• نگرش بازرگانی از واردات به «ساخت داخلی» تغییر یافته است 

   خیرخواه، معاون بازرگانی مس آذربایجان در کنفرانس زون معدن نمایشگاه رینوتکس: 

   نگرش بازرگانی از واردات به «ساخت داخلی» تغییر یافته است 

   نگرش بازرگانی از واردات به «ساخت داخلی» تغییر یافته است 

   سخاوت خیرخواه، معاون بازرگانی مجتمع مس آذربایجان در سخنرانی زون معدن هفتمین نمایشگاه رینوتکس، با اشاره به داخلی سازی و بومی سازی قطعات مورد نیاز مجتمع مس آذربایجان، اظهار کرد: نگرش بازرگانی در صنعت مس آذربایجان بسیار متفاوت است و تمرکز بر ساخت دارد و موضوع داخلی سازی و ساخت قطعات از ماموریت‌های اصلی شرکت خدمات بازرگانی مس محسوب می‌شود.

   به گزارش شاتا، وی افزود: با توجه به این‌که امسال از سوی مقام معظم رهبری، سال رونق و تولید نام‌گذاری شده است، یکی از راهبردهای اصلی وزارت صنعت، معدن و تجارت، توسعه و تعمیق ساخت داخل در صنایع مختلف اعم از صنعت خودرو، مس،پتروشیمی، فولاد و غیره بوده است، شرکت بازرگانی در همین راستا راهبردهایی برای خود تعیین کرده و نیز اقداماتی انجام داده است.

   وی با بیان این‌که شرکت ملی مس ایران طی سال های گذشته، داخلی سازی را به صورت جدی در دستور کارخود قرار داده است، گفت: طی چهار سال گذشته، سه هزار و ۲۰۰ قطعه‌ی موردنیاز مجتمع مس آذربایجان توسط شرکت خدمات بازرگانی ساخته شده است.

   وی با اشاره به تعمیق ساخت داخل به عنوان یکی از برنامه‌های راهبردی وزارت صنعت، معدن و تجارت، گفت: بازرگانی مس آذربایجان اسفندماه سال 97، کارگروه توسعه ساخت داخل را در مجموعه بازرگانی با مشارکت مهندسان مجتمع مس سونگون تشکیل داد که براساس آن یک هزار و ۷۱۰ قلم کالای خارجی در دستور ساخت داخلی قرار گرفت.

   خیرخواه خاطرنشان کرد: براساس امکان سنجی‌های انجام شده، 620 قطعه در بین واحدهای فعال استان و کشور قابل ساخت هستند.

   وی با اشاره به اولویت و امکان سنجی از سوی مجتمع مس آذربایجان، اظهار کرد: طبق اولویت بندی مجتمع مس سونگون، ۸۵۳ قطعه به عنوان اولویت اول، ۱۸۹قطعه به عنوان اولویت دوم،۳۲قطعه به عنوان اولویت سوم و 636 قطعه به عنوان اولویت چهارم ساخت تعیین شد.

   وی افزود: براساس اولویت‌بندیذ، از اولویت اول ۲۹۰ درخواست و از اولویت دوم ۱۵ درخواست و از سوم و چهارم یک آیتم از طریق ساخت داخلی در حال تامین است .

   وی با بیان این‌که با انجام امکان سنجی به دنبال سازندگان بودیم، گفت: در حال حاضر نزدیک به ۶۰ سازنده در استان به طور مستقیم در تامین قطعات مس آذربایجان همکاری می کنند، امسال نیز ۳۰۷ قطعه ازقطعات خارجی را در فرایند ساخت داخلی قرار داده‌ایم.

   معاون بازرگانی مجتمع مس آذربایجان با بیان این‌که در هفتمین نمایشگاه نوآوری و فناوری رینوتکس 2019، نزدیک به ۱۸ تفاهم نامه توسط ۸ سازنده و ۶ شرکت دانش بنیان برای ساخت قطعات امضا می‌شود، گفت: یکی از این شرکت‌ها در تبریز دارای ساختار و خدمات فنی ومهندسی بسیار مطلوب بوده که بخشی از این قطعات را برای ما تامین می‌کند.

   وی ادامه داد: همچنین شرکت شیمی پژوهش صنعت، سرندهای لرزشی افقی با حرکت خطی مجتمع مس سونگون را تامین می‌کند، با تامین این قطعه در داخل کشورنزدیک به ۲۲۰ هزار یورو کاهش ارزبری برای مجموع مس سونگون ایجاد شده و ۲۰ درصد نیز کاهش در هزینه‌ها نسبت به نمونه‌های خارجی داشتیم.

   وی از امضای 18 تفاهم نامه با هشت سازنده‌ در حضور وزیر صنعت در نمایشگاه رینوتکس 2019، خبر داد و گفت: امضای این تفاهم نامه‌ها ۹۹ درصد کاهش ارزبری به همراه داشته و 67 درصد نیز کاهش هزینه‌ها را برای مس اذربایجان به دنبال خواهد داشت.

   وی افزود: از 18 تفاهم نامه‌ی امضا شده در نمایشگاه، تنها یک مورد مربوط به شرکت سازنده از اراک است و دو شرکت از تهران ، مابقی تفاهم نامه‌‌ها مابین مجتمع مس آذربایجان و شرکت‌های آذربایجان شرقی امضا می‌شود.

   معاون بازرگانی مجتمع مس آذربایجان با تاکید براین‌که آذربایجان شرقی به عنوان محور صنعت شناخته می‌شود، گفت:بازرگانی مس سالانه نزدیک به ۷هزار قلم کالا برای مس آذربایجان تامین می کند و در این میان اولویت را بر تامین منطقه ای گذاشته است.

   وی با بیان این‌که اگر خودمان را باور کنیم می‌توانیم 1700 قلم کالا را برای مس آذربایجان را در داخل کشور تامین کنیم، یادآور شد: از همکاری تمامی شرکت‌های دانش بنیان و غیر دانش بنیان استقبال کرده و دعوت می‌کنیم در واحد بازرگانی و ساخت قطعات با ما همکاری کنند.

   گالری
   نام:
   پست الکترونیک:
   شرح نظر:
   کد امنیتی: