1400/04/04  
 
شنبه, ۰۴ اردیبهشت ۱۴۰۰ ۱۵:۴۹ ۲۷۲
چچ
پشت پرده نابودی ۳۰ هزار تُن پرتقال در انبارها/ طمع سود بیشتر، کام مردم را تلخ کرد

پشت پرده نابودی ۳۰ هزار تُن پرتقال در انبارها/ طمع سود بیشتر، کام مردم را تلخ کرد

در روز‌های اخیر، خبر فاسد شدن هزاران تن پرتقال و سیب، آن هم در شرایطی که بسیاری از مردم به دلیل فشار‌های اقتصادی، قادر به تهیه آن نیستند، باعث ناراحتی بسیاری از افراد شده است. این در شرایطی است که در اسفندماه سال گذشته، پیشنهاد غرفه‌های رایگان از سوی ستاد تنظیم بازار مطرح شده بود، ولی با دست رد باغداران و تشکل‌ها مواجه شده بود.

به گزارش شاتا ​به نقل از تابناک اقتصادی، قیمت میوه آن قدر افزایش یافت که حتی رهبر انقلاب در روز درختکاری به این مسئله واکنش نشان داد و گفت: "متأسفانه امروز وضع معیشت مردم خوب نیست؛ این غصّه بزرگی است برای ما. گرانی‌ها زیاد است؛ شما ملاحظه کنید شب عید، قیمت میوه و مانند این‌ها خیلی گران است؛ میوه فراوان، امّا قیمت‌ها بسیار بالا".

حالا تنها در مدت کوتاهی از شروع سال جدید، خبر فاسد شدن میوه ها و به طور مشخص، از بین رفتن هزاران تن پرتقال در انبارها، کام بسیاری از مردم را تلخ کرده است. اما جزئیات این موضوع و اتفاق تلخ چیست؟
در این باره، مصطفی دارایی‌نژاد، در گفت‌وگوی تلفنی با یک برنامه تلویزیونی در خصوص موضوع فساد میوه‌های دپو شده در انبارها و سردخانه‌ها، ضمن تایید این موضوع، میزان تولید مرکبات در کشور را در حدود 2 میلیون و 700 هزارتُن اعلام کرد و گفت: در حال حاضر موجودی پرتقال کشور حدود 100 هزار تُن است که 80 درصد این موجودی در انبارها و 20 درصد آن در سردخانه‌هاست.
ردپای دلالان در نابودی میوه‌های عید!
رئیس اتحادیه میدان مرکزی میوه و تره‎‌بار در ادامه با تشریح وضعیت پرتقال‌های دپو شده در انبارها و سردخانه‌ها، تهدید فساد این محصولات را تایید کرد و افزود: دپو این محصولات در انبارها و سردخانه‌ها، بیشتر توسط دلالان و واسطه‌ها انجام شده است و ما پیش از عید و در سال گذشته به این افراد نسبت به این موضوع، بارها هشدار داده بودیم که با توجه به فراوانی بار و تولید در کشور، با عرضه محصولات خود در زمان مناسب، هم قیمت‌ها را در بازار متعادل می‌شوند و هم با افزایش فروش، از خسارات احتمالی جلوگیری می‌شود؛ اما برخی از دلالان به طمع سود بیشتر، بارها را نگه داشتند و از عرضه آن‌ها به بازار خودداری کردند و در حال حاضر 30 هزار تُن از این 100 هزار تُن پرتقال موجود در انبارها و سردخانه‌ها در حال از بین رفتن است.
دارایی‌نژاد با تاکید بر اینکه 80 درصد این میوه‌های دپو شده متعلق به دلالال و واسطه‌هاست، تصریح کرد: در شرایط اقتصادی که کشور دارد، انبار محصولات به نیت افزایش قیمت نه تنها باعث ایجاد تنش و افزایش فشار به معیشت و اقتصاد خانواده‌ها و برهم خوردن آرامش بازار می‌شود، بلکه با کاهش قدرت خرید مردم نتیجه‌ای جز تحمیل خسران به دلالان نخواهد داشت.
وی در پایان با تکذیب نقش ستاد تنظیم بازار در این موضوع، تصریح کرد: این بارها و فساد محصولات دپو شده در انبارها و سردخانه‌ها ربطی به ستاد تنظیم بازار و وزارت صمت ندارد، و میوه‌های خریداری شده برای تنظیم بازار شب عید، تنها 20 هزار تُن بوده است که طبق روال هر سال به منظور جلوگیری از افزایش قیمت‌ها و تامین کالا در بازار انجام شد که بخشی از آن در ایام عید به بازار عرضه شد و بخش باقی مانده نیز در حال عرضه است و این دو موضوع کاملا مجزا از هم هستند.
قاسم نوده فراهانی رئیس اتاق اصناف تهران نیز طی مصاحبه ای در 4 اردیبهشت ماه 1400 با بیان اینکه برای تنظیم بازار میوه شب عید، ستاد تنظیم بازار مانند سنوات قبل، اقدام به خریداری میوه کرد، افزود: ستاد تنظیم بازار بر اساس آمار و رصد بازار کشور، حدود 20 هزار تُن پرتقال را برای تنظیم بازار میوه شب عید خریداری کرد که چهار هزار تُن آن برای استان تهران درنظر گرفته شده بود.
نوده‌ فراهانی در ادامه افزود: بنابراین اینکه این حجم از میوه در انبارها و سردخانه ها دپو شده است، ربطی به وزارت صمت و تنظیم بازار میوه شب عید ندارد.
وی در بخش دیگر صحبت‌های خود با تاکید بر اینکه میوه موجود در سردخانه ها، از باغداران خریداری شده است، افزود: مقصر این اتفاق خریدارانی هستند که میوه را در انبارها و سردخانه‌ها دپو کردند و حاضر نبودند در زمانی که تقاضا در بازار وجود داشت، میوه را با قیمت مناسب و پایین عرضه کنند و حالا که تقاضا این اقلام کاهش پیدا کرده است، با تهدید فساد میوه روبرو شدند.
رییس اتاق اصناف تصریح کرد: سال گذشته شاهد افزایش قیمت غیرمنطقی میوه در بازار بودیم و اگر این افراد، میوه را در همان زمان با قیمت پایین به بازار عرضه کرده بودند و به سود متعارف و منطقی راضی بودند، این اتفاق نمی‌افتاد.
نوده فراهانی با تاکید بر اینکه دپو میوه در سردخانه‌ها با تنظیم بازار میوه شب عید مربوط نیست، اظهار داشت: این دو موضوع کاملا جدا از یکدیگر هستند و ستاد تنظیم بازار برای جلوگیری از سوءاستفاده سودجویان و دلالان با تامین برخی کالاها و اقلام، وظیفه دارد تا این اقلام را با قیمت مناسب به بازار عرضه کند که این هدف در ایام عید حاصل شد و شاهد عرضه میوه‌های شب عید به میزان کافی و با قیمت مناسب در بازار بودیم.
بی‌توجهی باغداران به پیشنهاد ستاد تنظیم بازار برای عرضه میوه
به علاوه در 15 اسفندماه سال 1399 عباس قبادی دبیر ستاد تنظیم بازار در خبر 21 گفت: با توجه به فرمایشات مقام معظم رهبری مبنی بر گرانی اقلام اساسی تمام تلاش خود را برای تامین بازار شب عید و در ادامه آن ماه رمضان به کار گرفته ایم. از هفته آینده عرضه میوه شب عید آغاز خواهد شد و این عرضه تا سال آینده نیز ادامه خواهد داشت. وی افزود: ذخایر اقلام اساسی و شب عید به طور کامل انجام شده است و از تشکل ها و باغداران برای عرضه مستقیم میوه و اقلام اساسی در غرفه های رایگان دعوت می کنیم.
همچنین در 21 اسفندماه سال گذشته بود که سیدسعید راد مدیر عامل سازمان میادین میوه و تره‌بار شهرداری تهران در حاشیه جلسه کارگروه ستاد تنظیم بازار گفت: در این جلسه با اعلام آمادگی همه بخش‌های خصوصی و دولتی، مقرر شد با در اختیار گذاشتن غرفه رایگان به بخش تولید در ۸۰ نقطه در سطح تهران، امکان عرضه مستقیم میوه فراهم شود.
سخن پایانی
با توجه به صحبت های فوق مشخص است که وزارت صمت و ستاد تنظیم بازار قبل از عید تلاش کردند تا با در اختیار قرار دادن غرفه های رایگان جهت توزیع و عرضه مستقیم میوه، افراد را تشویق کنند تا میوه های خود را در شب عید به مردم عرضه کنند اما از آنجا که همواره عده ای دلال به دنبال بر هم زدن تعادل عرضه و تقاضا هستند از عرضه میوه های خود به امید آن که گران تر آن ها را به مردم بفروشند، سرباز زدند و هم اکنون همان میوه ها در حال فاسد شدن است. داستانی که هر ساله تکرار می شود و به نظر می رسد با توجه به نظرات فعالین این بازار، وزارت صمت و ستاد تنظیم بازار نقشی در این فساد میوه ها ندارند.
آدرس کوتاه شده:
No Cache
Generate time: 3.0645039876302
Query time: 2.3479787508647