• تأکید دولت بر صدور سخت گیرانه‌تر کارتهای بازرگانی برای جلوگیری از سو استفاده های احتمالی در شرایط فعلی

   رییس سازمان توسعه تجارت در برنامه تیتر امشب :

   تأکید دولت بر صدور سخت گیرانه‌تر کارتهای بازرگانی برای جلوگیری از سو استفاده های احتمالی در شرایط فعلی

   تأکید دولت بر صدور سخت گیرانه‌تر کارتهای بازرگانی برای جلوگیری از سو استفاده های احتمالی در شرایط فعلی

   رییس سازمان توسعه تجارت گفت: با توجه به اینکه صدور کارت بازرگانی به صورت غیر متمرکز و استانی در سراسر کشور انجام می شود، تاکید دولت بر این است که در شرایط فعلی کشور باید نگاه سخت گیرانه تر داشته باشیم تا از سو استفاده های احتمالی جلوگیری شود.

   به گزارش شاتا، مجتبی خسروتاج در برنامه تلویزیونی تیتر امشب شبکه خبر با بیان این مطلب، افزود: در چند سال اخیر سو استفاده هایی به اشکال مختلف از کارت های بازرگانی انجام شده البته بخشی مربوط به گروهی می شود که به موقع نتوانسته اند نسبت به مفاصاحساب مالیاتی اقدام کنند بنابراین مجبور شده اند از کارت های بازرگانی دیگران استفاده کنند.

   وی ادامه داد: اما بعضی افراد برای فرار مالیاتی به دنبال تور زدن افرادی هستند که آشنایی با این کار نداشته اند و از کارت افراد مبتدی استفاده کرده اند تا مفاصاحساب مالیاتی را پرداخت نکنند و از این طریق ردپایی از خود نگذاشته باشند اما در چند سال گذشته حساسیت ها درباره کارت بازرگانی زیاد شده است.

   خسروتاج اضافه کرد: از ابتدای انقلاب کارت های بازرگانی صادر شده اما شاید در سال های قبل اینقدر حساسیت در این باره وجود نداشته است. ما از استان های مختلف بخصوص استان های محروم کشور افرادی را داشته ایم که کارت بازرگانی خود را در اختیار افراد سودجو قرار داده اند.

   رییس سازمان توسعه تجارت در ادامه گفت: صدور کارت بازرگانی در 15 سال اخیر از حالت تمرکز خارج شده و به صورت غیر متمرکز در سراسر کشور انجام می شود و اتاق بازرگانی و وزارت صنعت و معدن برای صدور کارت اقدام می کنند . اما در سه سال اخیر اتاق های بازرگانی و وزارت صنعت و معدن به صورت جدی پیگیری کرده اند و کارت هایی که شرایط لازم را نداشتند، شناسایی و باطل کرده اند.

   خسروتاج افزود: صدور کارت در کشور به صورت غیر متمرکز و استانی انجام می شود اما در بخش شرایط و ضوابط این به رویکرد ما درباره شرایط خارجی برمی گردد. در کل بخش صادرات غیر نفتی در سال گذشته ده هزار نفر فعال در بخش صادرات داشتیم که برای کشوری که سالانه 47 میلیارد دلار صادرات می کند این تعداد فعال اقتصادی کافی نیست.

   وی ادامه داد: زمانی که جوانی می خواهد وارد کار تجارت شود نباید مجموعه ای از شرایط سنگین را برایش قرار دهیم بنابراین اگر می خواهیم فعالین اقتصادی را افزایش دهیم باید بدانیم که این کار ممکن است ضایعاتی نیز داشته باشد.

   رییس سازمان توسعه تجارت افزود: درمورد صدور کارت بازرگانی در 5 سال گذشته این گونه بود که شخصی که می خواهد وارد کار بازرگانی شود می تواند در سه رشته حداکثر فعالیت داشته باشد و ثبت نام کند و پیشنهاد به جلسه دولت در این رابطه داده شد اما در جلسه دولت مقرر شد؛ موانع و مشکلات سر راه فعالین اقتصادی را کاهش دهیم و نگاه دولت نیز این است که فعلا باید نگاه سخت گیرانه تر را بسته به شرایط کشور داشته باشیم و امروز در شرایطی نیستیم که تسهیلات بیشتر بدهیم.

   وی در پایان گفت: یکی از نگرانی ها درباره محل کسب و کار بوده که باید شناسه رهگیری داشته باشد تا در عمل سو استفاده نباشد.

   گالری
   نام:
   پست الکترونیک:
   شرح نظر:
   کد امنیتی: