• هیچ انگیزه‌ای به‌جز حمایت همه جانبه از تولید کارآمد و تحقق اشتغال مولد و پایدار نداریم

   معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت در قزوین:

   هیچ انگیزه‌ای به‌جز حمایت همه جانبه از تولید کارآمد و تحقق اشتغال مولد و پایدار نداریم

   هیچ انگیزه‌ای به‌جز حمایت همه جانبه از تولید کارآمد و تحقق اشتغال مولد و پایدار نداریم

   معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: در شرایط کنونی هیچ انگیزه‌ای به‌جز حمایت همه جانبه از تولید کارآمد و تحقق اشتغال مولد و پایدار نداریم.

   به گزارش شاتا، محسن صالحی‌نیا صبح روز چهارشنبه در آیین گرامیداشت روز صنعت و معدن استان قزوین اظهار داشت: تعامل، هماهنگی و وفاق در استان قزوین بسیار خوب است و با درخواست‌های متعددی در اجرای طرح‌های توسعه روبه‌رو هستیم که ارزشمند می‌باشد.

   وی افزود: شاخص‌هایی که استان قزوین در تولید و توسعه سرمایه گذاری واحدها دارد، در سطح کشور نمونه و قابل تحسین است.

   رئیس هیأت مدیره و مدیرعامل سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران با اشاره به این‌که کمتر صنعتی در استان قزوین داریم که طرح توسعه نداشته باشد، اضافه کرد: در استان قزوین ۱۶ شهرک و ناحیه صنعتی وجود دارد که ۲‌.۵ درصد کشور را تشکیل می‌دهد.

   صالحی‌نیا یادآور شد: استان قزوین ظرفیت صنعتی بالایی دارد و عمده صنایع شکل گرفته، شامل شوینده‌ها، قطعه سازی، کاشی و سرامیک، شیمیایی و ... در بین استان‌های دیگر سرآمد هستند.

   وی بیان کرد: صنعت و تولید ممکن است با فراز و فرود مواجه شود و طبیعی است تولید کننده محیطی آرام، نقدینگی و مواد اولیه می‌خواهد تا کار را با قدرت ادامه دهد.

   معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت با اشاره به عرضه توانمندی‌ها و نیازهای صنعت کشور در نمایشگاه فرصت‌های ساخت داخل و رونق تولید ادامه داد: امروز با شرایطی که ایجاد شده، باید بتوانیم توانمندی‌های خود را شناسایی و نهضت ساخت داخل را راه اندازی کنیم.

   صالحی‌نیا اظهار داشت: هیچ صنعت کوچکی بدون قرار گرفتن در زنجیره صنایع بزرگ نمی‌تواند به پویایی و شکوفایی برسد و همه باید در زنجیره تأمین قرار گیرند.

   وی افزود: همه باید به زیرساخت‌ها توجه کنیم. کارگروه تسهیل و رفع موانع تولید استان‌ها نیز فعال‌تر شده و دستگاه‌های اجرایی باید تصمیم بگیرند و مصوبات را اجرایی کنند.

   رئیس هیأت مدیره و مدیرعامل سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران اضافه کرد: در فرآیند جذب تسهیلات اگر موفق باشید، می‌توانید تسهیلات بیشتری بگیرید؛ چرا که هیچ محدودیتی در پرداخت تسهیلات نداریم.

   صالحی‌نیا تصریح کرد: شرکت‌هایی که کوچک و متوسط هستند، باید در کارگروه‌ها جدی گرفته شوند؛ چرا که حمایت ما از تأمین تسهیلات، سرمایه در گردش و نوسازی و بازسازی جدی است.

   وی با بیان این‌که در شرایط کنونی هیچ انگیزه‌ای به‌جز حمایت همه جانبه از تولید کارآمد و تحقق اشتغال مولد و پایدار نداریم، یادآور شد: در قزوین نیروی انسانی و کارآفرینان بزرگ و خوبی وجود دارد و ما هم تلاش می‌کنیم حمایت‌های لازم را انجام دهیم.

   شاخص های اقتصادی استان قروین مثبت است
   استاندار قزوین نیز در این همایش گفت: علی‌رغم تحریم‌ها و مشکلات فراوان، شاخص‌های اقتصادی در استان قزوین مثبت است.

   عبدالمحمد زاهدی با بیان این‌که راهکار برون رفت از شرایط تحریم، تولید است، اظهار داشت: درحال جنگ اقتصادی هستیم و با سازوکار عادی نمی‌توان در جنگ اقتصادی پیروز شد.

   وی افزود: به بخش خصوصی باید اعتماد کنیم؛ حتی اگر در مواردی سوء استفاده شود، با ایجاد قوانین اضافی دست تولید کننده را بسته‌ایم. در شرایط تحریم باید فرصتی ایجاد کنیم تا بنگاه‌های اقتصادی ظرفیت خود را بشناسند.

   استاندار قزوین با بیان این‌که جایگاه شهرک‌های صنعتی استان قزوین باید از درجه دو به یک ارتقاء یابد، گفت: همه دنبال این هستیم که قانون را دور بزنیم و یک مشکل واحد تولیدی را حل کنیم، درحالی که این موضوع باید در مرکز کشور حل شود.

   زاهدی یادآور شد: امسال شاهد کاهش ۱۷ درصدی تعدیل نیرو بودیم و سهم قزوین از جذب سرمایه‌ گذاری خارجی ۶۰ میلیون دلار از ۱۷ کشور خارجی بوده است.

   مبارزه با فساد در کشور جدی گرفته شود تا تولید به رقابت برسد
   در ادامه این همایش، امام جمعه موقت تهران گفت: مبارزه با فساد باید جدی گرفته شود تا تولید کنندگان پاکدست قدرت رقابت خود را از دست ندهند.

   سید محمد حسن ابوترابی‌ فرد اظهار داشت: صنعتگران در جشن گلریزان شرکت و در آزادی زندانیان مشارکت بیشتری کنند.

   وی با بیان این‌که راه باید برای رشد اقتصادی کشور هموار شود، افزود: وضعیت کنونی به گونه‌ای است که در معادلات سیاسی جهان جایگاه خاصی داریم و استقلال سیاسی کشور برای کارآفرینان امید بخش است.

   امام جمعه موقت تهران اضافه کرد: کشوری که در عالی‌ترین سطح از منافع خود دفاع می‌کند، امروز جایگاه پر افتخاری دارد و با ۱۵ کشور همسایه هستیم و یک فرصت بزرگ داریم و دسترسی به بازارهای جهان از راهکارهای تولید کنندگان هوشمند است.

   ابوترابی‌ فرد تصریح کرد: استان قزوین از لحاظ شاخص‌های اقتصادی، فرهنگی و علمی جزء ۵ استان اول کشور است.

   وی ادامه داد: امنیتی که داریم ارزشمند است. امروز اروپا برای امنیت خودش دچار مشکل شده و به جایگاه ایران در تأمین امنیت منطقه نیازمند هستند.

   امام جمعه موقت تهران خاطرنشان کرد: شاخص‌های اقتصادی کشور نشان می‌دهد در اوج فشار دشمنان خوشبختانه در وضعیت رو به رشد قرار داریم. هرچند آمریکا چالش‌هایی ایجاد کرده، اما می‌توانیم از این چالش‌ها با فرصت‌هایی که ایجاد شده، عبور کرده و تهدیدها را به فرصت تبدیل کنیم.

   ابوترابی‌ فرد خطاب به کارآفرینان گفت: اگر نگاه شما به تولیدات صادرات محور باشد، می‌توانید بر مشکلات غلبه کرده و به رونق تولید برسید. باید تولید شما مبتنی بر دانایی باشد تا مقابل کشورهای رقیب بایستد؛ لذا باید به این حوزه اهتمام جدی داشته باشند.

   وی یادآور شد: علم و دانش خود را به‌روز کنید و دنبال بازارهای جدید باشید. اقتصاد مولد و مبتنی بر تولید و دانش و فنآوری مدرن می‌تواند موفق باشد.

   امام جمعه موقت تهران اظهار داشت: اقتصاد نفتی به رشد پایدار منجر نمی‌شود. آمریکا می‌خواهد با فشار مسیر اقتصاد ما را تغییر دهد؛ از این فرصت استفاده کنید، زیرا ما نیازمند رشد پایدار هستیم که با اقتصاد مبتنی بر دانایی ممکن می‌شود.

   ابوترابی‌ فرد افزود: در کسب و کار رتبه ۱۳۰ منطقی نیست؛ باید به رتبه ۵۰ برسیم. در کسب و کار یک چالش‌های ملی داریم، اما اختیاراتی در استان‌ها هست که می‌توان از آن برای حل مشکلات بهره برد.

   وی اضافه کرد: مبارزه با فساد در دستور کار مسئولان باشد تا پاکدستان قدرت رقابت خود را از دست ندهند.

   قزوین قابلیت تبدیل شدن به قطب صنعت کشور را دارد
   رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان قزوین نیز در ادامه این همایش با قدردانی از همراهی‌های مسئولان در کارگروه‌های ستاد تسهیل و رفع موانع تولید و اقتصاد مقاومتی گفت: اگر این همراهی‌ها نبود، حل بسیاری از مشکلات واحدهای صنعتی و تولیدی به مشکل برمی‌خورد.

   سعید نبیل افزود: همراهمی همه دستگاه‌های خدمات رسان و مؤسسات مالی و اعتباری موجب شده بسیاری از مشکلات صنایع مرتفع و راه توسعه صنعت و معدن استان هموارتر شود.

   وی اضافه کرد: تکریم از واحدهای صنعتی نمونه، مراسمی نمادین برای تقدیر از تمامی تلاشگران این حوزه است و مشکلات این حوزه در تمامی ایام سال برای رسیدن به رونق تولید پیگیری می‌شود.

   رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان قزوین تصریح کرد: ایجاد ارزش افزوده، ارز آوری و ایجاد اشتغال مولد بدون دو بخش صنعت و معدن متصور نیست و همین موضوع اهمیت توجه به صنعت و معدن را صد چندان می‌کند.

   نبیل ادامه داد: فرهنگ قزوین بی‌تأثیر از صنعت نبوده است و به‌خوبی می‌توان هماهنگی فرهنگ استان را با تجارت و کشاورزی غنی مشاهده کرد که امروز به‌عنوان یک قطب اقتصادی جایگاه ویژه‌ای در کشور به‌دست آورده است.

   وی افزود: وجود ۲۰ شهرک و ناحیه صنعتی، چهار هزار مجوز بهره‌برداری، هزار و ۷۰۰ مجوز تأسیس طرح‌های صنعتی و معدنی و ۲۵۰ مجوز معدنی، همه از ظرفیت‌های خاص استان قزوین هستند که حل مشکلات آن‌ها، توجه ویژه‌ای را می‌طلبد.

   رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان قزوین اضافه کرد: حوزه تولید با مشکلات جدی مواجه است که از جمله آن‌ها تأمین نقدینگی، نیاز مبرم به نوسازی، رفع هزینه‌های بالاسری و حل مشکلات صادارت است که باید با همت جمعی برای رفع آن‌ها اقدام کرد.

   نبیل خاطرنشان کرد: توسعه تولید، تکمیل طرح‌های نیمه تمام، بهره‌برداری از واحدهای با پیشرفت فیزیکی بالا، صادرات به ۱۵ کشور همسایه ایران، توسعه صنایع معدنی و تولیدی، توسعه شرکت‌های دانش بنیان، کاهش وابستگی به فنآوری‌های نوین و مدیریت بازار از جمله سیاست‌های صنعت استان است که مورد پیگیری و اجرا قرار خواهند گرفت.

   زندان قزوین را به کارگاه تولیدی تبدیل می‌کنیم
   در بخش دیگری از این همایش، رئیس کل دادگستری استان قزوین گفت: با تعطیل کردن یک زندان در استان و تبدیل آن به کارگاه تولیدی، به رونق تولید کمک می‌کنیم.

   نورالله قدرتی افزود: بیمه، مالیات، نقدینگی و طولانی شدن کارها از موانع تولید است که مسئولان باید برای حل آن تلاش کنند.

   وی اضافه کرد: نباید صنعتگر دنبال بسته حمایتی یا زمین و وام باشد، بلکه لازم است فقط دنبال تولید باشد و هیچ دغدغه‌ای نداشته باشد و اگر قرار است وقت خود را به بروکراسی و بیمه و مالیات بگذراند که خسته می‌شود و رمقی برای تولید نمی‌ماند؛ به همین دلیل ما باید بستر تولید را فراهم کنیم.

   رئیس کل دادگستری استان قزوین ادامه داد: صنعتگران در شرایط کنونی ایثار می‌کنند و با سرمایه‌های کلان و هزاران مشکل وارد کار می‌شوند و با این روند نمی‌توانند به رونق برسند.

   قدرتی یادآور شد: در میان مسئولان تصمیم‌گیر تعامل خوبی برقرار شده و باید بتوان به‌صورت پایلوت کارهای خوبی را به‌عنوان نمونه اجرا کرد.

   وی گفت: بخشی از مشکلات مربوط به قانون است؛ لذا از صنعتگران انتظار داریم خلاءها و نواقص قانونی را به دستگاه قضایی اعلام کنند تا به مرکز ارسال و حل شود.‌

   رئیس کل دادگستری استان قزوین افزود: مدیران باید گره گشای مشکلات تولید کننده و صنعتگران و مردم باشند و در تصمیم‌گیری شجاعت داشته باشند.

   قدرتی اضافه کرد: وقتی کسی سر کار می‌آید، دیگر اصلاح‌طلب و اصولگرا معنا ندارد. بروید دنبال کار مردم، نترسید، شجاعت داشته باشید و ما حمایت می‌کنیم.

   وی بیان کرد: صنعتگر که کار خدایی می‌کند، ما هم وظیفه داریم حمایت کنیم. البته گاهی در میان تولید کننده هم همت لازم را نمی‌بینیم.

   رئیس کل دادگستری استان قزوین با بیان این‌که صنعتگران در آزادی زندانیان مشارکت بیشتری داشته باشند، ادامه داد: شما می‌توانید یک کنسرسیوم بزرگ صنعتی ایجاد کنید.

   قدرتی خاطرنشان کرد: با تعطیل کردن یک زندان در استان و تبدیل آن به واحد صنعتی، به رونق تولید کمک می‌کنیم.

   در آیین گرامیداشت روز صنعت و معدن که صبح روز چهارشنبه با حضور محسن صالحی‌نیا معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت، سید محمد حسن ابوترابی ‌فرد امام جمعه موقت تهران، داود محمدی و سیده حمیده زرآبادی نمایندگان مردم قزوین در مجلس شورای اسلامی، عبدالمحمد زاهدی استاندار قزوین، نورالله قدرتی رئیس کل دادگستری قزوین، محمد قاسمی دادستان قزوین، منوچهر حبیبی معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری قزوین و جمعی از صنعتگران و معدنکاران در سازمان صنعت، معدن و تجارت استان قزوین برگزار شد، از 21 واحد صنعتی نمونه، یک واحد ایثارگر نمونه، یک واحد نمونه معدنی، سه واحد پیشکسوت نمونه صنعتی و معدنی، ۲ واحد مکتشف بهره بردار نمونه معدنی، یک بانوی کارآفرین، سه واحد فنی و مهندسی دانش بنیان و تحقیق و توسعه تجلیل شد.

   گالری
   نام:
   پست الکترونیک:
   شرح نظر:
   کد امنیتی: