• پایش اصول ارگونومی در ادارات صمت آذربایجان شرقی

   پایش اصول ارگونومی در ادارات صمت آذربایجان شرقی

   در راستای پیاده سازی برنامه جامع مدیریت HSEE و اجرای نقشه راه مربوطه جهت استقرار اصول بهداشت، ایمنی، محیط زیست و انرژی، اجرای دستورالعمل ارزیابی و پایش ارگونومی با عنوان «طرح پایش ارگونومی» در مرکز استان و شهرستانهای تابعه به اجرا درآمد. بدنبال اجرای مرحله اول طرح در مرکز استان، مرحله دوم طرح در شهرستانهای تابعه پیاده سازی و اجرا شد.

   به گزارش شاتا، امروزه اهمیت سرمایه انسانی برای سازمان ها بر کسی پوشیده نیست ؛ تحقق اهداف سازمانی با نیروی انسانی توانمند ، کارآمد و سالم امکان پذیر است و بدون شک جامعه نیز با استقرار شاخص های پیشرفته سلامتی می ­تواند به بهره وری لازم جهت نیل به توسعه و رشد اقتصادی دست پیدا کند.

   سازمان صنعت، معدن و تجارت آذربایجان شرقی با وقوف به این امر مهم، در برنامه عملیاتی سال 1397، اجرای دستورالعمل پایش ارگونومی را در دستور کار قرار خود داد.

   در قالب طرح مذکور، کلیه کارکنان سازمان در ادارات ستادی و شهرستان های تابعه از لحاظ اصول ارگونومی، مورد سنجش قرا گرفتند و نتایج حاصله با روشهای علمی تجزیه و تحلیل شد. روش های اصلاحی حاصل از سنجش، در تمامی محیط های مورد بررسی به اجرا گذاشته شد.

   شایان ذکر است ارگونومی عبارت است از دانش بکار بردن اطلاعات علمی موجود دربارهٔ انسان جهت طراحی محیط کار با هدف کاهش فشارهای جسمانی و روانی در محیط کار است. طراحی اصولی و مناسب مشاغل، تجهیزات و محیط کار با هدف بالارفتن سطح ایمنی و بهداشت کارکنان بر اساس ابعاد بدنی فرد و در نهایت رضایت شغلی و بهبود بهره‌وری از مزایای آن است.

   نام:
   پست الکترونیک:
   شرح نظر:
   کد امنیتی: