• رئیس سازمان صنعت استان مرکزی:

   بازگشت رونق تولید به شرکتهای آذراب و هپکو اراک

   بازگشت رونق تولید به شرکتهای آذراب و هپکو اراک

   با حمایت دولت و سیاستگذاری های وزارت صنعت ، معدن و تجارت تولید در شرکتهای آذراب و هپکو اراک که چالشها و مشکلات کارگری اش سال گذشته بارها خبر ساز شده بود دوباره رونق گرفت.

   به گزارش شاتا ، محمد رضا حاجی پور ضمن اعلام این خبر افزود :این دو واحدهای تولیدی جزء شرکتهای بزرگ و مادرتخصصی کشور هستند که متاسفانه سال گذشته با بحران جدی و در مقاطعی با تعطیلی روبرو شدند .

   رئیس سازمان صنعت ، معدن و تجارت گفت : با پیگیری های بعمل آمده جلسات متعددی جهت حفظ اشتغال و تولید این واحدها در استان و پس از آن در سطح ملی برگزار شد که از آن جمله می توان به نشست کارگروه ملی تسهیل و رفع موانع تولید با حضور وزیر صنعت ، معدن و تجارت و با دستور کار رسیدگی به مسائل و مشکلات این شرکتها اشاره کرد .

   وی در پاسخ به اینکه چرا روند رفع مشکلات با کندی روبرو بود گفت : یکی از مشکلات عمده این واحدها واگذاری ناصحیح ، سوء مدیریت و عدم اهلیت برخی از سهامداران بود و به همین دلیل اجرای بسیاری از مصوبات بعضا با مشکلاتی مواجه می شد و متاسفانه برخورد ناصحیح برخی از مدیران این واحدهای تولیدی با اعتراضات صنفی کارگران زحمتکش نیز مشکلات را دو چندان می نمود .

   وی ضمن خرسندی از بازگشت رونق تولید به این شرکت ها از حمایت های بی دربغ وزارت صنعت ، معدن و تجارت و تیم اقتصادی استان به ویژه استاندار تشکر و از سعه صبر و بردباری کارگران دلسوز این شرکتها قدردانی کرد و اذعان داشت: به طور مستمر مشکلات واحدهای تولیدی از جمله این دو واحد تولیدی را رصد می نماییم و مسایل و مشکلات صنعتگران و معدنکاران استان را در سطوح استانی و ملی تا حصول نتیجه پیگیری خواهیم کرد .

   حاجی پور افزود : خوشبختانه تولید در شرکت آونگان نیز پس از سالها تعطیلی با مصوبه جدید کارگروه ملی تسهیل و رفع موانع تولید مبنی بر موافقت با واگذاری این واحد تولیدی به سهامدار جدید به زودی از سر گرفته خواهد شد .

   مدیرعامل شرکت صنایع آذرآب اراک نیز گفت: بیش از 40 طرح صنعتی بزرگ در این واحد تولیدی کلید خورده که ارزش ریالی این قراردادها بیش از 10 هزار میلیارد ریال است.

   شیخ زاده افزود: ساخت انواع بویلر و مخازن پتروشیمی اصفهان، مبدل های پتروشیمی کنگان، بویلرهای پتروشیمی گچساران و بویلرهای نیروگاه 500 مگاواتی عسلویه از مهمترین طرح های شرکت صنایع آذرآب اراک است.

   وی ادامه داد: شرکت آذرآب اراک از واحد های پیمانکار مادر و تجهیزات ساز است که با اجرای این طرح ها علاوه بر تامین نیاز کلیدی صنایع کشور به تجهیزات تخصصی با استفاده از توان داخلی، در سودآوری و تضمین حفظ اشتغال نیز نقش آفرینی کرده است.

   مدیرعامل شرکت صنایع آذرآب اراک بیان کرد: عملیات ساخت 2 برج بزرگ پالایشگاه جفیر اهواز به طول 50 متر هفته قبل در این شرکت پایان یافت و برای نصب در این واحد مهم نفت و گاز کشور تحویل شد.

   وی اظهار داشت: عملیات ساخت این برج ها بیش از 18 ماه به طول انجامید و ساخت هرکدام از این تجهیزات در آذرآب بیش از یک میلیون دلار صرفه جویی ارزی به همراه داشت.
   شیخ زاده گفت: همچنین قراردادی با نیروگاه بوشهر در دست انعقاد است که بیش از پنج سال فعالیت شرکت آذرآب را تضمین می کند و فصل جدیدی از فعالیت های این شرکت را رقم خواهد زد.

   مدیر عامل هپکوی اراک هم گفت: نبض تولید و سازندگی پس از مدتی وقفه در این واحد تولیدی و صنعتی دوباره به جریان افتاده است.

   غلامرضا صادقیان افزود: پرداخت معوقات کارکنان هپکو یکی از اولویت های راهبری این واحد تولیدی است و حقوق کارگران تا پایان آذرماه امسال به روز می شود.

   وی ادامه داد: حقوق شهریور ماه کارکنان هپکو پرداخت شده و حقوق مهرماه نیز به زودی پرداخت می شود و تا پایان آذرماه مشکل پرداخت حقوق این واحد تولیدی حل و فصل می شود.

   مدیرعامل هپکو اراک ادامه داد: بر اساس مصوبه ستاد تسهیل کشور مقرر شده بود که 90 میلیارد تومان تسهیلات در اختیار شرکت هپکو قرار گیرد که در حال حاضر 17 میلیارد تومان از محل اعتبارات بانک ملی در اختیار این شرکت قرار گرفته است.

   وی با بیان اینکه این میزان اعتبار را بلافاصله وارد چرخه تولید کردیم، افزود: مواد اولیه برای ساخت 20 دستگاه گریدر خریداری شده که در این راستا نیز طبق توافق قرارداد ساخت 60 گریدر با سازمان راهداری نهایی شده است.
   صادقیان گفت: در شرایط کنونی نیاز است وابستگی کشور به منابع نفتی را قطع کرده و با انسجام و همدلی، سطح تولید داخلی کشور را کیفیت بخشیم و تدابیر ویژه‌ای در راستای صادرات غیرنفتی و افزایش رونق تولید در کشور اندیشده شود.

   وی بیان کرد: شرایط کار در هپکو فراهم است و وزیر جدید صنعت، معدن و تجارت نیز نگاه ویژه ای به این شرکت دارد و به زودی شرایط هپکو به شکلی می شود که باید نیروی کار جدید در هپکو استخدام شود.

   نام:
   پست الکترونیک:
   شرح نظر:
   کد امنیتی: