• تولید سالانه 24هزار متر مربع فرش دستباف در استان سمنان

   تولید سالانه 24هزار متر مربع فرش دستباف در استان سمنان

   رئیس سازمان صنعت ، معدن و تجارت استان سمنان از تولید سالانه 24هزار متر مربع فرش دستباف در این استان خبر داد.

   به گزارش شاتا بهروز اسودی در اولین جلسه کارگروه فرش دستباف استان که در استانداری برگزار شد با اعلام این خبر گفت: سالیانه 24هزارمترمربع فرش دستباف توسط بافندگان خانگی و بافندگان شاغل در کارگاه ها و مجتمع های قالیبافی در استان تولید می گردد.

   وی تعداد شرکت های تعاونی فعال در حوزه فرش دستباف را حدود 26 شرکت عنوان کرد و افزود: از این تعداد ، 20شرکت تعاونی فرش دستباف شهری و 6تعاونی فرش دستباف روستایی می باشد که زیر نظر 2 اتحادیه شرکت های تعاونی فرش دستباف روستایی و اتحادیه شرکت های تعاونی صنایع دستی و فرش دستباف شهری فعالیت می کنند.

   رئیس سازمان صنعت ، معدن و تجارت استان سمنان تصریح کرد: بیش از ده هزار بافنده فعال و تعداد 8 مجتمع قالیبافی در استان وجود دارد که این تعداد بافنده در 90 کارگاه متمرکز و غیر متمرکز در استان فعالیت می کنند.

   بهروز اسودی با بیان اینکه بیش از 80 درصد از تولیدات فرش دستباف در استان صادراتی می باشد ، عدم وجود پایانه صادراتی برای فرش دستباف در استان را از مهمترین چالش های این صنعت مهم عنوان کرد و افزود: به دلیل اینکه در استان پایانه صادراتی فرش وجود ندارد صادرات فرش از طریق استانهای هم جوار صورت می پذیرد.

   رئیس سازمان صنعت ، معدن و تجارت استان سمنان اظهار داشت: افزایش قیمت مواد اولیه و کمبود سرمایه و همچنین عدم اختصاص تسهیلات کم بهره از مهمترین مسایل و مشکلات بافندگان فرش در استان است که با توجه به اینکه در استان مواد اولید از طریق استانهای بزرگ و غیر مستقیم تهیه می شود ، هزینه تأمین آن برای قشر بافنده سنگین بوده و برخی از شرکت ها نیز باقیمت بالاتری این مواد اولیه را عرضه می کنند.

   نام:
   پست الکترونیک:
   شرح نظر:
   کد امنیتی: