• برگزاری مراسم گرامیداشت روز صنعت و معدن در خراسان جنوبی

   برگزاری مراسم گرامیداشت روز صنعت و معدن در خراسان جنوبی

   برگزاری مراسم گرامیداشت روز صنعت و معدن در خراسان جنوبی

   به گزارش شاتا، رییس سازمان صنعت،معدن وتجارت استان خراسان جنوبی  در مراسم گرامیداشت روز صنعت و معدن در این استان افزود: سازمان صنعت، معدن و تجارت در بخش تجارت، صادرات، واردات و معدن حجم عظیمی از کار اقتصادی استان را بر عهده دارد.
   «علیرضا جمیع» با بیان اینکه 70 درصد از تجارت استان در این بخش صورت می گیرد، افزود: تعداد 110 اتحادیه صنفی و 20 هزار واحد صنفی در خراسان جنوبی وجود دارد که شامل قشر عظیمی از اشتغال، درآمد و ارزش افزوده در این بخش است که با احتساب اشتغال در سایر بخش ها بیش از 300 هزار نفر را شامل می شود.
   وی با بیان اینکه در دولت نهم و دهم اقدامات موثری در این بخش صورت گرفته است، عنوان کرد: در این مدت 240 فقره پروانه بهره برداری صنعتی و 315 فقره پروانه بهره برداری معدنی صادر شده است.
   جمیع، حجم مبادلات خارجی استان در سال 91 را میزان 427 میلیون دلار ذکر کرد و گفت: این مبلغ حدود پنج برابر بودجه عمرانی استان در بخش معاملات، ترانزیت و کالای صادراتی است.
   وی با اشاره به اینکه مجوز ترانزیت کالا در بهمن ماه سال گذشته صادره شده است، گفت: روزانه تعداد 140 ماشین از مرز ماهیرود وارد و خارج می شوند و این نشان دهنده حجم بالای عملیات در این استان است.
   رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان جنوبی در ادامه یادآور شد: تجار و بازرگانان باید دیدگاه خود را به سمت تجارت خارجی بالا ببرند و در زمینه تولید صنعتی بدون بازاریابی داخلی و خارجی دچار مشکل می شویم.
   جمیع با اشاره به تعداد 50 هزار بافنده فرش دستباف در استان، بیان داشت: تعداد 24 هزار دار قالی، 4100 نفر بیمه تکمیلی و 2000 هزار نفر وام اشتغال خانگی دریافت کرده اند.
   وی به شهرک صنوف آلاینده در استان اشاره کرد و تاکید کرد: در این زمینه نیازمندیم زیر ساخت های آن تامین شود.
   رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان جنوبی خاطرنشان کرد: همچنین خط اعتباری برای حمایت از صنوف در نظر گرفته شده است که اعتبار آن بالغ بر 24 میلیارد ریال است و تاکنون 98 درصد جذب داشته است.
   همچنین در این مراسم مدیر عامل شرکت شهرک‌های صنعتی خراسان جنوبی نیز افزود:  با الحاق طبس به خراسان جنوبی 20 شهرک و ناحیه صنعتی در این استان وجود دارد.
   «عباس جرجانی» اظهار کرد: هدف از ایجاد شهرک صنعتی جلوگیری از بروز آلودگی در داخل شهر است و شهرک صنعتی سبب توسعه صنعت و متمرکز شدن تولیدات در یک نقطه از شهر می‌شود.
   وی افزود: واحدهای خارج از شهرک صنعتی نیازمند استعلام از 14 اداره هستند اما در شهرک بدون استعلام مستقر می‌شوند.
   مدیر عامل شرکت شهرک‌های صنعتی خراسان جنوبی در ادامه گفت:  مستثنا بودن از قانون شهرداری‌ها، برخورداری از تخفیفات مالیاتی ویژه و پایین‌ بودن هزینه زیرساخت‌های آب، برق از جمله مزایای ایجاد شهرک صنعتی است.
   جرجانی به مهم‌ترین فعالیت شرکت شهرک‌ها اشاره کرد و گفت: تملک زمین از مراجع قانونی و ایجاد زیرساخت‌های برق و آب برای واحدهای تولیدی از جمله این موارد است.
   وی ادامه داد: قبل از الحاق شهرستان طبس به خراسان جنوبی17 شهرک و ناحیه صنعتی شامل 8 شهرک و 9 ناحیه اصناف در استان وجود داشته است که بعد الحاق طبس یک شهرک و دو ناحیه اضافه شده است.
   مدیر عامل شرکت شهرک‌های صنعتی خراسان جنوبی با بیان اینکه از مجموع جوازهای صادر شده از سازما‌ن‌های صنعت معدن و تجارت و جهادکشاورزی استان 63 درصد در شهرک‌های صنعتی استان مستقر می‌شوند، اذعان کرد: از مجموع پروانه‌های صادره شده 48 درصد واحدهایی که به بهره‌برداری رسیده‌اند در ناحیه شهرک مستقر هستند.
   جرجانی با اشاره به کمک‌های فنی و اعتباری که در اختیار سازمان قرار دارد، تصریح کرد: این اعتبارات دو نوع است که در قالب طرحی پژوهشی به عنوان ارزش افزوده کشاورزی و تسهیلات برای اصلاح ساختار صنایع اختصاص می‌یابد.
   وی ادامه داد: اگر واحدهای صنعتی که از تسهیلات استفاده می‌کنند با کسری وثائق مواجه هستند و در این زمینه مشکل دارند به شرکت شهرک‌های استان مراجعه کنند.
   مدیر عامل شرکت شهرک‌های صنعتی خراسان جنوبی از اجرایی شدن 11 مصوبه سفرهای هیئت دولت به استان در این شرکت خبر داد و یادآور شد: از این تعداد 4 مصوبه مربوط به شهرک‌سازی بوده است.
   گفتنی است : در این مراسم از 8 نفر از صنعتگران ،معدن کاران و مسئولین اتحادیه های صنفی نمونه استان با حضور مسئولان استانی تقدیر شد.

    

   نام:
   پست الکترونیک:
   شرح نظر:
   کد امنیتی: