• جزییات چگونگی ثبت سفارش کالا بعد از گروه‌بندی

   مدیرکل دفتر مقررات صادرات و واردات سازمان توسعه تجارت ایران تشریح کرد:

   جزییات چگونگی ثبت سفارش کالا بعد از گروه‌بندی

   جزییات چگونگی ثبت سفارش کالا بعد از گروه‌بندی

   مدیرکل دفتر مقررات صادرات و واردات سازمان توسعه تجارت ایران در مورد چگونگی تخصیص ارز به ثبت سفارش‌هایی که قبل از گروه‌بندی کالاها انجام شده است، گفت: قبلی‌ها چنانچه‌ تخصیص ارز شده باشند که توسط بانک پرداخت می‌شود و اگر تخصیص ارز نشده باشند، مشمول ثبت سفارش‌های جدید می‌شوند.

   به گزارش شاتا، علی علی آبادی فراهانی در مورد شرایط ثبت سفارش واردات کالا گفت: گروه‌بندی کالاها با هماهنگی وزارتخانه‌های ذیربط انجام شده و جمع‌بندی آن با امضای وزیر صنعت توسط وزارت، صنعت، معدن و تجارت به بانک مرکزی ابلاغ شد.

   وی در مورد نحوه تخصیص ارز بیان کرد: براساس گروه‌بندی‌ها، به گروه یکم کالایی از منابع بانک مرکزی دلار به نرخ 4200 تومانی ، گروه دوم از منابع نیما (ارز حاصل از صادرات پتروشیمی، فولاد و ... ) نرخ 4200 تومانی و به گروه سه ارز حاصل از صادرات سایر کالاها (20 درصد صادرات کل کشور) نرخ 4200 تومان و واگذاری اظهارنامه صادراتی (توافق بین صادرکننده و اردکننده) تعلق می‌گیرد.

   مدیرکل دفتر مقررات صادرات و واردات سازمان توسعه تجارت در پاسخ به این سوال که آیا ثبت سفارش با ارز 4200 متوقف شده، گفت: خیر متوقف نشده، ثبت سفارش بانکی است و مفهومش این است که بعد از ثبت سفارش در بانک، به صورت الکترونیکی در انتظار تخصیص و تامین ارز قرار می‌گیرد.

   وی در مورد وضعیت تخصیص ارز به ثبت سفارش‌هایی که قبل از گروه‌بندی کالاها ثبت شده است، گفت: قبلی‌ها چنانچه تخصیص ارز شده باشند که توسط بانک انجام می‌شود و اگر تخصیص ارز نشده باشند، مشمول ثبت سفارش‌های جدید می‌شوند.

   مجتبی خسروتاج نیز گفت: وزارتخانه‌های اصلی مرتبط با امر تولید و مصرف موظف شده‌اند، تقاضاهای وارده به سیستم بانکی را بررسی و اولویت‌ بندی کنند.

   رییس سازمان توسعه تجارت افزود: بنابراین اولویت‌های وارداتی را که عمدتا تاکید بر تامین کالاهای اساسی، دارو و تجهیزات بیمارستانی، مواد اولیه واحدهای تولیدی و ماشین آلات دارد، با بررسی تقاضاها تعیین کنند و از طریق سیستمی به شبکه بانکی برای اختصاص ارز اعلام کنند.

   بر اساس این گزارش، بنا بر تصمیم وزارت صنعت، معدن و تجارت، 8 دفتر شامل دفتر صنایع خودرو و نیرو محرکه ، دفتر صنایع ماشین سازی و تجهیزات ، دفتر صنایع غذایی، دارویی و بهداشتی ، دفتر صنایع فلزی و لوازم خانگی ، دفتر صنایع شیمیایی و سلولزی، دفتر صنایع نساجی و پوشاک ، دفتر صنایع برق و الکترونیک و دفتر صنایع معدنی به عنوان دفاتر مجوز دهنده در رابطه با تخصیص ارز دولتی مشخص شدند.

   نام:
   پست الکترونیک:
   شرح نظر:
   کد امنیتی: