۱ درصدی در این حوزه نسبت به مدت مشابه سال گذشته در استان خبر داد.

به گزارش شاتا، مهرانگیز رحمانی با بیان اینکه توسعه معادن و صنایع معدنی یکی از محوری ترین برنامه های وزارت و سازمان های صمت استان ها در سال " تولید، پشتیبانی ها و مانع زدایی ها " می باشد، گفت : در سه ماهه اول امسال ۵ فقره گواهی کشف معدن با مساحت حدود 2.8 کیلومتر مربع صادرشده است.

وی ادامه داد: تا پایان خرداد ماه سال جاری ۴۸ فقره مجوز برداشت شن و ماسه و خاک رس از سوی ادارات صمت شهرستان ها صادر و بیشترین مجوز برداشت صادره مربوط به شهرستان های تبریز و مرند می باشد.

معاون امور معادن و صنایع معدنی سازمان صمت استان با تأکید بر اینکه مزیت های معدنی خدادادی در منطقه ، قابلیت و فرصت سرمایه گذاری در معادن استان را فراهم ساخته و نیازمند توجه بیش از پیش به این بخش مهم و تأثیرگذار اقتصادی است، ادامه داد : ایجاد و راه اندازی واحدهای فرآوری ، توسعه و تکمیل چرخه و زنجیره های بعدی معادن و صنایع پائین دستی ، زمینه ایجاد اشتغال پایدار را تحقق می بخشد.

وی از وجود بیش از 800 معدن و فعالیت نزدیک به 400 واحد معدنی بدون احتساب معادن شن و ماسه در استان خبر داد و تصریح کرد : ظرفیت اسمی استخراج در معادن استان 48 میلیون تن بوده و با حل مشکلات و چالش‌های پیش رو و رفع موانع می توانیم ظرفیت های اشتغال و استخراج را ارتقا دهیم .

رحمانی پیش بینی تمهیدات لازم براساس برنامه های وزارت صنعت، معدن و تجارت در خصوص جذب سرمایه در بخش صنایع معدنی را یکی از مهمترین اولویت های امسال دانست و خاطر نشان کرد : تنوع محصولات معدنی ویژگی عمده معادن استان بوده و تحقق « نهضت کاهش خام فروشی » بر اساس منویات مقام معظم رهبری ( مدظله العالی ) در سرلوحه برنامه های ما قرار دارد.

وی راه اندازی شهرک تخصصی مس در شهرستان ورزقان را در راستای حرکت به سمت ایجاد واحدهای فرآوری و توسعه صنایع پایین دستی در بخش معدن برشمرد و گفت : ایجاد ارزش افزوده ، افزایش ظرفیت اشتغال و همچنین پرهیز از خام فروشی از دیگر موارد مهمی است که با جدیت دنبال می شود.

معاون امور معادن و صنایع معدنی سازمان صمت آذربایجان شرقی، افزود : تامین نیاز داخل اولویت اول استان بوده و در بحث صادرات نیز بخشی از مواد معدنی نظیر پوکه که از استانداردهای جهانی برخوردار است ، به منظور حضور در بازارهای جهانی صادر می شود.

آدرس کوتاه شده:
No Cache
Generate time: 2.0295286178589
Query time: 1.2925489743551