• در آیین تجلیل از صادر کنندگان نمونه استانی و ملی استان فارس مطرح شد:

   ضرورت هماهنگی عملی بین دیپلماسی عمومی و رسمی برای توسعه صادرات/ موانع پیش روی فعالان اقتصادی برداشته شود

   ضرورت هماهنگی عملی بین دیپلماسی عمومی و رسمی برای توسعه صادرات/ موانع پیش روی فعالان اقتصادی برداشته شود

   معاون سازمان توسعه تجارت ایران در آیین تجلیل از صادر کنندگان نمونه استانی و ملی استان فارس بر افزایش صادرات کشور به کمک بخش خصوصی تأکید کرد.

   به گزارش شاتا، فرهاد نوری با بیان اینکه امیدواریم بخشنامه‌های مخل تولید کاهش پیدا کند، اظهار داشت: در حال حاضر و بعد از پشت سر گذاشتن بحران اولیه مشکلات تا حدی کاهش پیدا کرده است.

   وی با بیان اینکه مقایسه اقتصادها باید در شرایط همسان صورت گیرد، گفت: در بازارهای هدف تلاش‌های خوبی صورت گرفته البته رقابت‌های مخربی نیز وجود دارد که باید کاهش یابد.

   معاون سازمان توسعه تجارت ایران با بیان اینکه در بحث تهاتر و ورود کالاهایی که مورد نیاز است به صورت اجرایی مشکلاتی وجود دارد، افزود: تولید محصولات کشاورزی خیلی خوب بوده و باید به صادرات آنها توجه شود.

   نوری با بیان اینکه امید است که در چندماه باقی مانده بتوانیم به آمار صادرات بیشتری دست پیدا کنیم، بیان کرد: با تلاش بخش خصوصی این امر ممکن است و اقداماتی نیز برای تسهیل این موضوع انجام شده است.

   معاون سازمان توسعه تجارت ایران با بیان اینکه در وزارت خانه کارگروه توسعه صادرات تشکیل شده است، تصریح کرد: در این کارگروه باید به صورت هفتگی وضعیت رصد شود و قوانین مخل صادرات که البته به صورت فراگیر باشد، مورد پیگیری قرار گیرد.

   نوری با بیان اینکه سیاست‌های کارگروه دائمی نیست و متناسب با وضعیت کل کشور برنامه‌ریزی می‌شود، بیان کرد: امیدواریم بتوانیم در سال آینده، تنوع بنگاه‌ها و تنوع کشورهای هدف مورد توجه قرار گیرد چراکه بیان مشکلات به تنهایی راهگشا نیست.

   وی با بیان اینکه سیاست دولت، سیاست مداخله‌گری و تصدی‌گری نیست اما شرایط افتضائاتی دارد، گفت: در بسیاری از کارگروه‌ها با این تعارض مواجهیم که یک گروه خواهان صادرات برخی مواد و یک عده مخالف هستند بنابراین باید همه گروه‌ها را در نظر گرفت.

   ضرورت هماهنگی عملی بین دیپلماسی عمومی و رسمی برای توسعه صادرات

   استاندار فارس در این مراسم با بیان اینکه صادرات موتور رشد اقتصاد کشور است، اظهار داشت: یکی از ابتکارات این دولتی تشکیل جلسات و همکاری بین بخش خصوصی و دولتی است اما یک عدم هماهنگی عملی بین دیپلماسی عمومی و رسمی ما وجود دارد که منجر به بروز برخی از مشکلات شده است.

   عنایت‌الله رحیمی، با بیان اینکه یکی از مسائل برون‌نگری که در سیاست‌های اقتصادی به آن اشاره شده متوجه صادرات است، گفت: وقتی توسعه صادراتی را مطرح می‌کنیم باید ساختارهای قانونی، رسمی و ساختارهای بخش عمومی و غیره را نیز مدنظر قرار داد.

   استاندار فارس با بیان اینکه در اقتصاد مقاومتی و بیانیه گام دوم به بخش خصوصی توجه شده اما آیا سیاست عملی با سیاست نظری همخوانی دارد؟ افزود: باید بدانیم که برای بخش خصوصی، احزاب، گروه‌ها و سمن‌ها چقدر نقش قائل هستیم، چند روز آینده با انتخابات سروکار داریم باید دید کسانی که وارد این عرصه شدند، چه سیاست‌هایی را ترسیم می‌کنند و چه ادبیات مشترکی با شما در ارتباط با محیط قانونگداری دارند؟

   وی با بیان اینکه در انتخابات بخش خصوصی باید به مواردی توجه کند، بیان کرد: باید ببینید این افراد نظرشان در ارتباط با کاهش هزینه‌های پول و روابط با دنیا چیست؟ نظرشان در ارتباط با شفافیت ملی و بین‌المللی چیست؟ چراکه هر کدام از این سوالات نقش مهمی در روند کار دارد.

   استاندار فارس با بیان اینکه پاسخ به این سوالات است که می‌تواند گره گشای صادرات و تولید باشد، تصریح کرد: نمی‌شود دیپلماسی رسمی و عمومی ما به گونه‌ای باشد که با مقصد صادراتی ما همخوانی نداشته باشد.

   رحیمی اظهار داشت: باید عوامل موثر بر صادرات را بشناسیم و به کسانی که شرایط را می‌توانند تسهیل کنند؛ اعتماد کنیم تا در آینده نزدیک با قانون‌گذاری درست و تعیین مسیر هموار بتوانیم اثرگذارتر باشیم.

   موانع پیش روی فعالان اقتصادی برداشته شود

   معاون امور مجلس اتاق بازرگانی ایران با بیان اینکه در اقتصاد ضعف داریم، گفت: ما همه اصول اقتصاد خوب را داریم اما در اقتصاد دچار مشکلیم این یعنی یک جای کار می‌لنگد.

   دکتر سید جواد زمانی پیش از ظهر امروز در مراسم تقدیر از صادرکنندگان نمونه استان فارس با اشاره به اینکه در حوزه دفاعی ایران در دنیا حرف برای گفتن دارد و آنچنان پیشرفت کرده است که دنیا بدون در نظر گرفتن نقش ایران نمی‌تواند تصمیم بگیرد، اظهار داشت: در حوزه سلول‌های بنیادی، در علم مهندسی و پزشکی نیز پیشرفت‌های زیادی شده و در دنیا حرف برای گفتن داریم.

   وی با بیان اینکه اما در امر اقتصاد نه حرفی برای گفتن نداریم و نه اصولا اقتصاد داریم، گفت: فعالان اقتصادی در جنگ اقتصادی سربازان خط مقدم هستند، در حالی که سنگری ندارند و از چهار سو مورد هجوم تحریم‌های خارجی، داخلی و رقابت دولت و خصولتی‌ها قرار گرفتند.

   زمانی افزود: در علم اقتصاد یک قاعده بین‌المللی وجود دارد که و آن اینکه اگر کشوری از نیروهای توانمند برخوردار بود، موقعیت جغرافیایی مناسب داشت و منابع هم داشت اگر اقتصادش مشکل داشت مشکل در قانون و مجریان قانون است.

   معاون امور مجلس اتاق بازرگانی ایران با بیان اینکه در اقتصاد ضعف داریم، بیان کرد: ما همه اصول اقتصاد خوب را داریم اما در اقتصاد دچار مشکلیم این یعنی یک جای کار می‌لنگد.

   وی تصریح کرد: رهبر انقلاب سال‌ها را به اسم اقتصاد نامگذاری می‌کنند، تمام روسای جمهور در دوره‌های مختلف گفتند که باید موانع را بردارید تمام وزرا و قوه قضائیه و در سطح پایین‌تر استانداران هم همین را می‌گویند، حال سوال این است که چه کسی باید این موانع بردارد؟

   زمانی با بیان اینکه مشکل کجاست و این یکی از سوالات عمده فعالان اقتصادی است، خاطرنشان کرد: اگر کشوری اشتغال و درآمد ملی می‌خواهد باید بخشنامه‌های ساعتی و دستودالعمل‌های که مانع است، برداشته شود؛ گاه تصمیماتی که گرفته می‌شود که هزینه زیاد دارد.

   معاون امور مجلس اتاق بازرگانی ایران با بیان اینکه در یک کشوری که به طلای سبز در دنیا معروف است معشیت دادن به 60 میلیون اشتباه است، گفت: یارانه دادن کار غلطی بود که منجر به بیکاری زیاد شد اما در این دولت هم با عنوان معیشت مطرح شد که این با قبل فرقی ندارد.

   وی با تاکید دوباره بر اینکه در اقتصاد حرفی برای گفتن نداریم، تصریح کرد: اگر مسئولان اعتقاد دارند که تولیدکنندگان در حال جنگ هستند هیچ کاری نکنند فقط موانع را بردارند؛ هر جا به مردم امور واگذار شده کار به سرانجام رسیده در اینجا نیز کار را به فعالان اقتصادی واگذارند.

   گالری
   نام:
   پست الکترونیک:
   شرح نظر:
   کد امنیتی: