1400/05/03  
 
پنجشنبه, ۰۳ تیر ۱۴۰۰ ۱۳:۳۲ ۱۱۲
چچ
تاکید بر توسعه همکاری‌ها در بخش علوم‌زمین/ استفاده از زمین‌شناسی برای مقابله با چالش‌های بزرگ جهانی

در نشست سازمان‌های زمین‌شناسی ایران و فنلاندمطرح شد:

تاکید بر توسعه همکاری‌ها در بخش علوم‌زمین/ استفاده از زمین‌شناسی برای مقابله با چالش‌های بزرگ جهانی

رئیس سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور در نشست نشست سازمان‌های زمین‌شناسی ایران و فنلاند ضمن اشاره به مهمترین اقدامات این سازمان، نسبت به همکاری‌های علمی منطقه‌ای و بین‌ المللی به ویژه میان سازمان‌های زمین‌شناسی در راستای حل مشکلات این حوزه ابراز امیدواری کرد.

به گزارش شاتا به نقل از سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور، نشست سازمان‌های زمین‌شناسی ایران و فنلاند به‌ منظور توسعه و ادامه همکاری‌های دوجانبه در بخش علوم‌زمین و معدن پیش از ظهر امروز( 2 تیر ماه) به صورت وبینار در محل این سازمان آغاز به کار کرد.

علیرضا شهیدی در این نشست ضمن ابراز امیدواری نسبت به شناسایی درست از توانمندی‌ها و نیازهای هر دو سازمان و برنمه ریزی برای همکاری‌های علمی، به تاریخچه و قدمت سازمان متبوع خود اشاره کرد و گفت: این سازمان در طول این سالیان وظیفه تولید و اطلاعات پایه زمین‌شناسی و اکتشاف در کل کشور را به عهده داشته است.

به گفته معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت، تولید نقشه‌های زمین‌شناسی کوچک، متوسط و بزرگ مقیاس زمین‌شناسی و اکتشافی، شناسایی و پایش مخاطرات زمین‌شناسی و اجرای پروژه‌های ملی و بین‌المللی، مسئولیت تولید نقشه‌های خاورمیانه در لایه‌های گوناگون (به عنوان مسئول cgmw) برگزاری ۳۹ گردهمایی تخصصی ملی و بین‌المللی علوم زمین در کشور از جمله فعالیت‌های این سازمان است.

رئیس سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور ضمن اشاره به تغییرات اقلیمی در سطح جهان و به ویژه ایران خاطرنشان کرد: کشور من با مشکلاتی از قبیل تامین آب شرب کشاورزی، خشکسالی، بروز سیل و زمین‌لغزش در برخی نقاط و فرونشست و ریزگردها مواجه شده است.

شهیدی ابراز امیدواری کرد: با همکاری‌های علمی منطقه‌ای و بین‌المللی به ویژه میان سازمان‌های زمین‌شناسی بتوانیم بر پاره‌ای از این مشکلات چیره شویم.

در بخش دیگر این نشست نیز، فروزنده ودیعتی گفت: گسترش و تقویت همکاری دو جانبه با فنلاند در همه زمینه‌ها، هدف دولت جمهوری اسلامی ایران است.

سفیر جمهوری اسلامی ایران در فنلاند با بیان این‌که سازمان زمین‌شناسی ایران دارای سوابق ارزشمند، تخصص و کارهای برجسته منحصر به فرد در غرب آسیا است، تصریح کرد: سازمان زمین‌شناسی فنلاند نیز یک مرکز با ویژگی‌های خوب در اروپا در ارزیابی و استفاده پایدار از منابع زمین‌شناسی است.

ودیعتی با تاکید بر این‌که محیط‌های ساخته شده و طبیعی می‌توانند کیفیت زندگی را ارتقا داده یا تخریب کنند، گفت: از تخصص زمین‌شناسی می‌توان برای مقابله با چالش‌های بزرگ جهانی مربوط به توسعه پایدار، اقتصاد بازیافت، آب سالم، و انرژی پاک، تغییرات اقلیمی و حوادث طبیعی استفاده کرد.

وی خاطرنشان کرد: زمینه‌هایی مانند مدیریت پایگاه داده‌ها، مدیریت منابع آب به ویژه مدیریت آب‌های زیرزمینی، اکتشاف و فرآوری مواد معدنی، ژئوفیزیک و توسعه خدمات دیجیتال فرصتی برای هر دو طرف برای کشف راه‎های جدید همکاری است.

سفیر جمهوری اسلامی ایران در هلسینکی ضمن اشاره به همکاری آموزشی و تبادل علمی بین ایران و فنلاند در غرب آسیا و زمین‌شناسی خاورمیانه گفت: برای توسعه هر چه بیشتر، راه‌حل‌های جدید برای فرآوری موادمعدنی، پسماند و آب و افزایش دانش ما در مورد چرخه‌های زندگی به همان اندازه مهم هستند.

ودیعتی با بیان این‌که با توجه به پدیده خشکسالی در منطقه ما ایجاد زمینه همکاری در موضوعات مدیریت منابع آب به ویژه آب‌های زیرزمینی ضروری به نظر می‌رسد، تصریح کرد: ایران و فنلاند هر دو دارای تجربه‌های طولانی در بخش‌های مختلف زمین‌شناسی هستند که برهمین اساس می‌توان از این تجربیات استفاده کرد.

آدرس کوتاه شده:
No Cache
Generate time: 1.9970313707987
Query time: 1.3145944277445