• افزایش ظرفیت تولید فولاد خام به 24 میلیون تن در سال 91

   جعفری خبر داد:

   افزایش ظرفیت تولید فولاد خام به 24 میلیون تن در سال 91

   افزایش ظرفیت تولید فولاد خام به 24 میلیون تن در سال 91

   افزایش ظرفیت تولید فولاد خام به 24 میلیون تن در سال 91

   به گزارش شاتا،در این بین می‌توان حمایت از حوزه معادن و صنایع معدنی کشور را به دلیلی مزیت نسبی بالا و با توجه به اینکه کمترین آسیب را از بحران مالی جهانی دیده است، از اولویت های وزارت صنعت،معدن و تجارت برای تحقق شعار امسال دانست.
   البته نباید فراموش کرد که اقتصادهای نفتی، مانند ایران باید به سوی تولید مستقل از منابع نفتی حرکت کنند و از وابستگی خود به درآمدهای نفتی بکاهند که یکی از راهکار‌های مهم آن توجه و حمایت ویژه از بخش معدن است.
   بر این اساس با معاون معدنی وزیر صنعت،معدن و تجارت در خصوص برنامه های این معاونت برای حمایت از بخش معدن و صنایع معدنی کشور در سال 91 و تحلیل وضعیت تولید این بخش به گفت و گو نشستیم که در پی می آید. 
   **پیش بینی تان از وضعیت تولید  محصولات معدنی و صادرات آن در سال 91 چیست؟
   براساس برنامه ریزی ها و هدف گذاری های انجام شده، ظرفیت تولید سیمان در سال جاری از 86میلیون تن فراتر رفته و میزان تولید آن بالغ بر 78میلیون تن خواهد بود. ظرفیت تولید فولاد خام در سال جاری نیز با سه میلیون تن افزایش به حدود 24میلیون تن می رسد. تولید کاشی و سرامیک نیز به عنوان یکی از محصولات پرمصرف در کشور بالغ بر 334میلیون متر مربع خواهد بود. علاوه براین، برنامه ریزی کرده ایم تا تولید شیشه تخت، ظروف شیشه ای، ظروف چینی و چینی بهداشتی در سال 91 به ترتیب به 1250، 478، 53 و 95هزار تن برسد. در سال 89 حدود 285 میلیون تن مواد معدنی خام در کشور تولید شد امسال پیش بینی می شود این رقم به 300 میلیون تن برسد که از این میزان تولید 89 درصد به مصالح ساختمانی، 7 درصد به مواد معدنی فلزی و 4 درصد به مواد معدنی غیرفلزی اختصاص دارد.در کنار تمام این تولیدات درصورتی که منابع مالی مورد نیاز این بخش تامین شود، میزان استخراج معادن کشور در سال جاری به بیش از 393میلیون تن خواهد رسید.
   در خصوص صادرات بخش معدن و صنایع معدنی نیز باید در نظر داشت که افزایش تولید محصولات معدنی و صنایع معدنی از یک طرف و افزایش میزان استخراج معادن کشور از طرف دیگر، منجر به رشد قابل ملاحظه صادرات در این بخش خواهد شد. در سال 89 از لحاظ ارزشی 3/ 10 میلیارد دلار و از لحاظ وزنی 41 میلیون تن مواد معدنی و صنایع معدنی صادر شد که نسبت به سال 88 معادل 23 درصد رشد داشت و در طول 9ماهه سال 90 صادرات مواد معدنی فرآوری شده از نظر ارزشی 13درصد نسبت به مدت مشابه سال گذشته رشد داشته است.
   **تعداد معادن کشور و میزان استخراج از آنها چقدر است، و سهم این بخش از رشد بخش صنعت و معدن چه میزان است؟
   طبق آمار، از 5700 معدن موجود در کشور حدود 4600 معدن در حال بهره برداری و استخراج است که 77 درصد این معادن مصالح ساختمانی، 7 درصد فلزی و 16 درصد غیرفلزی است. تعداد معادن در سال 83، سه هزار و 600 معدن بوده که با رشد 54 درصدی در سال 89 به میزان 5 هزار و 700 معدن رسیده است. واقعیت این است که بخش معدن جایگاه ویژه ای در اقتصاد کشور دارد به طوری که 32 درصد صادرات غیرنفتی به بخش معدن و صنایع معدنی، و 6/ 46 درصد صادرات بخش صنعت و معدن مربوط به بخش معدن و صنایع معدنی است. همچنین سهم 5 درصد در تولید ناخالص ملی، سهم 25 درصدی در اشتغال بخش صنعت و معدن سهم حدود 30 درصدی از ارزش بورس، نشانگر نقش کلیدی و اساسی معدن و صنایع معدنی در اقتصاد کشور است.
   **اهم برنامه های اجرا شده در این معاونت برای توسعه بخش معدن و صنایع معدنی در سال گذشته چه بوده و چه برنامه هایی برای سال آینده دارید؟
   درسال جاری برنامه های مختلفی برای توسعه بخش معدن و صنایع معدنی پیاده سازی شد. ساماندهی و مستندسازی فعالیت های معدنی، ارتقای ایمنی معادن ذغالسنگ، افزایش میزان تسهیلات اعطایی که فعالان بخش معدن و صنایع معدنی، تدوین ضوابط و معیارها، تصویب اصلاحیه قانون معادن و افزایش حداقل 10درصدی میزان تولید معادن، از جمله برنامه هایی بوده است که در سال جاری اجرا شده است.
   به عنوان مثال تنها دربخش پرداخت تسهیلات طی شش سال اخیر بیش از 259میلیارد ریال تسهیلات اکتشافی به فعالان این بخش پرداخت شده است. از این میان، 139میلیارد ریال از محل کمک های فنی و اعتباری وزارتخانه و حدود 120میلیارد ریال نیز از محل منابع داخلی سازمان توسعه و نوسازی معادن ایران (ایمیدرو)، در اختیار متقاضیان قرار گرفته است.
   این تسهیلات در سه بخش فلزی، غیرفلزی و سنگ های فلزی پرداخت می شود و تاکنون هیچ گونه محدودیتی برای این تسهیلات در نظر گرفته نشده و براساس نیاز متقاضیان و نظر کارشناسان، تسهیلات مورد نیاز پرداخت می شود.
   برای سال آینده نیز برنامه ریزی کرده ایم، ظرفیت تولید معادن فعال کشور را به بیش از 400میلیون تن و میزان استخراج را به بیش از 350میلیون تن برسانیم.
   **برنامه های بخش معدن برای هدفمندی یارانه ها و میزان تخصیص تسهیلات به این بخش چه بوده است؟
   طی یک سالی که از اجرای قانون هدفمندی یارانه های می گذرد، بخش معدن نیز همچون سایر بخشهای صنعت و معدن کشور مشمول حمایت های در نظر گرفته شده در بسته حمایتی صنعت و معدن بوده است. البته باید گفت، به دلیل اینکه بخش قابل توجهی از صنایع انر‍ژی بر کشور را صنایع معدنی تشکیل می دهند، بنابراین میزان قابل توجهی از حمایت های یارانه های مربوط به خط اعتباری هزینه انر‍ژی، به فعالان این بخش اختصاص یافته است. به طوری که در بخش تسهیلات خط اعتباری انرژی تاکنون به بیش از 2500واحد فعال در بخش معدن و صنایع معدنی تسهیلات پرداخت شده است. به عنوان مثال از زمان اجرای قانون هدفمندی یارانه ها تاکنون، تنها در بخش فولاد، 94واحد مشمول دریافت تسهیلات خط اعتباری انرژی شده اند و بیش از 2هزار میلیارد ریال تسهیلات خط اعتباری هزینه انرژی پرداخت شده است و پرداخت این تسهیلات کماکان ادامه دارد. در کنار پرداخت این تسهیلات به واحدهای فعال در بخش معدن و صنایع معدنی، برای تامین سوخت واحدهای فعال در بخش معدن نیز تسهیلاتی در گرفته شده و براساس آن گازوئیل و مازوت با نرخ یارانه ای در اختیار این واحدها قرار می گیرد.
   **وضعیت بخش معدن و صنایع معدنی پس از ادغام میزان تاثیر گذاری ادغام بر این بخش؟
   بعد از گذشت چندین ماه از تشکیل وزارت صنعت، معدن و تجارت، ثمرات این اقدام در بخش‌های مختلف بخصوص در بخش معدن، به مرور نمود پیدا کرده و انتظار می‌رود با گذشت زمان بیش از پیش تأثیرات خود را نشان دهد.
   بدون تردید یکی از مزایای ادغام که در آینده‌ای نزدیک بر این بخش اثر خواهد گذاشت، تسریع در بررسی تعرفه‌های گمرکی برای صادرات مواد معدنی به صورت فرآوری شده است. از سوی دیگر، ارزیابی وضعیت بازار به لحاظ عرضه و تقاضا و نیاز بازار مصرف یا مازاد آن در شرایط ادغام بهتر انجام خواهد شد. همچنین با توجه به نگرش توسعه تولید صادرات‌گرا در بخش معدن، بزودی افزایش کیفی مواد اولیه مصرفی در صنایع معدنی مهیا خواهد شد. در این میان با توجه به این‌که بحث صادرات مورد توجه ویژه بخش معدن و صنایع معدنی قرار دارد،‌ سعی بر این است که علاوه بر تأمین نیازهای داخلی، تولید به سمتی سوق یابد که به صادرات هم ورود جدی صورت گیرد. همان‌گونه‌ که هم‌اکنون در بخش سیمان به جایگاهی دست یافته‌ایم که علاوه بر تأمین نیازهای داخلی،‌ به بازارهای خارجی نیز ورود کرده‌ایم.
   علاوه براین،‌ همزمان با تشکیل وزارت صنعت، معدن و تجارت، برای افزایش سرمایه‌گذاری در بخش معدن، در زنجیره تولید مواد معدنی از اکتشاف تا فرآوری، مبنای برنامه‌ریزی براساس اطلاعات پایه و مزیت نسبی موجود با توجه به نیاز بازار مصرف انجام شده و بقای معادن و صنایع معدنی به میزان ذخیره اکتشاف شده در معدن وابسته است. در نهایت، توسعه پایدار و رقابتی در لوای پشتوانه ذخایر کشف شده می‌تواند تولید داخل و حتی تولید صادرات‌محور را ایجاد کند، البته در صورتی‌که مشخصات کامل ذخایر موجود در کشور قابل بررسی و شناخته شده باشد.
   همچنین، وزارت صنعت، معدن و تجارت در بحث ایجاد ارزش افزوده و تکمیل زنجیره تولید تا محصول نهایی تلاش می‌کند که خام فروشی در بخش مواد معدنی نداشته باشیم و بتوانیم از پتانسیل موجود در زمینه ایجاد ارزش افزوده این مواد به‌طور کامل استفاده کنیم. حال آنکه حمایت و تشویق متخصصان و سرمایه‌گذاران بخش اکتشاف در بحث ایجاد کنسرسیوم‌های تخصصی و اتحادیه‌های مرتبط با فعالیت‌های اکتشافی نظیر اتحادیه حفاران غیرنفتی نیز همزمان با تشکیل وزارت صنعت، معدن و تجارت دنبال می‌شود.
   **آخرین وضعیت واگذاری 8طرح فولادی ؟
   سیاست کلی ما در بخش معادن و صنایع معدنی این است که کارها را به بخش خصوصی واگذار کنیم. 8 طرح فولادی هم که تعهد دولت در استان های مختلف بوده، قرار است به بخش خصوصی واگذار شود. البته یکی از این 8 طرح قبلا به بخش خصوصی واگذار و کارهای اجرایی آن در مرحله انجام است. تاکید رهبر معظم انقلاب در مورد این‌که اجرای اصل ۴۴ را تنها بر امر واگذاری خلاصه نکنیم، تبیین‌کننده این موضوع است که حضور بخش خصوصی، توانمند‌سازی و سرمایه‌گذاری او در توسعه تولید و تجارت برای پذیرش مسوولیت‌های بیشتر مهم‌تر از واگذاری صرف است و در واقع هیچ‌کس بهتر از فعالان بخش خصوصی نمی‌توانند به این پرسش مهم پاسخ دهند که مدل توانمند‌سازی این گروه و مورد تاکید رهبری شامل چه رویکردها و روش‌هایی خواهد بود. واگذاری ۸ طرح استانی تولید فولاد به بخش خصوصی باعث می‌شود تا فعالان این بخش پس از سال‌ها تولید شمش فولاد از طریق قراضه به عرصه تولید این فلز با گندله و آهن اسفنجی نیز وارد شوند. هرچه فعالیت بخش خصوصی در زمینه تولید فولاد خام افزایش یابد، تولید فولاد کشور متوازن‌تر می‌شود و افزایش قدرت بخش خصوصی در این زمینه باعث شتاب یافتن رشد تولید فولاد خواهد شد.در حال حاضر نیمی از فولاد مورد نیاز کشور از طریق واردات تامین می‌شود و بنابراین برای تامین نیاز فولاد کشور باید طرح‌های نیمه‌تمام فولاد به تولید برسند که هشت طرح فولادی نیز جزو آنهاست.
   **پیش بینی شما از تغییرات قیمت سیمان و فولاد برای سال جاری؟
   همانطور که میدانید، عامل اصلی تعیین قیمت در بازار، میزان عرضه و تقاضا است که با توجه به میزان تولید سیمان در کشور مشکلی از نظر عرضه نخواهیم داشت. برای فولاد نیز تمهیدات لازم در خصوص تامین نیاز بازار اندیشیده شده است.
   **برنامه های وزارتخانه برای دستیابی به تولید 25تن طلا در سال و برآورد زمانی دستیابی به این هدف چیست؟
   در حال حاضر، عملیات اکتشاف طلا در نیمی از استان های کشور به نتیجه رسیده و میزان ذخیره کانسنگ طلا در کشور به بیش از 102.8میلیون تن رسیده است که با احتساب این میزان کانسنگ طلا، میزان فعلی ذخیره طلای کشور حدود 50تن برآورد می شود.
   در این میان، سهم ذخیره کانسنگ طلا از گواهی کشف های صادره فعلی، بیش از 53 میلیون تن و از ذخیره پروانه های بهره برداری صادر شده بیش از 49 میلیون تن بوده است. تاکنون 60فقره پروانه اکتشاف برای فعالان این حوزه صادر شده که 10مورد آن منجر به دریافت گواهی کشف و 7 مورد دیگر نیز منجر به دریافت پروانه بهره برداری شده است. استان های آذربایجان غربی، خراسان رضوی، زنجان، کرمان، کردستان و مرکزی، از ذخیره طلای بیشتری نسبت به سایر استان ها برخوردار هستند. افزایش قیمت جهانی طلا طی ماه های اخیر از یک سو و ورود تکنولوژهای استحصال و بهره برداری جدید از سوی دیگر، اقبال عمومی نسبت به اکتشاف ذخایر موجود در کشور را افزایش داده است.
   در حال حاضر تمام معادن طلای کشور به جز معدن طلای موته، توسط بخش خصوصی اداره می شود. همین موضوع بیانگر این است که سیاست ما در سال جاری توسعه و رونق اکتشافات معدنی است و بر این اساس قرار است سازمان صنعت، معدن و تجارت استان‌ها نیز نسبت به گذشته در بخش اکتشاف معادن فعال‌تر شوند.
   **آخرین وضعیت استرات‍ژی بخش معدن و مهمترین محورهای تدوین شده در این سند چیست؟
   نسخه نهایی استراتژی معدن که از سوی کمیته تلفیق آماده شده از سوی تیم تدوین کننده آن، در اختیار ما قرار گرفته است که برای بررسی و تایید نهایی مراحل کار در حال انجام است. کار تدوین استراتژی معدن را یک گروه 150 نفره در غالب 9 تیم برعهده داشته است. پس از بررسی استراتژی بخش معدن 10 کشور پیشرو در این عرصه از جمله هند، کانادا، برزیل و ...، مطالعات برای استراتژی معدن، در 12 بخش و حوزه آغاز شد. این بخش‌ها عبارتند از: مطالعات اقتصادی، تجاری و بازار، زیر ساخت، نیروی انسانی و اشتغال، ساختار و مدیریت، زنجیره ارزش، بهداشت ایمنی و محیط زیست، حقوقی و قانونی، سیاسی و فرهنگی، سازمان‌های همجوار و کشورهای مختلف، متدولوژی و تلفیق و فناوری.
   در این میان باید توجه داشت که پویایی و قابلیت به روز شدن استراتژی معدن یکی از ویژگی های مهم استراتژی بخش معدن به حساب می آید به طوری که طی چند سال اخیر که این استراتژی در حال تدوین بوده است، نتایج آن به طور مداوم و مرحله به مرحله، مورد استفاده قرار گرفته است. به عنوان مثال بسیاری از پیشرفت هایی که طی سال های اخیر در صنعت سیمان شاهد آن بوده ایم، ناشی از سیاست گذاری های حاصل تدوین استراتژی معدن بوده است. علاوه بر این، ستاد فولاد کشور نیز در پی تدوین استراتژی معدن شروع به فعالیت کرده و در حال حاضر حرکت های آن همسو با سیاست های این استراتژی است.

   نام:
   پست الکترونیک:
   شرح نظر:
   کد امنیتی: