• سالانه سه میلیون مترمربع فرش در کشور بافته می‌شود / بیش از ۲ میلیون نفر در حوزه فرش دستباف کشور فعالیت می‌کنند

   رییس مرکز ملی فرش در حاشیه برگزاری نمایشگاه فرش دستبافت در همدان:

   سالانه سه میلیون مترمربع فرش در کشور بافته می‌شود / بیش از ۲ میلیون نفر در حوزه فرش دستباف کشور فعالیت می‌کنند

   سالانه سه میلیون مترمربع فرش در کشور بافته می‌شود / بیش از ۲ میلیون نفر در حوزه فرش دستباف کشور فعالیت می‌کنند

   رییس مرکز ملی فرش ایران با بیان اینکه سالانه سه میلیون و ۵۰۰ هزار مترمربع فرش در کشور بافته می‌شود گفت: ۲ میلیون نفر در این حرفه فعال هستند.

   به گزارش شاتا، فرشته دستپاک در حاشیه برگزاری نمایشگاه فرش دستبافت همدان در جمع خبرنگاران افزود: صادرات فرش ایران به چین از برنامه هایی است که با جدیت دنبال می‌شود و در صورتی که عملیاتی شود، گشایش بزرگی در صنعت فرش کشور خواهیم ذاشت .

   در استان همدان ۵۰ هزار قالیباف وجود دارد

   وی با بیان اینکه در استان همدان ۵۰ هزار قالیباف وجود دارد که ۱۳ هزار نفر از آنها کارت قالیبافی دارند اضافه کرد : قالیبافانی که کارت قالیبافی دارند همگی بیمه هستند و همدان در این زمینه از استان های پیشتاز هستند.

   رییس ملی فرش ایران ادامه داد: فرش دستبافت همدان ثبت جهانی و فرش نهاوند ثبت ملی شده همچنین فرش کبودرآهنگ و ملایر نیز در حال پیگیری برای ثبت ملی است.

   دستپاک توسعه فروش اینترنتی را یکی از جدی ترین برنامه ها برای توسعه بازار فروش داخلی و خارجی عنوان کرد و افزود: تاکنون هیچ گونه بازار اینترنتی و استارتاپ برای فروش فرش دستبافت فعالیت نکرده است.

   بیش از ۲ میلیون نفر در حوزه فرش دستباف کشور فعالیت می‌کنند

   وی افزود : بیش از ۲ میلیون نفر در حوزه فرش دستباف کشور فعالیت می‌کنند و ۲۲ منطقه در این زمینه ثبت جهانی شده است.

   رییس مرکز ملی فرش در ادامه گفت : برنامه ریزی شده کارگروه های فرش در استان ها برگزار شود چرا که فرش بالاترین آمار اشتغال را دارد.

   وی بیان داشت : با کمترین سرمایه گذاری می توان بالاترین ارزش افزوده را در فرش دستبافت ایجاد کرد؛ بنابراین با وجود وضعیت جنگ اقتصادی، وضعیت فرش دستباف همیشه حرف اول را در توسعه اقتصادی کشور زده است.

   ۸۰ درصد از تولیدات فرش دستبافت کشور صادر می شود

   دستپاک با بیان اینکه ۸۰ درصد از تولیدات فرش دستبافت کشور صادر می شود، خاطرنشان کرد: با ۱۵ کشور رایزنی به عمل آمد تا صادرات توسعه یابد.

   وی افزود: اگر صادرات فرش به چین به عنوان یک اقتصاد بزرگ رونق بگیرد، گشایش بزرگی در فرش دستباف کشور ایجاد خواهد شد.

   بیش از ۷۰ درصد فرش ارزش افزوده است

   رییس مرکز ملی فرش ایران با اشاره به اینکه بیش از ۷۰ درصد فرش، ارزش افزوده و ۳۰ درصد آن نیروی انسانی و مواد اولیه است، یادآور شد: با وجود قیمت دیگر اقلام، قیمت مواد اولیه داخلی فرش مناسب است.

   وی ادامه داد: به فرش دستبافت آنچنان که باید توجه نشده در حالیکه در کشورهایی دیگر، سفارش پذیری، سلیقه یابی و سلیقه سازی مورد توجه قرار گرفته اما با این وجود ایران بزرگترین تولید کننده فرش است و پیش از تحریم نیز کشور بزرگترین صادرکننده فرش به شمار می‌رفت.

   نام:
   پست الکترونیک:
   شرح نظر:
   کد امنیتی: