• رشد 24 درصدی صادرات خدمات فنی و مهندسی/تامین 71 درصد ارز مورد نیاز واردات از محل صادرات در سال 90

   صافدل خبرداد:

   رشد 24 درصدی صادرات خدمات فنی و مهندسی/تامین 71 درصد ارز مورد نیاز واردات از محل صادرات در سال 90

   رشد 24 درصدی صادرات خدمات فنی و مهندسی/تامین 71 درصد ارز مورد نیاز واردات از محل صادرات در سال 90

   رشد 24 درصدی صادرات خدمات فنی و مهندسی/تامین 71 درصد ارز مورد نیاز واردات از محل صادرات در سال 90

   به گزارش شاتا، حمید صافدل در مراسم روز ملی صادرات افزود: یکی از حوزه هایی که ظرفیت های خوبی برای صادرات دارد، خدمات فنی و مهندسی است.
   وی با بیان اینکه در نیمه نخست امسال 1.8 میلیارد دلار عقد قرارداد فنی و مهندسی صورت گرفته است افزود: این قراردادها توسط شرکت‌های ایرانی در 17 کشور صورت پذیرفته است و شامل 28 پروژه است.
   معاون وزیرصنعت،معدن وتجارت تصریح کرد: در سال 90 بیشترین پروژه‌های خدمات فنی و مهندسی در حوزه ساختمان، راه، نیرو و صنعت بوده و در نیمه نخست امسال نیز پروژه‌ها در این حوزه ها متمرکز شده است.
   به گفته صافدل، در سال گذشته بیشترین پروژه‌ها در حوزه آمریکای لاتین اجرا شده است که امسال در خاورمیانه، آسیای میانه و آفریقا متمرکز شده ‌است.
   وی همچنین از صادرات 37 میلیون تن کالا به ارزش 21 میلیارد دلار در نیمه نخست امسال خبرداد و گفت: به ازای هر دو واحد کالای وارداتی یک واحد کالای صادراتی داریم.
   وی با اشاره به عملکرد صادرات غیرنفتی در برنامه چهارم توسعه کشور گفت: در این برنامه هدفگذاری بر این بود که 52 میلیارد دلار صادرات غیرنفتی صورت گیرد که خوشبختانه با رشد 150 درصدی به 79 میلیارد دلار رسیده است.
   معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت در بخش دیگری از سخنانش از تامین 71 درصد ارز مورد نیاز واردات از محل صادرات در سال گذشته خبرداد.
   صافدل میزان ارز مورد نیاز واردات حاصل از صادرات را بدون احتساب میعانات گازی 55 درصد در سال 90 اعلام کرد و گفت: براین اساس به ازای هر دو واحد کالای وارداتی یک واحد صادرات شده است.
   وی در ادامه افزود: در موضوع صادرات غیرنفتی منجر به بدست آوردن عملکردهای خوبی در حوزه صادرات غیرنفتی شده ایم که امروزه علاوه بر صادرات کالایی در حوزه های سنتی که از رشد خوبی برخوردار است؛ در سایر حوزه‌ها نیز از عملکرد خوبی برخوردار هستیم؛ به نحوی که در سال 2010 از 600 میلیون دلار صادرات های تک برخوردار بوده‌ایم.
   رییس کل سازمان توسعه تجارت ایران با اشاره به فرآیند پذیرش منتخبان در حوزه صادرکنندگان نمونه خاطرنشان کرد: از بین 580 متقاضی که از حوزه های مختلف صادرات در رشته های صنعت، معدن و کشاورزی و خدمات و خدماتی فنی و مهندسی کاندید شده بودند، انتخاب‌ها صورت گرفته است که 5 بنگاه نیز به عنوان بنگاه ممتاز انتخاب شده اند و این بنگاهها بیش از 5 بار به عنوان صادرکننده نمونه انتخاب شده اند.
   صافدل در پایان افزود: استان تهران با 19 بنگاه منتخب و بعد از آن نیز اصفهان با 4 مورد، بیشترین صادرکنندگان نمونه را به خود اختصاص داده اند.

   نام:
   پست الکترونیک:
   شرح نظر:
   کد امنیتی: