• ثبت یکصد و دو هزار انبار در سامانه جامع انبارهای فارس

   ثبت یکصد و دو هزار انبار در سامانه جامع انبارهای فارس

   رئیس سازمان صنعت،‌ معدن و تجارت استان فارس اعلام کرد: اطلاعات یکصد و دو هزار انبار در سامانه جامع انبارها در فارس ثبت شده است.

   به گزارش شاتا،همتی با اشاره به ثبت اطلاعات یکصد و دو هزار انبار در سامانه جامع انبارها گفت: این سامانه به منظور شناسنامه دار کردن همه انبارها و مراکز نگهداری کالا در سطح استان با هدف شناسایی کالاهای قاچاق و الزام به ثبت 25 گروه کالایی شامل 120قلم کالا شامل انبارهای مواد غذایی، دارویی، دام و طیور، لاستیک و غیره راه اندازی شده است .

   وی بیان کرد: این مراکز شامل انبارها، مراکز انباشت کالا، سیلوها، سردخانه‌ها، واحدهای تولیدی، کارخانه ها، معادن، اصناف و مزارع کشاورزی است که باید همه ورودی و خروجی های خود را در این سامانه ثبت کنند.

   دکتر علی همتی در بیان اهداف سامانه جامع انبار و ثبت در پایگاه www.nwms.ir گفت: ثبت روزانه کالاها در سامانه جامع انبارها ، تشخیص کمبود یا اضافه بودن اجناس جلوگیری از قاچاق کالا، رصد جریان گردش کالا و دسترسی به آمار و میزان موجودی کالا، ساماندهی شناسه دار کردن تمامی انبارها و مراکز نگهداری کالا، شفافیت در توزیع کالا، مالکیت و میزان موجودی کالا با جزییات در سطح استان ،از جمله اهداف سامانه جامع انبار می باشد.

   همتی با اشاره به اینکه طبق این سامانه هر شخص حقیقی و حقوقی فعال دارای انبار کالا مکلف به ثبت اطلاعات است؛ اضافه کرد : در صورتی که این اقدام صورت نگیرد؛ فعالیت‌ها قانونی نخواهد بود زیرا فعالیت انبارها بدون وارد کردن اطلاعات در این سامانه و شناسایی هر کالایی خارج از این شبکه قاچاق؛ احتکار؛ گرانفروشی و عدم توزیع مناسب تلقی می‌شود.

   وی با اشاره به روند فعالیت سامانه جامع انبارها از سال گذشته تاکنون بیان کرد: هدف از این کار؛ رصد کالاهای شرکت‌ها و کارخانه‌های تولیدی درباره فروش این تولیدات به بنکداران، عمده فروشان و مقصد آن است و در صورت ثبت کالاها در این سامانه؛ کالای مورد حمل، بیمه خواهد شد و در صورتی که ثبت انجام نشود؛ بارنامه برای جابه‌جایی کالا صادر نمی‌شود.

   همتی افزود: از جمله مزایای این سامانه جامع گزارش‌گیری مستمر و رفع شائباتی درباره احتکار و اختفای کالاست به این ترتیب که در صورتی که طی این گزارش‌گیری اگر محل انبار کالایی مراجعه کنیم که انبار نباشد، شائبه احتکار و اختفای کالا می‌رود و چنانچه با بررسی اسناد و مدارک از فرد ارتباطی بین کالا و فرد نباشد بر اساس قوانین قاچاق کالا با افراد برخورد خواهد شد.

   رئیس سازمان صنعت،‌ معدن و تجارت استان فارس گفت: سامانه جامع انبار برای تمامی افرادی که در این سامانه ثبت نام نموده اند، حساب کاربری ایجاد کرده است که بر مبنای آن انبار دار باید به این حساب کاربری وارد شده و علاوه بر اینکه موجودی کالای خود را ثبت می‌کند، کلیه ورودی و خروجی کالارا نیز چه توسط بارنامه انجام شده و چه غیر بارنامه‌ای باشد در حساب کاربری انبار درج نماید.

   رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت فارس در ادامه گفت: به منظور جلوگیری از احتکار و اختفاء کالا به طور حتم می‌بایست نگهداری کالا بصورت شفاف انجام پذیرد، بنابراین در یک اقدام ضربتی و با سرعت سامانه جامع انبار به عنوان یک سامانه بنیادین و پایه‌ای مد نظر قرار گرفته و به قابلیتهای جدید مجهز شد تا این امکان فراهم شود تا جریان گردش کالای اساسی و از جمله اخذ موجودی کالا فراهم شود.

   وی گفت:سامانه جامع انبار در فاز نهایی به این قابلیت خواهد رسید که بارنامه در صورتی صادر می گردد که اطلاعات انبار مبدأ و مقصد در سامانه انبار ثبت شده باشد به عبارت دیگر بارنامه فقط زمانی صادر می شود که بار در انبار مورد نظر موجود باشد.

   همتی یاد آور شد.: در صورتی که بازرسان این سازمان انبارهایی را کشف کنند که در سامانه ثبت نشده آن اقلام را در حکم کالای قاچاق محسوب می‌کنند و با صاحبان کالا برخورد خواهد شد.

   همتی تصریح کرد: 25 گروه کالایی که انبارداران ملزم به ثبت آن در سامانه جامع انبارها هستند به شرح زیر اعلام شده است:

   برنج خارجی - گندم - گوشت قرمز سرد (سنگین)-گوشت قرمز سبک (گرم) - گوشت مرغ -تخم مرغ - کنجاله سویا - ذرت - جو - داروهای دامی ضروری- انواع کود شیمیایی - سموم تکنیکال شیمیایی -انواع بذر - شکر خام- روغن خوراکی نیمه جامد و مایع - روغن خام - حبوبات شامل عدس، لپه، نخود، و انواع لوبیا - انواع دانه‌های روغنی سویا - لاستیک سنگین - کاغذ چاپ و تحریر - کاغذ روزنامه- خمیر کاغذ- چای خشک - دارو و تجهیزات وملزومات ضروری پزشکی- ماشین‌آلات و تجهیزات تولید کننده کالاهای اساسی مثل کمباین و نشاکار برنج و سایر کالاهای غیر از این 25گروه کالایی هم به صورت آزمایشی در این سامانه ثبت می‌شود.

   نام:
   پست الکترونیک:
   شرح نظر:
   کد امنیتی: