• نوابی:3میلیون و 650 هزار بازرسی در سال گذشته انجام شد

   نوابی:3میلیون و 650 هزار بازرسی در سال گذشته انجام شد

    نوابی:3میلیون و 650 هزار بازرسی در سال گذشته انجام شد

   اولین جلسه مجمع عمومی سالیانه صاحبان سهام سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان با حضور معاون وزیر و رییس سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان ، معاون توسعه و مدیریت وزارت صنعت ، معدن و تجارت و نمایندگان اعضای مجمع از جمله وزارتخانه های امور اقتصادی و داریی ، جهاد کشاورزی ، بانک مرکزی ، اتاق بازرگانی ، سازمان حسابرسی و سازمان برنامه و بودجه و اعضای هیات مدیره ، معاونین و مدیران کل ستادی سازمان حمایت در وزارت متبوع برگزارشد.

   در ابتدای جلسه، گزارش مالی و ترازنامه مالی منتهی به تاریخ 29 اسفند سال 1396 توسطرضا کوثری عضو هیئت مدیره و معاون توسعه مدیریت و منابع سازمان حمایت تشریح و در اختیار اعضا قرار گرفت.

   در ادامه این جلسه ؛ سیدمحمود نوابی معاون وزیر و رییس سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان ، ضمن خیرمقدم و تشکر از حضور اعضای جلسه و تبریک آغاز هفته دفاع مقدس و ادای احترام به جایگاه رفیع شهدا و یاد و خاطره امام شهدا ، اظهار داشت : با توجه به شرایط فعلی و تکانه های اقتصادی و با توجه به اساسنامه و تفویض وظایف و مسئولیت‌های جدید به سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان ، متاسفانه بودجه و امکانات کافی در اختیار این سازمان قرار نگرفته و بودجه آن با سال 1396 تفاوتی چندانی نکرده است .

   رییس سازمان حمایت ، با اشاره به برخی دغدغه ها و مشکلات فراروی سازمان تصریح کرد: با همه مشکلات و موانعی‌ که با ‌آن‌ دست و پنجه نرم می کنیم اما خوشبختانه همکارانم در انجام وظایف و مسئولیتهای محول ذره ای فروگذار نکرده اند .

   نوابی با تاکید براینکه طبق آخرین ابلاغیه شورای عالی هماهنگی اقتصادی سه قوا متضمن مقام معظم رهبری، تنها مرجع قیمت گذاری در این شرایط سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان است، افزود: این سازمان تنها دستگاه حاکمیتی است که در امر تنظیم بازار و کنترل افزایش قیمت­ها نقش اساسی ایفا کرده و ضمن ارائه نظر کارشناسی و مشورتی به دستگاه­های تصمیم‌گیر ، با سازمان تعزیرات حکومتی نیز در این زمینه همکاری تنگاتنگی دارد.

   معاون وزیر صنعت ، معدن وتجارت در مجمع سالیانه این سازمان ، با اشاره به احیاء معاونت نظارت وبازرسی در اغلب سازمانهای صنعت ،معدن وتجارت ابراز امیدواری کرد با احیای این معاونت در کلیه استانها و توجه ویژه به کارکنان این بخش در سراسر کشور نتایج خوبی در حوزه کنترل و رصد بازار حاصل شود.

   تشکیل230 هزار پرونده تخلف

   نوابی در ادامه به تشریح اهم اقدامات صورت گرفته در حوزه بازرسی از بازار کالا و خدمات پرداخته و اظهار کرد: درسال 1396 ، 3 میلیون و 650 هزار بازرسی توسط تیم های بازرسی سازمان ، صنعت ، معدن و تجارت استانها درزمینه های مختلف صورت گرفته و تا امروز نیز 230 هزار پرونده تخلف تشکیل و برای رسیدگی به شعب تعزیرات حکومتی استانها ارجاع شده است.

   وی تعداد تخلف کشف شده را 259هزار فقره برآورد کرد و یادآور شد : طی این مدت در حوزه مبارزه با قاچاق درسطح عرضه نیز 332 هزار و 728 مورد بازرسی انجام شده که از این تعداد 11 هزار و 236 پرونده به ارزش
   592 میلیون و 453 ریال به تعزیرات حکومتی برای رسیدگی ارسال شده است.

   نوابی با اظهار رضایت از عملکرد مثبت گشت های مشترک سازمان های صنعت ، معدن و تجارت در استانها و دیگردستگاههای مسئول برای برخورد با تخلفات بازار اضافه کرد: از مجموع بازرسی های انجام شده در سال گذشته، 71 هزار و 724 مورد بازرسی در قالب گشت مشترک انجام شده که در جهت ثبات و آرامش بازار و صیانت از حقوق واحدهای صنفی و صنعتی صحیح العمل بیش از 40 هزار پرونده به ارزش حدود 437 هزارمیلیون ریال به سازمان تعزیرات حکومتی ارسال شده است

   معاون وزیر صنعت ، با اشاره به آمار تماس‌های مردمی با سامانه تلفنی 124 اظهار داشت: طی همین مدت بیش از 189هزار شکایات مردمی مربوط به تخلفات صنفی و غیرصنفی از طریق تلفن ۱۲۴ ستاد‌های خبری مستقر در سازمان صنعت، معدن و تجارت استان‌ها در بخش کالا و خدمات دریافت و نزدیک به 98 درصد آن نیز بررسی و رسیدگی شده است.

   وی همچنین در ادامه افزود : شکایتهایی که جنبه خصوصی داشتند و موجب تضییع حقوق عمومی نشده بود ، با تشکیل کارگروهی ویژه و اتخاذ تدابیر لازم در جهت جبران خسارت شاکی ،دراسرع وقت مورد رسیدگی و متعاقباً نسبت به جلب رضایت شاکی و متشاکی و حل و مفصل و مختومه شدن پرونده اقدام گردیده و این در حالی است که بیش از 5 هزار و 759 مورد پرونده به ارزش 19 میلیارد ریال قبل از ارجاع به مراجع ذیصلاح ، به سازش ختم شده است .

   نوابی همچنین اقدامات سازمان را در اجرای طرحهای نظارتی پایش بازار کالا و خدمات ویژه ایام نوروز و ماه مبارک رمضانِ ، مثبت ارزیابی کرد و ابراز داشت: با هماهنگی های صورت گرفته و همکاری شرکت پشتیبانی امور دام و دیگر دستگاههای مربوط و با هدف کنترل بازار و جلب رضایت مصرف کنندگان و ایجاد بازاری آرام این طرحها در سال گذشته به اجرا درآمد.

   معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت و رئیس سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولید کنندگان با اعلام اینکه در حال حاضر این سازمان در حال آماده سازی مقدمات برگزاری هجدهمین دوره از همایش ملی حمایت از حقوق مصرف کنندگان در تاریخ نهم اسفندماه می باشد ، اعلام کرد: اکثر استان‌های کشورهمایش تجلیل از فعالان اقتصادی برگزار کرده اند و استان فارس با برگزاری هفتمین همایش در سال جاری جزو استان‌های پیشرو در این زمینه بوده است.

   نوابی یکی از مشخصه های اصلی برگزاری این همایش را حضور داوطلبانه بنگاه های اقتصادی دانست و خاطر نشان کرد : در این راستا سازمان حمایت از سال 1380 به بعد ، هرساله بدون هیچ گونه دریافت و یا تحمیل هزینه ای به دولت و با بهترین کیفیت با برگزاری این همایش به شرکت هایی که در حوزه رعایت حقوق مصرف کنندگان امتیاز موردنظر را کسب نموده باشند، گواهینامه و تندیس اعطا می نماید.

   رییس سازمان حمایت تصریح کرد : شرکت هایی استحقاق دریافت لوح و تندیس های حمایت از حقوق مصرف کنندگان را دارند که در این سازمان و ادارات کل تعزیرات حکومتی سراسر کشور محکومیت قطعی نداشته و فعالیت آنها منطبق با انتظار مصرف کننده و در راستا و استیفای حقوق مصرف کنندگان باشند.

   نوابی با بیان اینکه تا کنون 510 هزار انبار در سراسر کشور شناسایی و به این سامانه متصل شده است گفت: هنوز این سامانه کامل نیست که با تکمیل شدن آن امیداوریم، اطلاعات و آمار دقیقی در اختیار سیاستگذاران و مسئولان قرار گرفته تا تصمیم گیری های با کیفیت تری صورت پذیرد.

   عضو کارگروه تنظیم بازار در انتها با تشکر مجدد از همکاری معاونین و مدیران سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان در انجام کلیه اقدامات اجرایی خود ، پشتیبانی، مساعدت و حمایتهای بی دریغ وزیر محترم صنعت ، معدن و تجارت را بعنوان یکی از موفقیتهای مهم در عملکرد این سازمان برشمرد .

   نام:
   پست الکترونیک:
   شرح نظر:
   کد امنیتی: