• مدیرکل مرکز زمین شناسی و اکتشافات معدنی منطقه جنوب کشور:

   استان بوشهر در زمینه ذخایر مورد نیاز آلومینیوم وضعیت خوبی دارد

   استان بوشهر در زمینه ذخایر مورد نیاز آلومینیوم وضعیت خوبی دارد

   مدیرکل مرکز زمین شناسی و اکتشافات معدنی منطقه جنوب کشور گفت: استان بوشهر از لحاظ ذخیره بوکسیت که از مواد معدنی مورد نیاز صنعت آلومینیوم است، وضعیت خوبی دارد.

   به گزارش شاتا، طهمورث یوسفی در نشست بررسی موضوعهای پیش‌نویس تفاهم‌نامه با سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان بوشهر، افزود: این استان از نظر زون‌های زمین شناسی در زون زاگرس قرار گرفته است که این حوزه رسوبی واحدهای سنگی کربناتی و مانع است.

   وی اضافه کرد: با توجه به اینکه در کشور کمبود آلومینیوم داریم قرار است در جنوب استان فارس کارخانه‌ای در این زمینه احداث و مواد معدنی آن از خارج تامین شود که باتوجه به وجود ذخایر بوکسیت استان بوشهر باید مطالعات لازم انجام و میزان ذخیره آن مشخص شود تا گام بزرگی در زمینه تامین مواد اولیه کارخانه آلومینیوم استان فارس برداشته شود.

   مدیرکل مرکز زمین شناسی و اکتشافات معدنی منطقه جنوب کشور ادامه داد: استان بوشهر در بخش مصالح ساختمانی نیز دارای میزان ذخیره بالا و قابل توجه است و رتبه نخست کشور است.

   یوسفی گفت: موقعیت استراتژیک استان بوشهر بزرگترین مزیت آن است زیرا در بخش معدن فاصله و مسافت تعیین کننده نرخ معدن است.

   وی اظهار داشت: موقعیت بوشهر برای صادرات مواد معدنی نیزمقرون به صرفه تر و دارای ارزش افزوده بیشتری است.

   مدیرکل مرکز زمین شناسی و اکتشافات معدنی منطقه جنوب کشور بیان کرد: عناصر نادر خاکی جزو ذخایر استراتژیک و با ارزش افزوده بسیار زیاد و حجم اندک است و جهان اکنون به این سمت رفته‌است که ماده معدنی با حجم کم را در صنایع هوایی و فضایی استفاده کند و آن را به استخراج حجم زیادی آهن با ارزش افزوده کم ترجیح می‌دهد.

   یوسفی افزود: در این ارتباط اکنون پنج نقطه از بوشهر در حال اکتشافات زمین شناسی است.

   ایران سرزمین پر مخاطره‌ طبیعی است

   مدیرکل دفتر مخاطرات زمین شناسی، زیست محیطی و مهندسی سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور نیز در این نشست، گفت: ایرانی کشوری پرمخاطره و جای جای آن مجموعه‌ای از انواع مخاطره‌های زمینی و جوی و یا ترکیبی از این ۲ است که کشور را تحت تاثیر قرار می‌دهد.

   رضا شهبازی افزود: در این ارتباط بخش‌های مختلف کشور بر حسب اینکه جمعیت آنها تحت تاثیر چه نوع مخاطره‌هایی است، تقسیم‌بندی می‌شود.

   وی بیان کرد: باید به این مخاطره‌ها توجه جدی شود زیرا این مهم ریسک ناشی از سرمایه‌گذاری را به حداقل میرساند.

   مدیرکل دفتر مخاطرات زمین شناسی، زیست محیطی و مهندسی سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور ادامه داد: باید هر نوع سرمایه‌گذاری با علم به وجود گسلهای فعال انجام شود و به این پدیده و تاثیر آن توجه لازم صورت گیرد.

   شهبازی گفت: در استان بوشهر موضوع آب و کیفیت آن بسیار مهم است زیرا بوشهر یکی از محدود استانهای کشور دارای یکسری آلودگی طبیعی در ذخایر آبی است و این مهم باید مورد توجه واقع شود.

   وی اظهار داشت: بوشهر استان ساحلی است و این مهم منفعت‌های زیادی دارد، طوریکه تمامی چالش‌ها را میپوشاند.

   مدیرکل دفتر مخاطرات زمین شناسی، زیست محیطی و مهندسی سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور افزود: برای نمونه از مشکل کم آبی صحبت شود که میتوان گفت دریا یک مخزن بزرگ آب در استان بوشهر است و یا چالش ارتباط دارد که بندرهای بزرگ و فعالی داریم برای پوشش این مهم وجود دارد.

   شهبازی بیان کرد: مسائل مرتبط با تغییرات اقلیمی نیز موضوعی مهم است و به دلیل اینکه مردم استان بوشهر در ساحل زندگی می‌کنند این تغییرات یک تیغه دولبه است و ممکن است بوشهر به سمتی برود که در آینده رخداد بارش‌های سیلابی آن بیشتر شود.

   وی افزود: همچنین شرایط سیل خیزی، زمین لغزش و روان گرایی در خیلی از خاک ها و دامنه‌های استان بوشهر وجود دارد که این تغییرات اقلیمی آورد بالایی از آب دارد و میتواند بارشهای شدید داشته باشد.

   شهبازی یادآور شد: اگر این بارش ها خوب بررسی و پیش یابی و در مکان‌های مناسب جلوی آن گرفته شود به یک مخزن مناسب آب شیرین تبدیل میشود و اگر توجه نکنیم سیل و خسارت‌زا میشود.

   نام:
   پست الکترونیک:
   شرح نظر:
   کد امنیتی: