• مراکز علمی به کشف معادن در سطح کشور کمک کنند

   معاون وزیر صمت در کنفرانس انجمن زمین‌شناسی ایران؛

   مراکز علمی به کشف معادن در سطح کشور کمک کنند

    مراکز علمی به کشف معادن در سطح کشور کمک کنند

   معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت در کنفرانس انجمن زمین‌شناسی ایران گفت: مراکز علمی به کشف معادن در سطح کشور کمک کنند .

   به گزارش شاتا، علیرضا شهیدی در بیست و دومین کنفرانس انجمن زمین‌شناسی ایران در دانشگاه شهید بهشتی افزود: کشور در تبدیل کانسار به معدن دچار ضعف جدی است و در ۱۰ سال گذشته معدن بزرگی از کشورمان کشف و در کلاس جهانی، ثبت نشده بنابراین نیاز است که دانشگاه‌ها و مراکز علمی در این خصوص راه‌حل ارائه کنند.

   وی ادامه داد: ایران یک درصد تولید آهن در دنیا را دارد، همچنین تولید سرب و روی در دنیا در یکسال بیش از 19 میلیون تن است و نیاز به اطلاعات پایه برای عملکرد خوب داریم.

   وی با بیان این‌که سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور چندین بار زمین‌شناسی کشور را پایش کرده و نقشه‌ها را آماده نموده است، تصریح کرد: برای اینکه شناختی از زیر زمین داشته باشیم از سال ۸۱ به ژئوفیزیک هوایی روی آورده‌ایم و خطوط پرواز ۲۰۰ تا ۲۵۰ متر است و ۶۴۰ هزار کیلومتر خطی برداشت هوایی داشته‌ایم.

   شهیدی با بیان این‌که در سال ۸۳ اطلس ملی نقشه‌های موضوعی زمین‌شناسی توسط این سازمان منتشر و پتانسیل ۱۴ ماده معدنی بررسی شده، تاکید کرد: این اطلس تلفیقی از زمین‌شناسی، نقشه‌های زمین‌شناسی و سایر اطلاعات است و بر اساس مقیاس ما ۱۰ برابر دقت خود را افزایش داده‌ایم.

   رییس سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور ادامه داد: در دهه ۹۰ انجام اکتشافات به میزان ۵۵۰ هزار کیلومتر مربع و ژئوفیزیک هوایی در ۶۴۰ هزار کیلومتر طبق برنامه توسعه ششم برنامه‌ریزی و انجام شده است.

   وی با اشاره به این‌که با بیان این‌که از سال ۱۹۵۰ تا ۲۰۱۶ در دنیا بسیاری از کانسارها تبدیل به معدن شده‌اند، خاطرنشان کرد: در ایران این مسیر بسیار طولانی است و سالها می‌انجامد که این معضل باید رفع شود و نکته‌ای که وجود دارد.

   معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت تاکید کرد: راهکارهای رفع این معضل انجام اکتشافات عمقی است که در این خصوص برنامه‌ریزی شده ۲ میلیون و ۷۵۰ هزار کیلومتر خطی ژئوفیزیک هوایی انجام دهیم که ۱۵۵ هزار کیلومتر مربع انجام شده و توان ما بیشتر از این نیست و نیاز به کمک بخش خصوصی است.

   به گفته وی این اکتشافات با استفاده از روش‌هایی همچون ژئو فیزیک فیزیکی و شیمیایی، هیدرو ژئوفیزیک و حفاری اکتشافی انجام شده است.

   رییس سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور عنوان کرد: در سازمان‌ها موازی‌کاری یا دوباره‌کاری‌ها در خصوص داده‌های زمین انجام می‌شود که باید زمین‌شناسی، مرجع داده‌های زمین باشد.

   وی در خصوص برنامه‌های آتی سازمان متبوع خود گفت: تکمیل و تولید اطلاعات پایه بزرگ مقیاس با هدف افزایش دقت و بازدهی و کاهش ریسک سرمایه‌گذاری در فعالیت‌های اکتشافی و زیرساختی، تکمیل چرخه ژئوفیزیک هوایی با هدف اکتشاف ذخایر پنهان و عمیق در مناطق اولویت‌دار و بازنگری در اطلاعات پایه قبلی با هدف به روز رسانی و افزایش دقت آنها با استفاده از روش‌های روز دنیاست.

   نام:
   پست الکترونیک:
   شرح نظر:
   کد امنیتی: