• تغییرات مجدد نرخ ارز ، از علل عدم کاهش قیمت خودرو

   معاون بازرسی و رسیدگی به تخلفات سازمان حمایت اعلام کرد :

   تغییرات مجدد نرخ ارز ، از علل عدم کاهش قیمت خودرو

   تغییرات مجدد نرخ ارز ، از علل عدم کاهش قیمت خودرو

   معاون بازرسی و رسیدگی به تخلفات سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان تغییرات مجدد نرخ ارز را از علل عدم کاهش قیمت خودرو دانست.

   به گزارش شاتا، شهرام میراخورلو قیمت خودرو در بازار را همانند هر کالای دیگر تابع عرضه و تقاضا اعلام کرد و گفت : میزان تولید شرکت های خودروساز در سال 1397 نسبت به مدت مشابه سال قبل به واسطه مشکلات ایجاد شده در تأمین قطعات مورد نیاز خطوط تولید با کاهش 38درصدی مواجه بوده است.

   وی تعلل شورای رقابت در اعلام قیمت های جدید در خردادماه سال گذشته و در ادامه بروز اخبار و گزارش هایی دال بر آزاد‌سازی قیمت خودرو، را موجب افزایش انتظارات تورمی و انتقال تقاضای آتی به حال دانست و تصریح کرد : از سوی دیگر نقدینگی‌ قابل توجه موجود در سطح جامعه و ترجیح مردم به تبدیل نقدینگی به کالا به‌دلیل افزایش چشمگیر قیمت طلا، مسکن، ارز قاچاق و ... به همراه انتقال تقاضای اشباع نشده خودروهای وارداتی منتج از افزایش قیمت به سمت کالای جانشین تولید داخل و همچنین افزایش تقاضای سفته‌ بازی و واسطه‌گری خودرو در بازار، موجب عدم تعادل عرضه و تقاضا و در نتیجه افزایش قابل ملاحظه قیمت بازار شده است.

   معاون بازرسی و رسیدگی به تخلفات سازمان حمایت اضافه کرد : موضوع فروش فوری در سقف 20 درصد تولید روزانه شرکت های ایران خودرو و سایپا به قیمت های حاشیه بازار، براساس تصمیمات ستاد تنظیم بازار و ابلاغ آن از سوی معاونت امور صنایع در جهت مدیریت فضای روانی و متعاقباً کاهش قیمت بازار صورت پذیرفت و نتایج حاصل از رصد نوسانات قیمت خودروهای پرمصرف در بازار منتهی به پایان اسفند سال گذشته مؤید کاهش متوسط 10 درصدی سطح قیمت بازار در مقایسه با زمان آغاز طرح (ابتدای بهمن 97) بوده است .

   میراخورلو بیان کرد: به علت تغییرات مجدد نرخ ارز و اثر آن بر تقاضای واسطه گری و سفته بازی کالاهای سرمایه ای و عدم ثبات متغیرهای کلان اقتصادی، شاهد تأثیر مداوم و متوالی کاهش قیمت های بازار طی هفته های اخیر نبوده ایم.

   وی افزود : مضافاً امسال نیز با تغییرات متغیرهای مؤثر در بهای تمام شده خودرو نظیر مالیات، بیمه، دستمزد، شماره گذاری و ... موضوع منجر به تغییر بهای کارخانه و متعاقباً نرخ بازار شد.

   معاون بازرسی و رسیدگی به تخلفات سازمان حمایت در پایان گفت : این سازمان در راستای ایفای وظایف و تکالیف قانونی و در راستای صیانت از حقوق مصرف کنندگان همواره تلاش دارد ضمن مشارکت فعال و طرح پیشنهادات مناسب در جلسات کمیته خودرو به عنوان مرجع سیاست گذار و استقرار نماینده مقیم در محل کارخانجات ایران خودرو و سایپا جهت رصد مستمر نحوه عملکرد و ایفای تعهدات، وفق قوانین و مقررات موضوعه در خصوص تخلفات احرازی نیز برخورد مؤثر معمول و پرونده های تخلف متشکله برای سیر مراحل رسیدگی به سازمان تعزیرات حکومتی منعکس شده است.

   نام:
   پست الکترونیک:
   شرح نظر:
   کد امنیتی: