• رشد43 درصدی صادرات غیر نفتی از هرمزگان

   رشد43 درصدی صادرات غیر نفتی از هرمزگان

   رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت هرمزگان در هشتمین جلسه کارگروه توسعه صادرات غیر نفتی از تحقق 37 درصدی هدف گذاری صادرات بخش صنعت و معدن در استان خبر داد.

   به گزارش شاتا، فریدون همتی در نشست کارگروه توسعه صادرات غیرنفتی استان هرمزگان با اشاره به اهمیت مقوله صادرات و واردات، عنوان کرد: کمیته ای ویژه جهت رفع موانع توسعه صادرات و واردات در هرمزگان با مسئولیت معاونت اقتصادی استانداری و با حضور دستگاه های اجرایی از جمله گمرک، اداره کل بنادر و دریانوردی، سازمان صنعت، معدن و تجارت و سایر دستگاه های ذیربط تشکیل می شود.

   وی افزود: اگر در امر صادرات و واردات استان مشکلی در گمرکات و بنادر به وجود آمد این کمیته باید به موقع بتواند تصمیم گیری و موانع پیش روی این بخش را مرتفع سازد.

   استاندار هرمزگان ادامه داد: رونق صادرات و واردات استان و حاکم شدن آرامش در گمرکات و بنادر بسیار مهم است و لازم است در مواقع حساس کمیته مذکور اقدام به تصمیم گیری های مناسب نماید تا بخشنامه نهایی از مرکز به استان ابلاغ شود.

   نماینده عالی دولت در استان هرمزگان گفت: این کمیته به صورت ویژه پیگیری تخلیه به موقع کالاهای اساسی و مواد اولیه در بنادر و گمرکات استان را در دستور کار خود قرار دهد.

   استاندار هرمزگان با اشاره به اهمیت مقوله صادرات برای کشور، خاطرنشان کرد: محصولات تولیدی که به خارج از کشور از مبادی رسمی صادر می شود ارز حاصل از آن باید وارد چرخه اقتصاد کشور شود و این منابع برای کشور بسیار مهم است و باید در خدمت توسعه کشور باشند.

   رئیس کارگروه توسعه صادرات غیر نفتی استان هرمزگان خاطرنشان کرد: در شرایط حساس کنونی بازار، صادرات از رونق بسیار خوبی برخوردار است ولی به تناسب آن عواید حاصل از این صادرات باید به کشور بازگردد و بازرگانان در این امر مهم باید توجیه شوند.

   همتی با اشاره به تامین سوخت مورد نیاز شناورهای چوبی تجاری، تصریح کرد: شناورهایی که از طریق مبادی رسمی اقدام به واردات و صادرات می نمایند در محدوده آب های کشور از سوخت با نرخ داخلی بهره مند می گردند و در آب های بین المللی سوخت آن ها متناسب با قیمت های بین المللی محاسبه می شود.

   استاندار هرمزگان تصریح کرد: براساس آمار اعلامی مسئولان صادرات استان، میزان صادرات کالاهای غیرنفتی از هرمزگان در پنج ماهه نخست سال 97 در مقایسه با مدت مشابه سال 96 با رشد 43 درصدی همراه بوده است.

   نماینده عالی دولت در استان هرمزگان گفت: عملیات واردات و صادرات در استان هرمزگان با چشم انداز خوبی همراه است.

   استاندار هرمزگان در ادامه با اشاره به برنامه سفر هیات اقتصادی عمان به استان هرمزگان، خاطرنشان کرد: هیات اقتصادی کشور عمان در مهر ماه سال جاری با هدف توسعه و تعمیق روابط اقتصادی با محوریت استانداری میهمان استان هرمزگان خواهند بود.

   وی گفت: فعالان اقتصادی استان برنامه ها و پیشنهادات خود را برای توسعه روابط اقتصادی با کشور عمان به دبیرخانه کارگروه ارسال نمایند.

   رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت هرمزگان مهمترین اقدامات دبیرخانه توسعه صادرات غیر نفتی را برگزاری 7 جلسه کارگروه اصلی، برگزاری جلسه میز تخصصی توسعه صادرات قیر، برگزاری جلسه کارشناسی همایش عمان و کمیته مشترک بین استانهای هرمزگان مسندم عنوان کرد.

   خلیل قاسمی در ادامه افزود: با توجه به هدفگذاری 3 میلیارد دلاری صادرات غیر نفتی در استان هرمزگان بیش از 37 درصد هدفگذاری صادرات غیر نفتی دربخش صنعت و معدن استان هرمزگان به مبلغ 800 میلیون دلار تحقق یافته است.

   وی در پایان گفت: بنا به دستور مقام عالی دولت مقررشد زیرساختهای بنادر کوچک در استان فعال و ظرفیتهای تجار محلی در حوزه صادرات غیر نفتی تقویت شود.

   نام:
   پست الکترونیک:
   شرح نظر:
   کد امنیتی: