• ضرورت فعال شدن شورای عالی صادرات و رفع موانع پیش روی صادرات غیرنفتی

   معاون اول رییس جمهور در جریان بازدید از کارخانه واگن سازی تهران تأکید کرد:

   ضرورت فعال شدن شورای عالی صادرات و رفع موانع پیش روی صادرات غیرنفتی

   ضرورت فعال شدن شورای عالی صادرات و رفع موانع پیش روی صادرات غیرنفتی

   معاون اول رییس جمهور با تأکید بر ضرورت فعال شدن شورای عالی صادرات، گفت: وزیر صمت بر موضوع تسهیل صادرات غیرنفتی تمرکز کند تا موانع پیش روی صادرات غیرنفتی برطرف شود.

   به گزارش شاتا از پایگاه اطلاع رسانی دولت، اسحاق جهانگیری صبح امروز (دوشنبه) پس از بازدید از کارخانه واگن سازی تهران در جلسه‌ای که با حضور وزیر صمت به منظور بررسی راه‌های کمک دولت به توسعه فعالیت‌های این کارخانه برگزار شده بود، افزود: تولید و اشتغال دو مسأله اصلی و اساسی امروز کشور هستند و برنامه هایی برای رونق تولید از سوی بخش های مختلف ارایه شده است، اما آنچه تعیین کننده است تمرکز روی حوزه هایی است که پیشران تولید هستند.

   وی یکی از مهمترین این حوزه ها را عرصه تولیدات و صادرات غیرنفتی دانست و تصریح کرد: باید به جای مانع تراشی بر سر راه صادرات غیرنفتی موانع را برطرف کرده و به شناسایی و ورود به بازارها از سوی تولید کنندگان کشورمان کمک بکنیم.

   معاون اول رییس جمهور اضافه کرد: شورای عالی صادرات باید فعال شود و وزیر صمت بر موضوع تسهیل صادرات غیرنفتی تمرکز کند تا موانع پیش روی صادرات غیرنفتی برطرف شود.

   جهانگیری مسکن را یکی دیگر از حوزه های پیشران تولید معرفی کرد و گفت: مزیت بزرگ این حوزه آن است که هیچ وابستگی و نیازی به خارج از کشور ندارد و از سوی دیگر حداقل ۱۲۰ رشته صنعتی با رونق ساخت و ساز مسکن فعال می شوند.

   وی اظهار داشت: حمل و نقل عمومی نیز از جمله حوزه های پیشران تولید است که نوسازی و توسعه آن ده ها مشکل کشور را از جمله مصرف بالای سوخت و آلودگی هوا را حل می کند، اگر کامیون های فرسوده فعلی کشور نوسازی شوند می توانیم حدود نیمی از تولید فعلی بنزین و گازوئیل کشور را صادر کنیم.

   معاون اول رییس جمهور با بیان این که مجموعه هایی مثل کارخانه واگن سازی تهران برای آینده بلندمدت می تواند مورد استفاده قرار گیرند، تصریح کرد: با توجه به ظرفیت های بزرگ توسعه قطارهای شهری و حمل و نقل ریلی در کشورمان و نیز بازار بزرگ کشورهای همسایه آینده روشنی پیش روی این صنعت قرار دارد و باید با توجه بیش از پیش به توان داخل، این صنعت را توسعه دهیم.

   جهانگیری گفت: دولت به سهم خود به ترخیص واگن های مترو و نیز دریافت سفارش های جدید در کارخانه هایی مثل واگن سازی تهران کمک خواهد کرد و از توسعه قطار شهری در سیستم های حمل و نقل عمومی تهران و کلانشهرها نیز حمایت خواهد کرد.

   وی در پایان خطاب به وزیر صمت، گفت: وزارت صمت باید از این فعالیت ها حمایت کند و پیشنهاد می کنم گزارش تلاش های خودتان را به مردم ارایه کنید و مطمئن باشید که دولت حتماً شهرداری تهران و دیگر شهرها را در مسیر خدمت رسانی به مردم تنها نخواهد گذاشت.

   رضا رحمانی «وزیر صمت» نیز در این جلسه با بیان این که تا سال ۱۴۰۰ حداقل به ۴۰ هزار دستگاه واگن جدید نیاز داریم گفت: باید نظام بانکی به طور کامل پای کار آمده و همه ظرفیت های کشور بسیج شوند تا از عرصه هایی مثل صنعت ساخت واگن برای رونق تولید بیشترین بهره را ببریم.

   نام:
   پست الکترونیک:
   شرح نظر:
   کد امنیتی: