• صادرات 108 میلیون دلاری خراسان جنوبی به افغانستان

   صادرات 108 میلیون دلاری خراسان جنوبی به افغانستان

   رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان جنوبی گفت: صادرات محصولات استان خراسان جنوبی به کشور افغانستان در سال گذشته 108 میلیون دلار بوده است.

   به گزارش شاتا داود شهرکی در نشست کارگروه توسعه صادرات استان خراسان جنوبی که با حضور سفیر ایران در افغانستان و استاندار برگزار شد، افزود: خروجی از خراسان جنوبی به کشور افغانستان در سال گذشته بالغ بر 583 میلیون دلار بوده که سهم استان از این میزان 108 میلیون دلار است.

   شهرکی ادامه داد: ممنوعیت صادرات برخی کالاهای اساسی نظیر صادرات خوراک طیور، مرغ و تخم مرغ و سایر توسط کشورمان به جهت اولویت تامین نیاز داخل، ممنوعیت صادرات چهار قلم کالای عمده صادراتی استان از جانب افغانستان در دو مقطع زمانی حدود چهار ماهه از جمله دلایل کاهش صادرات از مرز افغانستان در سال گذشته بوده است.

   وی با اشاره به مهم ترین قابلیت های و فرصت های تجارت خارجی استان گفت: مرز مشترک طولانی با کشور افغانستان، وجود چهار بازارچه مرزی با زیرساخت مناسب در نقطه صفر مرزی، وجود دو گمرک رسمی بیرجند و ماهیرود با زیرساخت ها و رویه های مناسب و وجود منطقه ویژه اقتصادی در مرکز استان و قطعه منفصله مرز ماهیرود از جمله این قابلیت ها است.

   وی وجود اشتراکات فراوان فرهنگی و زبان مشترک استان با افغانستان، امکان واردات اقلام مرزنشینی با معافیت 100 درصدی حقوق گمرکی اقلام خوراکی و 50 درصدی اقلام غیر خوراک و وجود پایانه مرزی ماهیرود جهت انجام رویه ترانزیت خارجی و تردد مسافر را از دیگر فرصت های تجارت خارجی خراسان جنوبی عنوان کرد و افزود: برای به حداقل رسیدن محدودیت و ممنوعیت صادرات بین دو کشور ایران و افغانستان نیاز است توافق نامه های 2 طرفه انجام شود.

   وی با اشاره به ظرفیت های صادراتی در خراسان جنوبی افزود: کل صادرات غیرنفتی کشور در 11 ماه سال 1397 به میزان 40 میلیارد دلار بوده که حدود 2 و 7 دهم میلیارد دلار آن به افغانستان صادر شده است.

   شهرکی بیان کرد: به عبارت دیگر 6 و 8 دهم درصد صادرات کشور به افغانستان انجام شده که از این مقدار حدود 21 درصد از مرزهای خراسان جنوبی خارج شده است.

   وی بر فراهم کردن زمینه برگزاری نمایشگاه های تخصصی صادراتی در استان های مستعد افغانستان تاکید کرد و گفت: از طرف خراسان جنوبی برای برگزاری نمایشگاه در هر محلی از کشور افغانستان محدودیت وجود ندارد.

   رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان جنوبی تاکید کرد: همچنین می توان از ظرفیت بخش خصوصی و تجار خوشنام استان های شرقی کشور به عنوان رایزن بازرگانی در کشور افغانستان استفاده کرد.

   وی استقرار کنسولگری افغانستان در بیرجند و همچنین کنسولگری جمهوری اسلامی ایران در ولایت فراه را برای تسهیل امور روادید و ویزای تجار ضروری دانست و گفت: فراهم کردن امکان ورود دانشجوی افغان به صورت گسترده با توجه به ظرفیت های مناسب دانشگاهی استان در رشته های مختلف در مقاطع تحصیلات تکمیلی نیز از درخواست های استان خراسان جنوبی است.

   شهرکی با اشاره به زیرساخت های مناسب در حوزه توریسم درمانی خراسان جنوبی بیان کرد: توسعه توریسم درمانی و پذیرش اتباع افغان در مرز و همچنین ارجاع به مراکز درمانی مجهز مرکز استان برای سایر اقدامات درمانی نیز باید پیگیری شود.

   رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان جنوبی لزوم تکمیل زیرساخت های تجارت خارجی استان را یادآور شد و افزود: رایزنی با مقامات افغانستان برای تکمیل زیرساخت های مرتبط با مرز ماهیرود در خاک افغانستان و متقابل در ایران و رایزنی برای فعال سازی بازارچه های مرزی و استفاده از ظرفیت های ایجاد شده در نقطه صفر مرزهای استان با کشور افغانستان نیز در این مسیر می تواند مورد توجه قرار گیرد.

   نام:
   پست الکترونیک:
   شرح نظر:
   کد امنیتی: