• توضیحات رییس سازمان توسعه تجارت درباره درخواست واردات خودرو توسط شرکت «پرشیا خودرو»

   توضیحات رییس سازمان توسعه تجارت درباره درخواست واردات خودرو توسط شرکت «پرشیا خودرو»

   توضیحات رییس سازمان توسعه تجارت درباره درخواست واردات خودرو توسط شرکت «پرشیا خودرو»

   رئیس سازمان توسعه تجارت در گفت و گو با فارس در خصوص درخواست واردات خودرو توسط شرکت «پرشیا خودرو» گفت: وزیر صنعت دستوری برای تأیید ثبت سفارش این شرکت را نداده است.

   رئیس سازمان توسعه تجارت ایران با اشاره به یکسان بودن قوانین برای تمام اقشار افزود: در هیچ کجای هامش وزیر صمت بر این نامه نشانی از دستور تأیید ثبت سفارش برای این شرکت وجود ندارد و شریعتمداری مشخصاً دستور بررسی و انعکاس نتیجه را صادر کرده که برای هر نامه‌ای این دستور قبل از اقدام قابل تصور است.

   معاون وزیر صنعت‌ در امور صادرات اظهار داشت: پس از بررسی کارشناسی از سوی سازمان توسعه تجارت ایران در مورخ ۲۰ آبان‌ماه سال ۹۶ عطف به این درخواست، سازمان توسعه تجارت ایران به امضای اینجانب، در ۵ بند با ادله کافی درخواست نامبرده را مردود می‌داند.

   خسروتاج گفت:‌ همچنین در پایان این نامه درخواست، سازمان توسعه تجارت به شرکت مذکور پیشنهاد کرده است مانند سایر متقاضیان پس از اعلام رسمی شروع ثبت سفارش، همچون روال گذشته و مبتنی بر قانون اقدام نماید.

   گفتنی است، ۱۱ ماه قبل شرکت پرشیا خودرو درخواست واردات خودرو را درست در زمانی برای وزیر صنعت‌، معدن و تجارت ارسال کرده که سامانه ثبت سفارش غیرفعال بوده است.

   در نامه شرکت پرشیا خودرو در مورخ دهم آبان ۱۳۹۶ به شماره ۹۶۰۱۹۴۵۳ آمده است:

   «جناب آقای دکتر شریعتمداری

   وزیر محترم صنعت‌، معدن و تجارت

   سلام علیکم؛

   احتراماً از آنجایی که مستحضرید بیش از ۴ ماه است که بدون اعلام هیچ دلیل و یا توجیه مشخصی، سایت ثبت سفارش برای واردات خودرو (ثبتارش) از سوی سازمان توسعه تجارت ایران بسته شده است، البته این موضوع طی سنوات گذشته نیز به‌طور موردی مسبوق به سابقه بوده، با این تفاوت که این بار به طرز بی‌سابقه و مشکوکی پس از آن‌که عوامل این شرکت کلیه مراحل قانونی را برای واردات خودرو به انجام رساندند (از مورخ ۹۶.۳.۳۱ لغایت ۹۶.۴.۲۱) صرفاً در مرحله صدور فیش و پرداخت حقوق و هزینه‌های قانونی مترتب بر فرآیند ثبت سفارش برای بالغ بر ۱۴۰۰ دستگاه خودرو، بدون هیچ دلیلی بیش از ۱۵ روز معطل شده‌اند که در پایان این مدت با بسته شدن سایت ثبتارش در مورخ ۹۶.۴.۲۸ مواجه گردیدند که این امر امکان تکمیل فرآیند مذکور را از این شرکت سلب نموده درحالی‌که گواهینامه فعالیت این شرکت معتبر بوده و سایت ثبتارش باز و فعال بوده است. (مستندات ان به پیوست ارائه گردیده است)

   این در حالی است که مطابق با روال معمول، این شرکت همزمان با شروع فرآیند ثبت سفارش در تاریخ مذکور ۹۶.۳.۳۱ خودروهای خریداری‌شده و وجه آن پرداخت گردیده که بسته شدن سیستم ثبت سفارش و ناقص ماندن فرآیند ثبت به دلیل تعلل بی‌دلیل و غیرقابل توجیه مسئولین مربوطه، خسارت و لطمات قابل توجهی را برای شرکت پرشیا خودرو موجب شده است.

   با توجه به اشتغال تعداد ۷۰۰ نیروی انسانی به‌طور مستقیم و ۲۰۰۰ نفر به‌طور غیرمستقیم در این شرکت و تضییع واضح و فاحش حقوق این شرکت در اثر تعلل رخ‌داده از سوی سازمان توسعه تجارت ایران در بخش ثبت سفارش، مستدعی است دستور فرمایید نسبت به رسیدگی به موضوع به منظور احقاق حق این شرکت با صدور مجوز برای تکمیل ثبت سفارش و ترخیص خودروهای خریداری‌شده، اقدام لازم انجام پذیرد.

   با تشکر

   پرشیا خودرو»

   بر اساس این گزارش، با توجه به اینکه در هامش نامه شرکت پرشیا خودرو به وزیر صنعت، وزیر صنعت دستور بررسی را به رئیس سازمان توسعه تجارت داده است، مجتبی خسروتاج در مورخ بیستم آبان ۹۶ طی نامه شماره ۹۶.۱۰۰.۴۰۰۷۸ به وزیر صنعت چنین پاسخ داده است:

   «جناب آقای شریعتمداری

   مقام عالی وزارت

   با سلام؛

   عطف به نامه شماره ۹۶.۱۹.۴۵۳ مورخ ۹۶.۸.۱۰ شرکت پرشیا خودرو در خصوص ثبت سفارش خودرو، موارد زیر را به استحضار می‌رساند؛

   ۱- بنا به دستور حضرت عالی موضوع تقاضای شرکت پرشیا خودرو مجدداً بررسی گردید و تقاضای مذکور صرفاً در مرحله «ایجاد درخواست» توسط شرکت فوق انجام شده است.

   یادآور می‌گردد برای کلیه درخواست‌های ایجادشده پیام:

   «متقاضی محترم ثبت سفارش ایجادشده شما پس از بررسی کارشناسی و صرفاً در صورت تأیید مرجع ذیصلاح معتبر خواهد بود»

   بر روی صفحه مانیتور ظاهر شده و با تأیید بازرگان (انتخاب دکمه OK) در فهرست تقاضاهای در انتظار تأیید کارشناسی قرار می‌گیرد.

   ۲- بنا به دستور وزیر محترم از تیرماه سال جاری ثبت سفارش خودروی سواری به جهت لزوم تصمیم‌گیری در کمیسیون زیربنایی و صنعت (دولت) در مورد شیوه واردات خودروهای C.B.U به‌طور موقت متوقف گردید.

   ۳- از ابتدای سال جاری تا زمان توقف موقت ثبت سفارش خودرو (تیرماه) تعداد ۳۶۰۱۴ دستگاه خودرو توسط نمایندگی‌های رسمی ثبت سفارش شده و منعی جهت واردات نداشته‌اند.

   ۴- پس از زمان موردنظر هیچ ثبت سفارشی برای خودروهای سواری صادر نگردیده است.

   ۵- حدود ۱۷۰۰۰ دستگاه خودرو ازجمله درخواست شرکت پرشیا خودرو صرفاً در مرحله «ایجاد درخواست»، برای تأیید کارشناسی بوده‌اند که پس از اعلام توقف موقت ثبت سفارش به دلیل عدم صدور شماره ۸ رقمی مجوز رسمی ثبت سفارش، به عنوان ثبت سفارش انجام‌شده تلقی نمی‌گردد.

   پیشنهاد می‌گردد شرکت پرشیا خودرو مانند سایر متقاضیان پس از اعلام رسمی شروع ثبت سفارش خودرو، همچون روال گذشته نسبت به طی نمودن مراحل مربوطه اقدام نمایند.

   مجتبی خسروتاج»

   گالری
   نام:
   پست الکترونیک:
   شرح نظر:
   کد امنیتی: