• افتتاح خط ریسندگی کارخانه بافت بلوچ ایرانشهر دردهه فجر

   رییس هیات عامل ایدروخبرداد:

   افتتاح خط ریسندگی کارخانه بافت بلوچ ایرانشهر دردهه فجر

    افتتاح خط ریسندگی کارخانه بافت بلوچ ایرانشهر دردهه فجر

   با راه اندازی خط جدید این کارخانه که برای تجهیز آن 100 میلیارد تومان هزینه شده است زمینه اشتغال 170 نفر به طور مستقیم فراهم می شود

   منصور معظمی معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت و رییس هیئت عامل سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران ( ایدرو ) در حاشیه بازدید از روند بازسازی کارخانه ریسندگی و بافندگی بافت بلوچ ایرانشهر ، اظهار داشت: کارخانه بافت بلوچ به عنوان یکی از بزرگ‌ترین واحدهای نساجی کشور نقش موثری در اشتغال و توسعه جنوب شرق کشور داشته است، امکانات این کارخانه در آتش سوزی سال 88 از بین رفت بود.

   معظمی ادامه داد: ماشین آلات جدید و مدرن برای راه اندازی خط ریسندگی کارخانه بافت بلوچ در حال نصب است، تلاش می کنیم با احیای دوباره این واحد نساجی شاهد تولید کالای داخلی و توسعه اقتصادی منطقه باشیم.

   وی در ادامه خاطرنشان کرد : خط بافندگی کارخانه بافت بلوچ ایرانشهر نیز تا یک سال آینده تکمیل و راه اندازی می شود. با راه اندازی این واحد بافندگی این کارخانه برای 600 نفر ایجاد اشتغال می کند.

   به گفته وی، سفارش ساخت قسمتی از تجهیزات داده شده است و پس از تولید وارد کارخانه می شود.

   معظمی با بیان این که واحد رنگ رزی و ریسندگی این کارخانه با 30 درصد ظرفیت درحال فعالیت است، اظهار کرد: طی سال های گذشته بر اساس اصل 44 مقرر شد نوسازی و به سازی کارخانه بافت بلوچ به بخش خصوصی واگذار شود، ولی در دولت یازدهم دولت این پروژه را در دست گرفت و از سوی مقام های کشوری تاکید زیادی برای سرعت بخشیدن به آن شده است.

   محمد نعیم امینی فرد نماینده مردم شهرستانهای ایرانشهر، دلگان، سرباز و فنوج در مجلس شورای اسلامی نیز در این بازدید گفت: برای احیای خط بافندگی کارخانه بافت بلوچ 10 میلیون دلار از سوی سازمان ایدرو اختصاص یافته است.

   وی ادامه داد: وزارت صنعت ، معدن و تجارت از طریق سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران پیگیر توسعه کارخانه بافت بلوچ است و انشاء ا... با تمهیداتی که اندیشیده شده است ، پس از به بهره برداری رسیدن تمامی فازهای این کارخانه ، کارخانه بافت بلوچ همگام با صنعت نساجی دنیا پیشرومی شود و قابلیت رقابت با برندهای خارجی را خواهد داشت .

   وی درادامه تصریح کرد: توسعه صنعتی در مناطقی مانند بلوچستان علاوه بر ایجاد اشتغال به توسعه تمدنی و پیشرفت های فرهنگی کمک می نماید ، شهرستان ایرانشهر دارای پتانسیل های خوبی است که توجه ، سرمایه گذاری و صنعتی سازی این ظرفیت ها کمک بسزایی به رشد و توسعه جنوب شرق کشور می نماید .

   امینی فر در ادامه بیان داشت: کارخانه بافت بلوچ یکی از دغدغه های اساسی و جزئی از خاطرات قوم بلوچ به شمار می آید و نقش سازمان گسترش و نوسازی ایران در نوسازی کارخانه بافت بلوچ فقط یک نقش نوسازی نخواهد بود و این اتفاق در خاطره مردم این سرزمین ماندگار خواهد شد .

   بنا براین گزارش معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت در سفر یک روزه به ایرانشهر از کارخانه ایران کولا، شهرک صنعتی و کارخانه آهک این شهر بازدید کرد.

   گفتنی است، کارخانه فراگیر بافت بلوچ در سال 55 در شهرستان ایرانشهر راه اندازی شد و در زمان اوج فعالیت حدود 2 هزار و 400 نفر نیرو در آن مشغول به فعالیت بودند که این کارخانه در سال 88 دچار آتش سوزی و واحدهای ریسندگی آن کاملا تعطیل و فعالیت بافندگی و رنگ آمیزی آن محدود شد اما از سال 94 فعالیت خود را از سر گرفت و در اوایل سال 95 از لیست واگذاری به بخش خصوصی نیز خارج شد.

   نام:
   پست الکترونیک:
   شرح نظر:
   کد امنیتی: