1400/05/05  
 
چهارشنبه, ۲۶ خرداد ۱۴۰۰ ۰۹:۴۱ ۱۰۰
چچ
الزام نصب نرخ‌نامه مصوب در بنگاه‌های مشاور املاک استان بوشهر

الزام نصب نرخ‌نامه مصوب در بنگاه‌های مشاور املاک استان بوشهر

معاون نظارت، بازرسی و حمایت از حقوق مصرف کننده سازمان صمت استان بوشهر، اعلام کرد: نصب نرخ نامه معاملات مسکن، در بنگاه‌های مشاوران املاک استان الزامی بوده و در غیر این صورت واحد صنفی مربوطه به عنوان متخلف عدم درج قیمت مورد پیگرد قانونی قرار خواهد گرفت .

به گزارش شاتا، رضا جمالی افزود: این نرخ‌نامه برای هر شهرستان به صورت جداگانه ازطریق کمیسیون نظارت بر سازمان‌های صنفی مصوب و به مشاوران املاک ابلاغ می‌شود.

وی با بیان اینکه این تعرفه برای امسال تغییری نداشته است، اضافه کرد: ملاحظه و تعیین هویت اشخاص، اسناد و اخذ استعلام‌های قانونی از دستگاه‌ها در هنگام معاملات ملکی از وظایف مشاوران املاک است که به صورت روشن و قانونی مشخص است و اعمال تعرفه‌های سلیقه‌ای از سوی آنها پذیرفتنی نیست.

معاون نظارت، بازرسی و حمایت از حقوق مصرف کننده سازمان صمت استان بوشهر عنوان کرد: تعرفه مصوب خرید و فروش ملک در شهر بوشهر برای املاکی که قیمت آنها تا ۱۰۰ میلیون تومان است نیم درصد است که بر این اساس در مجموع مبلغ ۵۰۰ هزارتومان از دو طرف معامله دریافت می‌شود و بیش از این قیمت، به ازای افزایش هر یک میلیون تومان، ۴ هزار تومان به این تعرفه افزوده می‌شود.

جمالی اضافه کرد: علاوه بر این، ۹ درصد نیز به عنوان مالیات ارزش افزوده به این رقم افزوده می‌شود.

وی در ارتباط با تعرفه رهن و اجاره املاک در بندر بوشهر گفت: این تعرفه برای اجاره ملک یک چهارم اجاره ماهیانه آن به همراه پنج دهم درصد ودیعه است که از هر یک از طرفین معامله اخذ می‌شود.

معاون نظارت، بازرسی و حمایت از حقوق مصرف کننده سازمان صمت استان بوشهر افزود: تعرفه مصوب برای رهن کامل املاک نیز معادل هشت دهم درصد یا به ازاء هر 10میلیون ریال 8000 تومان است که در مجموعه از دو طرف معامله دریافت می‌شود.

جمالی تاکید کرد: گشت‌های مشترک سازمان صمت و تعزیرات حکومتی از سال گذشته همه مشاوران املاک بازدید و بر نصب نرخ نامه و ثبت معاملات آنها در سازمان املاک و مستغلات کشور نظارت می‌کنند.

وی اذعان کرد: تاکنون در مورد تعیین قیمت املاک و مستغلات، ساز و کار مشخصی طراحی و ابلاغ نشده‌است و این مهم نیازمند کارشناسی گسترده و مطالعه عمیق است تا با در نظر گرفتن همه ابعاد و زوایا به قیمت‌گذاری بپردازد.

آدرس کوتاه شده:
No Cache
Generate time: 2.2549626032511
Query time: 1.5425589879354