• موانع پیش روی تولید و توزیع و تنظیم بازار تنباکو بررسی شد/ تأکید بر ساماندهی بازار محصولات دخانی

   در نشست هایی با حضور رییس مرکز برنامه ریزی و نظارت بر دخانیات کشور؛

   موانع پیش روی تولید و توزیع و تنظیم بازار تنباکو بررسی شد/ تأکید بر ساماندهی بازار محصولات دخانی

   موانع پیش روی تولید و توزیع و تنظیم بازار تنباکو بررسی شد/ تأکید بر ساماندهی بازار محصولات دخانی

   در نشست رییس مرکز برنامه ریزی و نظارت بر دخانیات کشور با واحدهای تولید کننده و واردکننده تنباکوی معسل و سنتی ، موانع پیش روی تولید و توزیع و تنظیم بازار این محصول بررسی شد.

   به گزارش شاتا ، عطا الله معروفخانی در این جلسه با تاکید بر لزوم حمایت از تولیدات داخلی و توسعه صادرات بیان کرد: در سه ماهه اول امسال صادرات انواع تنباکوی سنتی و معسل افزایش داشته و سهم کشور از بازارهای منطقه نیز افزایش یافته است.

   وی تصریح کرد : برای تسهیل در امر صادرات ، هم اکنون اخذ مجوز صادرات توتون از طریق سازمان صنعت، معدن و تجارت استان نیز انجام می‌شود.

   رییس مرکز برنامه ریزی و نظارت بر دخانیات کشور افزود : سیاست وزارت صنعت ، معدن و تجارت حمایت از تولیدکنندگان داخلی است واین امر با همکاری انجمن تولیدکنندگان و واردکنندگان ، ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز و مرکز برنامه ریزی و نظارت بر دخانیات کشور انجام می شود.

   در ادامه این جلسه تولید کنندگان و واردکنندگان تنباکو معضلات پیش روی این محصول را موانع گمرکی ، بالا بودن عوارض ، مالیات و ارزش افزوده ، تخصیص ارز برای تهیه مواد اولیه و ایفای تعهدات ارزی از 10 تا 35 درصد برای خریداران ارز ، بحث کمیسیون ماده یک، ساماندهی وضعیت خرید توتون از کشاورزان ، عدم پاسخگویی بانک مرکزی در حداقل زمان و تعطیلی برخی از شرکتها بیان کردند.

   معروفخانی با یاد آوری شعار سال 97 و تاکیدات مقام معظم رهبری گفت : در سال حمایت از تولید داخلی ، فعالین داخلی در این عرصه نباید دغدغه مواد اولیه داشته باشند.

   ساماندهی بازار محصولات دخانی

   رییس مرکز برنامه ریزی و نظارت بر دخانیات کشور در نشست دیگری با مدیران واحدهای تولیدکننده سیگارت بر ساماندهی بازار محصولات دخانی تاکید کرد.

   معروفخانی در این جلسه با اشاره به افزایش قیمت برخی برندهای سیگارت گفت : هرچند سیگارت جزو کالاهای ضروری محسوب نمی شود اما باید تمهیداتی اندیشیده شود تا قشر مصرف کننده با مشکلات بیشتری روبرو نشود.

   وی ابراز امیدواری کرد: با ساماندهی و کنترل نظام مند محصولات دخانی از طریق سامانه جامع تجارت ، روش منطقی برای کنترل ، تولید و توزیع این محصولات فراهم شود و تعیین قیمت در اختیار واسطه نباشد.

   معروفخانی گفت: پس از از موبایل ، کالاهای دخانی دومین محصول ثبت شده در سامانه جامع تجارت خواهد بود که در آینده نزدیک بطور کلی توزیع از عاملین کشوری و استانی تا خرده فروشان با شناسه و کد رهگیری کنترل خواهد شد.

   وی در ادامه افزود: 14درصد کاهش تولید برخی واحد ها در سه ماهه اول سال در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته وجود داشته که این کاهش تولید موجب نوسانات قیمت و افزایش قاچاق احتمالی شده است.

   رییس مرکز برنامه ریزی و نظارت بر دخانیات کشور همچنین با بیان برآورد مصرف سیگارت در کشور یادآورشد: که بزودی با تدابیر اندیشیده شده و افزایش تولید این این حبابهای کاذب از بین رفته و قیمت ها کاهش پیدا خواهد کرد .

   محصولات دخانی در اولویت آخرتخصیص ارز

   در ادامه این نشست ، رییس انجمن تولید کنندگان و واردکنندگان محصولات دخانی با بیان شرایط نامساعد حاکم بر بازار سیگارت گفت : در بخش صنعت ، محصولات دخانی در اولویت آخر تخصیص ارز دولتی قرار گرفته اند و این امر باعث افزایش نرخ سیگارت مجاز شده است.

   تاجدار اضافه کرد : مشکلات پروسه ثبت سفارش کالا و مطالبه سپرده های 10 تا 35 درصدی توسط بانکهای عامل همچنین افزایش حجم مالیات ، عوارض معضلات گسترده ای فراهم کرده است که تنها با همکاری و مدیریت مسئولان می تواند کاهش یابد.

   وی با تاکید بر ایجاد عاملیت رسمی برای مغازه ها افزود : عاملیت رسمی باعث عرضه و توزیع مستقیم محصولات دخانی می شود ، از التهاب بازار می کاهد و در دراز مدت موجبات تناسب عرضه و تقاضای این محصول را فراهم می سازد.

   نام:
   پست الکترونیک:
   شرح نظر:
   کد امنیتی: