1400/06/29  
 
سه شنبه, ۱۳ آذر ۱۳۹۷ ۰۹:۵۶ ۶۵۰
چچ
فعالیت 148 واحد معدنی در خراسان شمالی

فعالیت 148 واحد معدنی در خراسان شمالی

استان خراسان شمالی در زمینه معادن کلسیت، باریت و سنگ‌های تزیینی ظرفیت بالایی دارد و در صورت فراوری قابلیت صادرات دارد و اگر صنایع معدنی آن ها در استان وجود داشته باشد، می‌تواند علاوه بر ارزش افزوده بالا، اشتغال زیادی در استان ایجاد کند

به گزارش شاتا، رئیس اداره صنایع معدنی سازمان صنعت، معدن و تجارت استان خراسان شمالی گقت: این استان در زمینه معادن کلسیت، باریت و سنگ‌های تزیینی ظرفیت بالایی دارد ولی از صنایع معدنی در این بخش‌ها بی‌بهره است.
حیدر رستگار ثانی گفت: اکنون 148 واحد معدنی در استان وجود دارند که بیش از 85 درصد آن‌ها فعال و نیمه فعال هستند.

وی گفت: 45 درصد از این واحدها، سنگ و آهک هستند و در زمینه فراوری شن و ماسه و مخلوط‌های آبرفتی فعالیت می کنند و 18 درصد واحد فراوری آهن هستند که خاک رس را فراوری می‌کنند.
رستگار ثانی گفت: معادن کلسیت در تمام استان وجود و خراسان شمالی ظرفیت بالایی در این باره دارد اما برای فراوری آن ها، صنایع معدنی در استان وجود ندارد.
وی اظهارکرد: کلسیت به تنهایی ارزش خاصی ندارد ولی به محض این که فراوری شد در صنایع داروسازی، خوراک دام و طیور و دیگر صنایع قابلیت استفاده و باریت بعد از فراوری قابلیت صادرات دارد و اگر صنایع معدنی آن ها در استان وجود داشته باشد، می‌تواند علاوه بر ارزش افزوده بالا، اشتغال زیادی در استان ایجاد کند.
رئیس اداره صنایع معدنی سازمان صنعت، معدن و تجارت استان خراسان شمالی افزود: خراسان شمالی در زمینه سنگ‌های تزیینی از جمله مرمریت و مرمر هم قابلیت بالایی دارد که معادن مرمریت در گرمه و معادن مرمر در بجنورد متمرکز هستند و برای فراوری آن ها به کارخانه های سنگ بری پیشرفته نیاز داریم ولی در این زمینه محروم هستیم.

آدرس کوتاه شده:
No Cache
Generate time: 2.4169807434082
Query time: 1.6551489830017