• طرح واردات بوکسیت گینه از سر گرفته شد/رونمایی از استراتژی معدن تا یک ماه آینده

   جعفری خبر داد:

   طرح واردات بوکسیت گینه از سر گرفته شد/رونمایی از استراتژی معدن تا یک ماه آینده

   طرح واردات بوکسیت گینه از سر گرفته شد/رونمایی از استراتژی معدن تا یک ماه آینده

   طرح واردات بوکسیت گینه از سر گرفته شد/رونمایی از استراتژی معدن تا یک ماه آینده

   به گزارش شاتا،وجیه الله جعفری که در یک نشست خبری سخن می گفت با بیان اینکه تا پایان برنامه پنجم باید به تولید 1.5 میلیون تن آلومینیوم برسیم افزود: در همین راستا با مسئولان کشور گینه در حال مذاکره هستیم تا طرح واردات بوکسیت از این کشور را بزودی اجرایی کنیم.
   وی افزود: طرح واردات بوکسیت از گینه به مناقصه گذاشته شد و پیمانکار آن نیز مشخص شده است.
   استراتژی تا یک ماه آینده رونمایی می شود
   معاون امور معادن و صنایع معدنی وزارت صنعت،معدن و تجارت از اتمام کار تدوین استراتژی بخش معدن خبر داد و گفت: این استراتژی یک تا 2 ماه آینده رونمایی می شود.
   وی در ادامه به بحث بازرسی از معادن نیز اشاره کرد و گفت: هم اکنون بازرسی از معادن با توجه به اهداف برنامه پنجم تخصصی تر و کاملتر شده و در مسیر تحقق اهداف برنامه پنجم هدایت خواهد شد.
   وی افزود: با همکاری معاونت راهبردی ریاست جمهوری یک سند راهبردی برای مدیریت صحیح بازرسی از معادن تدوین شده است که تاکنون اهداف این سند راهبردی در بخش های استخراج و اکتشاف دنبال می شده اما از ابتدای امسال در بخش فراوری معدنی نیز اهداف این سند مد نظر قرار می گیرد.
   معاون وزیر صنعت،معدن و تجارت گفت: هم اکنون چهار هزار نفر از اعضای سازمان نظام مهندسی معدن که صلاحیت علمی و فنی آنها تایید شده است در حال بازرسی از معادن هستند.
   جعفری افزود: این بازرسی ها برای استفاده بهینه از ذخایر معدنی ، بهره برداری صحیح از معادن، رعایت اصول ایمنی و فنی، پرداخت دقیق حقوق دولتی معادن و محاسبه برداشت واقعی از معادن صورت می گیرد.
   وی در بخش دیگری از سخنان خود به قانون معادن اشاره کرد و گفت: با تصویب این قانون شرایط مناسبی برای حضور فعالتر بخش خصوصی فراهم شده است و شفافیت در واگذاری ها و نوع واگذاری معادن به بخش خصوصی نیز بهتر شده است.
   امسال بیش از 16 میلیون تن فولاد خام تولید می شود
   معاون امور معادن و صنایع معدنی وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت: امسال 16 میلیون و 255 هزار تن فولاد خام تولید خواهد شد و این در حالی است که سال گذشته این رقم 14 میلیون و 133 هزار تن بود.
   جعفری افزود: سال گذشته 17 میلیون تن محصولات فولادی تولید شد که با برنامه ریزی‌های انجام شده امسال به بیش از 18 میلیون تن خواهد رسید.
   وی ادامه داد: سال گذشته 27 میلیون تن سنگ آهن و 66 میلیون تن سیمان تولید شد که با برنامه ریزی‌های انجام شده تولید سنگ آهن به 28 میلیون تن و تولید سیمان به 75 میلیون تن در سال 91 خواهد رسید.
   جعفری گفت: سال گذشته همچنین 288 میلیون متر مربع کاشی در کشور تولید شد که این رقم امسال به 355 میلیون متر مربع افزایش خواهد یافت.
   سرپرست ایمیدرو ادامه داد: سال گذشته 956 هزار تن شیشه تخت و 435 هزار تن ظروف شیشه ای نیز تولید شد که با برنامه ریزی‌های انجام شده در تولید شیشه تخت به یک میلیون و 150 هزار تن و در تولید ظروف شیشه ای به 480 هزار تن خواهیم رسید.
   جعفری با بیان اینکه سال گذشته یک هزار و 960 میلیارد تومان برای طرح های توسعه ای در فولاد هرمزگان ، فاز نخست نیروگاه ذوب آهن اصفهان، بازسازی مس سرچشمه، بهینه سازی فولاد مبارکه و تولید آهن اسفنجی غدیر ایرانیان سرمایه گذاری شده است افزود: در برنامه چهارم توسعه برای 13 هزار و 711 نفر به صورت مستقیم و 144 هزار و 850 نفر به صورت غیرمستقیم در بخش معادن اشتغال ایجاد شده است.
   سرمایه گذاری و صادرات بخش معدن
   معاون امور معادن و صنایع معدنی وزارت صنعت ، معدن و تجارت در بخش دیگری از سخنانش گفت: در برنامه پنجم توسعه 44 هزار و 500 میلیارد تومان در بخش معادن و صنایع معدنی سرمایه گذاری می شود که از این میزان 5 هزار و 700 میلیارد تومان سهم سرمایه گذاری امسال است.
   جعفری افزود: سال گذشته 12.5 میلیارد دلار در حوزه معادن صادرات داشتیم که در پایان برنامه پنجم توسعه این میزان به 23 میلیارد دلار خواهد رسید.
   بومی سازی در بخش معدن
   وی گفت: در برنامه پنجم توسعه 450 میلیارد تومان برای هزینه های اکتشافی و توسعه معادن و همچنین 1.5 درصد از فروش سالانه معادن برای بومی سازی و هزینه های تحقیق و توسعه در نظر گرفته شده است که این سهم بیش از 300 میلیارد تومان خواهد بود.
   جعفری با بیان اینکه سال گذشته 10 میلیارد تومان در بومی سازی صنایع معدنی هزینه شده است گفت: سهم بومی سازی در تولید سیمان 80 درصد ، آلومینیم 60 درصد ، گندوله سازی 50 درصد ، احیاء مستقیم 80 درصد ، کوره بلند 65 درصد ، فولاد 60 درصد و مس حدود 70 درصد بوده است. وی ادامه داد: سال گذشته در صادرات فولاد 49 درصد ، آلومینیم 34 درصد و در صادرات مس 9 درصد رشد داشته ایم و این در حالی است که بیشترین دغدغه ما تأمین نیاز داخلی است.
   میزان تولید مواد معدنی در سال 90
   سرپرست ایمیدرو همچنین گفت: سال گذشته در تولید فولاد خام 11 درصد ، محصولات فولادی 8.8 درصد ، مس کاتدی 6 درصد ، آلومینیم 8.5 درصد و در تولید سنگ آهن 0.1 درصد نسبت به سال 89 رشد داشته ایم و فقط در تولید کنسانتره ذغال سنگ 5 درصد کاهش داشتیم که علت آن تعمیرات فنی در کارخانه ها بوده است.
   جعفری افزود: هم اکنون در تولید فولاد خام رتبه 17 ، آلومینیم 22 ، سنگ آهن 10 و در تولید سیمان رتبه 9 دنیا را در اختیار داریم.
   وی اضافه کرد: سال گذشته صدور گواهی کشف از نظر تعداد 7 درصد و از نظر ذخیره 60 درصد در مقایسه با سال 89 افزایش داشت. 
    

   نام:
   پست الکترونیک:
   شرح نظر:
   کد امنیتی: