• اجرای طرح رهگیری به کاهش محسوس واردات غیر قانونی سیگار منجر خواهد شد

   رئیس مرکز برنامه ریزی و نظارت بر دخانیات کشور؛

   اجرای طرح رهگیری به کاهش محسوس واردات غیر قانونی سیگار منجر خواهد شد

    اجرای طرح رهگیری به کاهش محسوس واردات غیر قانونی سیگار منجر خواهد شد

   رئیس مرکز برنامه‌ریزی و نظارت بر دخانیات کشور در مراسم رونمایی از طرح رهگیری سیگار گفت: عملیاتی شدن این طرح به کاهش محسوس واردات غیرقانونی سیگار منجر خواهد شد.

   به گزارش شاتا، عطااله معروف خانی افزود: این طرح با هدف ایجاد ابزاری جهت پاسخ دقیق و به موقع به استعلام قانونی بودن سیگار، شفاف‌سازی میزان تامین، توزیع و مصرف سیگار، امکان سنجش میزان اثربخشی سیاست‏های ابلاغی حاکمیتی در حوزه محصولات دخانی، کاهش قاچاق سیگار از طریق افزایش ریسک تجارت غیرقانونی و تسهیل تصمیم‌گیری در مسیر رسیدگی به پرونده‌های تخلف در حوزه سیگار اجرایی خواهد شد.

   وی ادامه داد: در طرح رهگیری سیگار، ساماندهی زنجیره تامین و توزیع سیگار و ایجاد شفافیت در عملکرد آن‏ها، ایجاد زیرساخت سیستمی جهت اجرای سیاست‌های حاکمیتی در حوزه محصولات دخانی (افزایش قیمت، کنترل عرضه، کنترل مصرف و ...)، افزایش ریسک قاچاق سیگار و احتمال کشف سریعتر آن، مورد نظر است.

   معروف خانی اضافه کرد: طرح ردیابی و رهگیری سیگار، به ثبت کلیه فرآیندهای تجارت (خارجی و داخلی)، از ثبت سفارش یا تولید تا فروش به خرده فروش، به طور سیستمی در سامانه‌های الکترونیکی می ‏پردازد، تا از این طریق قانونی بودن کالا در تمامی طول زنجیره تامین، قابل شناسایی باشد.

   رئیس مرکز برنامه‌ریزی و نظارت بر دخانیات کشور در خصوص روند اجرایی این طرح توضیح داد: قبل از شروع فرآیندهای تجاری نظیر ثبت سفارش یا اظهار تولید، اطلاعات پایه‌ای محصول (شناسه کالا) ثبت می‌شود و با توجه به شناسه کالای محصول، در فرآیند تولید به تمامی سطوح بسته‌بندی با رعایت رابطه والد و فرزندی، شناسه‌ رهگیری یکتا الصاق و در سامانه جامع تجارت اظهار می‌شود.

   معروف خانی اضافه کرد: در قالب این طرح، در مراحل مربوط به معامله کالا (انتقال مالکیت) و حمل آن (انتقال مکان) شناسه رهگیری در بالاترین سطح بسته‌بندی ثبت و به این ترتیب در مرحله حمل و انبارش، مکان و مالک کالا قابل رصد خواهد بود. این موضوع باعث کاهش شدید صرفه جعل شناسه رهگیری خواهد شد.

   وی تاکید کرد: آموزش عموم افراد جامعه نسبت به طرح ردیابی و رهگیری سیگار بر اثربخشی هرچه بیشتر این طرح و دست‌یابی هرچه بهتر به نتایج و دستاوردهای مورد انتظار نقشی مثبت ایفا می‌نماید.

   معروف خانی تصریح کرد: عدم رعایت استاندارهای بهداشتی در سیگارهای قاچاق (که عمدتا تقلبی بوده و مجوز بهداشتی ندارد)، سلامت جامعه را بیش از پیش به خطر می‌اندازد، و ضمن کاهش درآمدهای دولت، موجب افزایش هزینه‌های درمان می‌شود که طبق برآورد جهانی هزینه درمانی مصرف سیگار حداقل 3 برابر هزینه سیگار می‌باشد و این نسبت برای مصرف سیگارهای قاچاق، بیشتر است.

   رئیس مرکز برنامه‌ریزی و نظارت بر دخانیات اعلام کرد: گردش مالی سیگار قاچاق سالانه حدود 1 میلیارد دلار است که علاوه بر از دست رفتن درآمدهای کشور آسیب‏های اقتصادی متعددی را در پی دارد.

   نام:
   پست الکترونیک:
   شرح نظر:
   کد امنیتی: