• ثبت بیش از 21هزار درخواست اکتشاف و صدور 597 پروانه اکتشافی در کشور

   مدیر کل دفتر امور اکتشاف وزارت صمت مطرح کرد:

   ثبت بیش از 21هزار درخواست اکتشاف و صدور 597 پروانه اکتشافی در کشور

    ثبت بیش از 21هزار درخواست اکتشاف و صدور 597 پروانه اکتشافی در کشور

   مدیرکل دفتر امور اکتشاف وزارت صمت با اشاره به ثبت تمامی آمارهای مربوط به اکتشافات معدنی در سامانه کاداستر گفت:‌ در 7ماهه نخست سال جاری 21هزار و 507 درخواست فعال اکتشافی به ثبت رسیده و تعداد پروانه‌های اکتشافی صادر شده نیز 597پروانه بوده است.

   به گزارش شاتا، کشاورز با بیان این نکته اضافه کرد: همزمان با آزادسازی پهنه‌های اکتشافی تعداد درخواست‌ها با یک شیب تند مواجه شد و با توجه به تعداد زیاد این درخواست‌ها 283 گواهی کشف معدنی صادر شده‌است.

   وی در ادامه ضمن تاکید بر تفاوت میان صدور گواهی کشف تبدیل پروانه‌های اکتشاف به معدن در ایران و سایر نقاط جهان افزود: نکته حائز اهمیت این است که در آمار جهانی معمولا 6 تا 7 درصد پروانه‌های اکتشاف به معدن تبدیل می‌شوند در حالی که این آمار در ایران حدود 10 درصد است و در عین حال نحوه بارگزاری و صدور پروانه نیز در ایران با کشورهای دیگری که در فاز فعالیت‌های معدنی هستند متفاوت است.

   کشاورز در ادامه در رابطه با واگذاری پهنه‌های امیدبخش معدنی توضیح داد: در این طرح 161مورد پهنه‌ اکتشافی با مساحت‌های بزرگ وجود داشت که از این تعداد حدود 120 مورد آنها واگذار شده و 75مورد این پهنه‌ها به اتمام رسیده و حدود 700 نقطه امیدبخش معدنی نیز در همین حوزه معرفی شده‌است.

   مدیر کل دفتر امور اکتشاف وزارت صمت در ادامه از تشکیل کارگروه تعامل فعالیت‌های معدنی در عرصه‌های طبیعی خبر داد و گفت: ظرف سه سال گذشته بالغ بر 24جلسه در این کارگروه برگزار شده و تفاهماتی بین سازمان جنگل‌ها و مراتع و وزارت صمت ایجاد شده است. در راستای این تفاهمات و تعاملات فی‌مابین مشکل فعالیت‌های معدنی در مناطقی که منابع طبیعی اجازه فعالیت را نمی‌داد مرتفع شده‌است.

   نام:
   پست الکترونیک:
   شرح نظر:
   کد امنیتی: