• ارزش صادرات محصولات صنعتی و معدنی در سال 91 به17 میلیارد دلار رسید

   معاون برنامه ریزی وزیر صنعت، معدن و تجارت اعلام کرد:

   ارزش صادرات محصولات صنعتی و معدنی در سال 91 به17 میلیارد دلار رسید

   ارزش صادرات محصولات صنعتی و معدنی در سال 91 به17 میلیارد دلار رسید

   ارزش صادرات محصولات صنعتی و معدنی در سال 91 به17 میلیارد دلار رسید

   به گزارش شبکه اطلاع رسانی تولید وتجارت ایران (شاتا)؛« علیرضا شجاعی» در مراسم بزرگداشت روز صنعت و معدن در ارومیه  با اعلام این خبر، افزود: صادرات صنعت و معدن در سال 83 سه میلیارد دلار بود، که این میزان در سال 90 به 14 میلیارد دلار رسید و در سال 91 به 17 میلیارد دلار رسید که حتی از میزان هدف‌گذاری شده بیشتر شد.
   وی افزود: این صادرات در بخش صنعت و معدن به صورت خالص بوده و بدون احتساب کشاورزی، فرش، پتروشیمی وبوده است که در این زمینه 23 درصد رشد در سال 91 نسبت به سال 90 داشتیم.
   وی یادآورشد: سال گذشته در حوزه صنعت و معدن کارهای خوبی انجام شده، و امید است دولت جدید بیش از پیش تلاش کند، تا تعامل را با تشکل‌ها افزایش دهد، زیرا این تشکل‌ها جایگاه ویژه‌ای دارند.
   شجاعی با بیان اینکه آذربایجان غربی در بین 10 استان برتر در حوزه صادرات قرار دارد، خاطرنشان کرد: امسال را از نظر صادرات سال ارزآوری گذاشته‌ایم، و در آذربایجان غربی نیز باید برنامه‌ریزی و بررسی کنیم ، که چگونه این استان می‌تواند جزو پنج استان برتر در زمینه صادرات قرار گیرد و بررسی‌های لازم انجام شود، که برای محقق شدن این موضوع چه انتظارات و کمک‌هایی از وزارت و دستگاه‌ها مورد نیاز است، که مهم‌ترین موضوع در این زمینه تسهیل‌گری است که باید فضاها باز شود فرآیندها اصلاح شود تا کمک لازم برای یک سری رشته‌های صادراتی انجام گیرد.
   وی ادامه داد: با توجه به ظرفیت آذربایجان غربی در 10 روز آینده کارگروهی در استان برگزار می‌شود، تا اولویت‌های سرمایه‌گذاری بررسی و برنامه‌‌ریزی شود، در این زمینه سندی تهیه می‌شود تا در سه نکته ما را کمک کند.
   وی تصریح کرد: این سه نکته شامل این است که چگونه ظرفیت‌های خالی را در استان تکمیل کنیم، چگونه پروژه‌های نیمه‌تمامی که در استان وجود دارد تکمیل کنیم، و از چه مکانیسم‌هایی در این زمینه استفاده کنیم، و نکته آخر اگر بخواهیم کلنگی‌زنی در آذربایجان غربی صورت گیرد، در چه حوزه‌هایی و چه شهرستان‌هایی انجام گیرد.
   معاون برنامه ریزی وزارت صنعت، معدن و تجارت افزود: رویکرد جدیدی در عرصه سرمایه‌گذاری ایجاد شده است، که در آذربایجان غربی نیز باید به آن سمت جهت‌گیری صورت گیرد.
   وی اعلام کرد: اتفاق ویژه‌ای که در اواخر سال گذشته افتاد، ایجاد کارگروه معدن بود، که بعد از ادغام صورت گرفته، یکی از نخستین سال‌هایی بود که بیشترین توجه به معدن شد.
   شجاعی تصریح کرد: برآورد مالی امسال این است که در حدود 4 هزار میلیارد تومان به حوزه خاص معدن برای اکتشاف، سرمایه‌گذاری و ... تزریق شود.
   وی با بیان اینکه اگر در سال گذشته مرکز مبادلات ارزی راه نمی‌افتاد، شاید ارزهایی که در کشور وارد شده بود، به طرف حوزه‌های غیر مولد می‌رفت، خاطرنشان کرد: مرکز مبادلات از اتفاقاتی بود که در شرایط ادغام صورت گرفت و خیلی از ارزها را به سمت مواد اولیه تولید جهت‌گیری کرد.
   شجاعی به تهیه کتاب استراتژی‌های وزارت صنعت و معدن، اشاره کردو گفت: در کتاب استراتژی‌های وزارت صنعت و معدن، اولویت‌های تولید و صادرات مشخص شده است.
   وی افزود: امید است محورهای این کتاب نیز در آذربایجان غربی شکل گیرد و از محورهای 10گانه این کتاب قطب بعضی از محورها اعم از صنعتی، خدماتی وتجارتی  در این استان ایجاد شود.

   نام:
   پست الکترونیک:
   شرح نظر:
   کد امنیتی: