• ضرورت مذاکره با ASEAN برای توسعه فرش دستباف/ ارایه تسهیلات به خریداران و متقاضیان فرش دستباف برای تحریک تقاضا در بازار

   رییس مرکز ملی فرش ایران در نشست با اتحادیه صادرکنندگان و تولیدکنندگان فرش دستباف تاکید کرد:

   ضرورت مذاکره با ASEAN برای توسعه فرش دستباف/ ارایه تسهیلات به خریداران و متقاضیان فرش دستباف برای تحریک تقاضا در بازار

   ضرورت مذاکره با ASEAN برای توسعه فرش دستباف/ ارایه تسهیلات به خریداران و متقاضیان فرش دستباف برای تحریک تقاضا در بازار

   رییس مرکز ملی فرش ایران با تأکید بر ضرورت مذاکره با ASEAN (انجمن ملل آسیای جنوب شرقی) برای توسعه فرش دستباف گفت: در راستای تفاهم نامه با صندوق کار آفرینی امید می توانیم به خریداران و متقاضیان فرش دستباف برای تحریک تقاضا در بازار، تسهیلات با بهره کم ارایه دهیم.

   به گزارش شاتا، فرشته دستپاک در نشست هم اندیشی مرکز ملی فرش ایران و جمعی از اعضای اتحادیه صادرکنندگان و تولیدکنندگان فرش دستباف ایران، با بیان این مطلب، افزود: در سال رونق تولید و با مساله تحریم، سال متفاوت تری نسبت به سال های گذشته پیش رو داریم که این امر حمایت مستمر ذینفعان فرش دستباف و رفتار متفاوت در صادرات و تجارت فرش دستباف را طلب می‌کند.

   وی با اشاره به طرح ملی کارآفرینی و توسعه صادرات فرش دستباف، تصریح کرد: با این طرح قادر به ایجاد 40 هزار شغل خواهیم بود و این موضوعی است که باید به درستی در مجلس شورای اسلامی از آن دفاع شود.

   رییس مرکز ملی فرش ایران با بیان اینکه تهاتر فرش موضوع دیگری بود که با هیات چینی اعزامی به ایران به بحث و بررسی پرداخته شد، گفت: هیات چینی خواستار فرشی بودند که شناسنامه دار باشد، از این رو در نشستی با یک شرکت بین المللی، برای شناسنامه دار شدن وارد مذاکره شدیم و این موضوع کماکان در حال پیگیری است. البته این موضوع اجباری نبوده و در فاز اول کسانی که خواهان شناسنامه دار شدن فرش های خود هستند مورد ارزیابی قرار خواهند گرفت.

   دستپاک در ادامه اضافه کرد: آموزش فرش دستباف در سال 97 با توجه به نیاز ذینفعان و با هدف بهبود وضعیت تولید، بازارسازی و بازاریابی انجام شد.

   وی با اشاره به از بین رفتن دارهای استان گلستان و گمیشان، اضافه کرد: این مساله جدی دیگری است که امیدواریم با کمک اتحادیه بتوان دارهای مورد نیاز آن استان را تامین کنیم.

   رییس مرکز ملی فرش ایران در ادامه با اشاره به کارگروه های فرش استانی، بیان کرد: در این کارگروه‌ها تغییر فاحشی که ایجاد شد این است که جلسات با ریاست استاندار هر استان بر پا خواهد شد. در موضوع تبلیغات نیز مرکز در سال 98 تلاش خود را چندین برابر خواهد کرد و با همکاری اتاق، بودجه قابل توجهی را در این خصوص هزینه خواهیم کرد و انتظار همراهی اتحادیه را نیز داریم. هم چنین میزان بودجه از محل مشوق های صادراتی سال گذشته 800 میلیون تومان بوده است که وعده افزایش میزان بودجه از این ردیف را نیز دادند.

   دستپاک با اعلام اینکه این مرکز با حداقل امکانات در سال 1397 برترین دستگاه وزراتخانه شد، گفت: از افتخارات این وزارتخانه بوده ایم و انتظار آن را داریم که با حمایت های فعالان این حوزه به سازمان تبدیل شویم.

   وی ادامه داد: انتظار دیگر از بخش خصوصی در مورد مساله تحریم، ارایه بیانه ای در اعتراض به ترامپ است و البته بسته های حمایتی در مورد مساله تحریم تهیه و به مقام عالی وزارت ارایه شد.

   رییس مرکز ملی فرش ایران در مورد تحریک تقاضای بازار داخل نیز به تفاهم نامه با صندوق کار آفرینی امید اشاره کرد و گفت: در راستای این تفاهم نامه می توان به خریداران و متقاضیان تسهیلات با بهره کم ارایه داد.

   دستپاک ادامه داد: در بازاریابی، حرکت های مثمر ثمر از سوی بخش خصوصی انجام نمی شود. کشورهای سنگاپور و برونئی از ثروتمندترین کشورهای دنیا هستند که اصحاب فرش دستباف از آنها غافلند. در این خصوص می توان از پتانسیل وزارت امور خارجه استفاده کرد. مذاکره با ASEAN (انجمن ملل آسیای جنوب شرقی) برای افزایش ظرفیت ها برای توسعه فرش دستباف را نیز نباید نادیده گرفت.

   وی اضافه کرد: بیمه تامین اجتماعی از الزامات ایجاد امنیت شغلی است که با بودجه 19 هزار میلیارد ریالی می‌توان تمامی بافندگان را بیمه کرد و باید در اطلاع رسانی این موضوع کوشا باشید. از دیگر انتظارات از بخش خصوصی تشکیل شورای حقوق و دستمزد در استان ها است.

   گفتنی است که در این دیدار ابتدا معاون بازاریابی مرکز ملی فرش ایران، به شرح وضعیت صادرات فرش دستباف پرداخت و تصریح کرد: با عضویت خانم دست پاک به عنوان نماینده وزیر در ستاد مقابله با تحریم دفتر ریاست جمهوری در همکاری با خانم جنیدی، بی تردید راه حل های موثری برای برداشته شدن مشکلات ارایه خواهد شد.

   وی افزود: پرداخت یارانه به بدنه تولید و صادرات و اعزام و پذیرش هیات ها و هم چنین بسته توسعه صاردات فرش دستباف به کشورهای همسایه از دیگر برنامه های مرکز در کم رنگ کردن اثرات تحریم است و تلاش جهت مصوب کردن تغییرات تبصره 3 ماده 121 (ورود قطعی فرش دستباف)، از جدیدترین اقدامات مرکزملی فرش دستباف ایران است.

   اعضا نیز با ارایه مطالبی در مورد هر یک از انتظارت ریاست مرکز نکاتی را ارایه کردند که حذف پیمان سپاری ارزی، حل قانونی مشکل برگشت فرش ها (ورود قطعی فرش دستباف ماده 121)، کمک دولت در تبلیغات فرش دستباف، حذف مالیات بر ارزش افزوده و در واقع هر گونه مالیاتی برای این هنر- صنعت، بیمه قالی بافان و مواد اولیه فرش دستباف از مهمترین این محور ها بود.

   گفتنی است، در هم اندیشی مرکز ملی فرش ایران با اعضای اتحادیه صادرکنندگان و تولیدکنندگان فرش دستباف، مسایل آتی هنر – صنعت فرش دستباف مورد گفتگو قرار گرفت.

   نام:
   پست الکترونیک:
   شرح نظر:
   کد امنیتی: