• نظارت بر بازار و تامین کالاهای اساسی اولویت سازمان حمایت است

   معاون نظارت بر کالاهای مصرفی و شبکه های اقتصادی سازمان حمایت :

   نظارت بر بازار و تامین کالاهای اساسی اولویت سازمان حمایت است

   نظارت بر بازار و تامین کالاهای اساسی اولویت سازمان حمایت است

   معاون نظارت بر کالاهای مصرفی و شبکه های اقتصادی سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان اعلام کرد : برنج ، شکر ، نهاده های دامی و لوازم خانگی، اولویت اول بازرسان سازمان‌های صنعت در سراسر کشور در هفته منتهی به هفتم خرداد ماه می باشد.

   به گزارش شاتا، سید داود موسوی اضافه کرد: بر اساس تصمیم‌ کارگروه تنظیم بازار و در راستای اجرای طرح نظارت و کنترل بازار کالاهای اساسی و به منظور جلوگیری از افزایش غیرمنطقی، قیمت برنج، شکر و نهاده های دامی اولویت اول بازرسان سازمان­های صمت استانها برای بازرسی در هفته منتهی به هفتم خرداد ماه قرار گرفته است.

   وی همچنین درباره بازار برنج و شکر نیز افزود : از جمله دلایل افزایش قیمت برنج وارداتی و داخلی، سیاستهای ارزی و برخی مشکلات ترخیص، کاهش عرضه و افزایش تقاضا در این مقطع بدلیل کمک به اقشار آسیب پذیر و... اتمام فصل برداشت تولید داخل است که قیمت برنج نیز تغییر داشته است.

   معاون نظارت بر کالاهای مصرفی و شبکه های اقتصادی سازمان حمایت تاکید کرد: از جمله دلایل قیمت شکر نیز در طی روزهای اخیر می توان به تغییر سیاست های ارزی، کاهش تولید شکر چغندری و نیشکری و ... اشاره کرد .

   موسوی ضمن تشریح سازوکارهای تامین مایحتاج مورد نیاز مردم و جلوگیری از افزایش غیرقانونی قیمت‌ها گفت: رصد و پایش مستمر بازار، بررسی هرگونه افزایش غیرمتعارف قیمت و برخورد با تخلفات احتمالی تامین کنندگان اعم از واردکننده، تولیدکننده، تشدید بازرسیها به منظور جلوگیری از احتکار در شبکه توزیع و عرضه، برخورد با بنگاههای اقتصادی مختلف بویژه در مورد گرانفروشی کالاهای اساسی وارداتی با ارز دولتی و یا عدم ایفای تعهدات ارزی با ارسال پرونده واحدهای متخلف به تعزیرات حکومتی از اقدامات این سازمان می باشد.

   وی بیان کرد: از جمله تمهیدات دیگر برای جلوگیری از افزایش قیمت‌ها در بازار می توان به ابلاغ دستورالعملهای نظارتی به سازمانهای صمت استانها به منظور هماهنگی با دستگاههای مسئول برای افزایش نظارتها ، هماهنگی با تشکلها و انجمنهای بخش خصوصی برای مدیریت بازار درشرایط کنونی، احصاء مشکلات موجود در راستای تامین به موقع کالا، اشاره نمود.

   به گفته معاون نظارت بر کالاهای مصرفی و شبکه های اقتصادی سازمان حمایت ؛ احصاء دلایل رسوب کالا در گمرکات و اقدام برای تسریع در روند ترخیص کالا حسب هماهنگیهای بعمل آمده ، اطلاع رسانی قیمت کالاها و خدمات اولویت دار بویژه کالاهای بهره مند از ارز دولتی در سامانه طراحی شده در این خصوص ، هماهنگی با سازمان تعزیرات حکومتی برای انجام گشت مشترک و تسریع در اعلام حکم پرونده های متشکله و .... از دیگر تمهیدات سازمان حمایت در جهت کاهش قیمتها قیمت و همچنین پیشگیری از افزایش غیرمتعارف قیمتها است.

   موسوی، تغییرات قیمت کالا و خدمات ناشی از افزایش قیمت مولفه های موثر بر بهای تمام شده آنها از جمله: مواد اولیه، قیمت جهانی و تغییرات نرخ ارز، دستمزد و هزینه های حمل ونقل و جابجایی کالا ، برخی مشکلات ترخیص کالا و تأثیر ویروس کرونا و به تبع آن افزایش تقاضا برای کالاهای پر مصرف در مقطع کنونی را از جمله دلایل افزایش برخی کالاها دانست و توضیح داد: این سازمان با توجه به اختیارات، شرح وظایف و امکانات بودجه ای و نیروی انسانی، از طریق سازمان های صنعت، معدن و تجارت استانها رسیدگی به پرونده ها و درخواستهای شاکیان، شناسایی و انعکاس تخلفات و مشکلات و همچنین ارائه آمار و اطلاعات دقیق از سطح بازار را برای تصمیم‌گیری و برنامه‌ریزی بهتر مسئولان با جدیت در دستور کار دارد و کماکان تشدید نظارتها بر بازار در سرلوحه فعالیت تمامی بازرسان این سازمان و سازمانهای صمت استانها قرار دارد.

   نام:
   پست الکترونیک:
   شرح نظر:
   کد امنیتی: