• رییس سازمان صمت سیستان و بلوچستان:

   استان سیستان و بلوچستان در حوزه معدن جزو استان‌های شاخص است/ از ظرفیت صدا و سیما برای مقابله با جنگ اقتصادی استفاده شود

   استان سیستان و بلوچستان در حوزه معدن جزو استان‌های شاخص است/ از ظرفیت صدا و سیما برای مقابله با جنگ اقتصادی استفاده شود

   رییس سازمان صمت سیستان و بلوچستان در دیدار با مدیر کل صدا و سیمای استان گفت: در معدن طی سالهای اخیر اتفاقات بسیار خوبی رخ داده و ظرفیت های معدنی اقتصادی فعال شده و به دنبال صنایعی نیز هستیم که بر اساس مواد اولیه موجود باشد و یا قابلیت صادراتی به بازارهای هدف را داشته باشد.

   به گزارش شاتا، داود شهرکی بیان کرد: استان در گذشته در زمینه ماده معدنی مس ظرفیتی پایینی داشت ولی هم اکنون می توان ادعا کرد با اکتشافات جدید صورت پذیرفته ۵۰۰ میلیون تن به ذخایر مس استان افزوده شد و با این ذخیره در رده ی دوم استانهای مس خیز کشور قرار داریم و در زمینه اکتشاف این محدوده ۶۰۰ میلیارد ریال سرمایه گذاری شده و ۵۰ هزار متر حفاری تا عمق هزار متر نیز صورت پذیرفته است و سرمایه گذاران مختلف برای ایجاد کارخانه فرآوری و ایجاد چرخه صنایع مس اعلام آمادگی نموده اند که اشتغال بسیار خوبی را در شمال استان خواهد داشت.

   وی افزود: تا کنون با اکتشاف صورت پذیرفته ذخیره ی ۴۵ تنی طلا در نقاط مختلف استان بویژه، تفتان، میرجاوه و بزمان شناسایی شده و عملیات اجرای کارخانه شمش طلا نیز آغاز شده است.

   رییس سازمان صنعت،معدن و تجارت سیستان و بلوچستان اضافه کرد: بیش از ۹۵ درصد مواد معدنی استخراجی استان در کارخانه های استان مورد استفاده قرار میگیرد و فرآوری می شوند.

   شهرکی طلا،مس،آنتیموان،اهن، سیلیس،کرومیت و تیتانیوم را از جمله مواد معدنی شاخص استان عنوان کرد.

   رییس سازمان صنعت،معدن و تجارت استان سیستان و بلوچستان استراتژی سازمان را در زمینه ی معادن ، ایجاد کارخانه فرآوری در کنار معادن اقتصادی با هدف اشتغال افراد بومی همان منطقه اعلام کرد.

   شهرکی به موضوع صنعت در استان اشاره کرد و افزود: سیستان و بلوچستان استان صنعتی نیست ولی در برخی صنایع شاخص هستیم که از جمله آنها صنایع شیلاتی در جنوب استان می باشد که برترین برندهای کنسرو ماهی کشور در جنوب استان تولید می شود و چرخه ی صنایع شیلاتی نیز کامل شده و پس از افتتاح خط ریسندگی بافت بلوچ به دنبال فعال سازی خط بافندگی با سرمایه گذاری ۳ هزار میلیارد ریالی هستیم تا چرخه ی صنایع نساجی و پوشاک در استان نیز تکمیل شود.

   وی به موضوع تجارت و بازرگانی در استان اشاره کرد و گفت: در بحث تجارت و صادرات در سال گذشته بالغ بر یک میلیارد و ۸۰ میلیون دلار صادرات داشته ایم که این میزان در شش ماهه ی ابتدای سال‌جاری ۸۰۰ میلیون دلار بوده است.

   شهرکی افزود: بازگشت ارز حاصل از صادرات مشکلاتی را برای پیله وران ایجاد نموده و متاسفانه برخی از صادرکنندگان با کارت و‌نام پیله وران اقدام به صادرات کالا نمودند که هم اکنون پیله وران استان با مشکل بازگشت ارز مواجه شده اند و به عنوان بدهکار شناخته می شوند و در صدد رفع این مشکل هستیم و سقف صادراتی برای پیله وران مشخص شده تا در سال‌جاری دچار مشکل نگردند.

   رییس سازمان صنعت،معدن و تجارت در ادامه بیان کرد: شرایط تجارت و مبادلات تجاری با کشورهای همسایه مناسب است و چندین پایانه صادراتی در مرزها در حال تجهیز می باشند تا به تسهیل صادرات کمک کنند.

   وی به موضوع تنظیم بازار نیز اشاره کرد و ادامه داد: مردم استان در زمینه ی گرانی کالاها نگرانی دارند و بر همین اساس تزریق کالاهای اساسی تنظیم بازار بویژه مرغ، روغن،برنج، قند و شکر با هدف کنترل بازار و قیمت ها به صورت گسترده و از طریق مراکز تعیین شده و فروشگاه‌های زنجیره ای آغاز شده است.

   شهرکی در پایان اعلام کرد: مجموعا ۸۰ بازرس کار بازرسی از ۴۵ هزار واحد صنفی در سطح استان را برعهده دارند و باید به سمت بازرسی های هدفمند با مشارکت مردم پیش برویم ، که قطعا نتیجه ی مثبتی حاصل خواهد شد و مردم استان می‌توانند از طریق سامانه ی تلفن ۱۲۴ ، وب سایت سازمان صمت استان، اپلیکیشن آپ و یا بصورت حضوری گزارش تخلف را اعلام تا در سریعترین زمان ممکن رسیدگی صورت پذیرفته و نتیجه بازرسی به آنها اعلام شود.

   نام:
   پست الکترونیک:
   شرح نظر:
   کد امنیتی: