• رییس سازمان صنعت ، معدن و تجارت استان سیستان و بلوچستان:

   ارزش افزوده بخش صنعت و معدن در سیستان و بلوچستان حدود 9 هزار میلیارد ریال است

   ارزش افزوده بخش صنعت و معدن در سیستان و بلوچستان حدود 9 هزار میلیارد ریال است

   رییس سازمان صنعت ، معدن و تجارت استان سیستان و بلوچستان گفت: حمایت از تولید ملی و خرید کالای ایرانی مستلزم فرهنگ سازی و استفاده از تمامی ظرفیت های نظام می باشد.

   به گزارش شاتا، نادر میرشکار به مناسبت فرا رسیدن دهم تیرماه روز ملی صنعت و معدن در خصوص آخرین وضعیت بخش صنعت و معدن استان ، بیان کرد : در بخش معادن استان 277 معدن فعال و 15 معدن در حال تجهیز و آماده سازی هستند و در حال حاضر 349 فقره پروانه بهره برداری با سرمایه گذاری بالغ بر 3 هزار میلیارد ریال جهت اشتغال شش هزار نفر صادر شده است.

   وی ادامه داد : در بخش صنعت استان هم اکنون یک هزار و 128 پروانه بهره برداری واحد صنعتی که عمدتا کوچک و کارگاهی هستند با ایجاد اشتغال مستقیم بالغ بر 24 هزار در استان وجود دارد .

   میرشکار در خصوص معادن استان افزود : می توان معادن استان را براساس ماده معدنی تقسیم بندی کرد که 62 درصد از معادن از نوع مصالح ساختمانی (شن و ماسه،خاک رس، آهک و مارن، لوماشل، شیل و ماسه سنگ، انواع سنگ لاشه، پوزولان) 11 درصد معادن از نوع سنگ های تزئینی و نما (گرانیت، مرمر، تراورتن، سنگ چینی، مرمریت، تراکیت) 9 درصد معادن از نوع غیرفلزی (منیزیت، سیلیس، گل سفید، تالک، خاک صنعتی، زئولیت، کلسیت، گارنت)و 18 درصد معادن از نوع فلزی (آنتیموان، کرومیت، منگنز، مس، آهن، تیتانیوم، طلا) هستند.

   رییس سازمان صنعت ، معدن و تجارت استان سیستان و بلوچستان افزود: ذخیره کلی مواد معدنی کشف شده در استان بالغ بر یک میلیارد و 92 میلیون تن می باشد (683 میلیون تن دارای پروانه بهره برداری و 7.409 میلیون تن شناسایی شده جهت واگذاری به سرمایه گذاران بخش معدن) که از این میزان بالغ بر1196.65 هزار تن مربوط ذخایر کشف شده در سال 96 که معادل 0.9 درصد از ذخایر کل مواد معدنی کشف شده می باشد.

   میرشکار تصریح کرد: از میزان 1197 میلیون تن ذخیره مقدار 466 هزار تن فلزی، مقدار 137 هزار تن غیرفلزی، مقدار 300 هزار تن سنگ های تزئینی و نما و مقدار 295 هزار تن مصالح ساختمانی می باشد. که از میزان ذخیره کشف شده در سال 96، مواد معدنی فلزی 39 درصد، مواد معدنی غیرفلزی 11.5 درصد، مواد معدنی سنگ های تزئینی و نما 25 درصد و مواد معدنی مصالح ساختمانی 24.5 درصد را شامل می شوند.

   رییس سازمان صنعت ، معدن و تجارت استان در رابطه با آخرین مواد معدنی کشف در استان بیان کرد : مهمترین مواد معدنی استان شن و ماسه- خاک رس- آهک و مارن- لوماشل- شیل و ماسه سنگ – انواع سنگ لاشه - پوزولان-کائولن – گچ خاکی (مصالح ساختمانی)، گرانیت- مرمر- تراورتن- تراکیت - سنگ چینی- مرمریت (سنگهای تزئینی و نما )، آنتیموان – کرومیت – منگنز – مس – آهن – تیتانیوم (مواد معدنی فلزی) و منیزیت - سیلیس - گل سفید – تالک – خاک صنعتی – زئولیت – کلسیت - گارنت (مواد معدنی غیر فلزی) هستند .

   میرشکار ادامه داد: با توجه به ذخایر کشف شده مواد معدنی در سطح استان، جهت ایجاد صنایع معدنی مختلف جهت رونق بخشیدن به معادن استان در دستور کار قرار گرفته بطوریکه در حال حاضر چندین پروژه صنایع معدنی از قبیل تولید شمش آنتیموان در شهرستان نیمروز، فرآوری مس و منیزیت در شهرستان نصرت آباد و تولید آجر شیلی در شهرستان سراوان اجرا شده و پروژه های تولید سیمان توسط شرکت سیمان تیس چابهار در شهرستان نیکشهر – سرباز، تولید فولاد در شهرستان چابهار، استحصال مس به روش لیچینگ در شهرستان فنوج، استحصال املاح تبخیری از آب دریا در شهرستان کنارک و دانه بندی سیلیس در شهرستان بزمان در دست اجرا است.

   وی افزود : همچنین پروژه های تولید آجر نسوز منیزیتی در شهرستان زاهدان، خردایش، جدایش و پرعیارسازی تیتانیوم در شهرستان فنوج، فرآوری آهک در شهرستان های خاش یا ایرانشهر، تولید کنسانتره آهن در شهرستان ایرانشهر، ایجاد کارخانه فروکروم در شهرستان زاهدان در حوزه صنایع معدنی قابل اجرا می باشند.

   میرشکار در رابطه با بخش صنعت در استان بیان کرد : عمده پراکندگی واحدهای صنعتی مستقر در استان به ترتیب در شهرستانهای زاهدان ،ایرانشهر و زابل می باشد .

   وی افزود : از منظر نوع صنعت نیز بیشترین واحدهای صنعتی استان به ترتیب مربوط به صنایع کانی و غیر فلزی مشتمل بر صنعت سیمان،سنگهای تزیینی ،انواع اجر و بلوک سفال،منیزیت و سیلیس دانه بندی شده ،فراوری مس و..... صنایع غذایی و اشامیدنی شامل صنایع شیلاتی ،بسته بندی اب اشامیدنی ،نوشیدنی های گاز دار،ارد گندم،بیسکویت ،بسته بندی گوشت قرمز و ... و صنایع شیمیایی نساجی و سلولوزی بوده که سهم 20درصدی از کل کارخانجات استان را به خود اختصاص داده است نیز مشتمل بر محصولات لاستیکی و پلاستیکی ،انواع سموم ،انواع لوله های پلی اتیلن ،پلی پروپیلن،پی وی سی و جی ارپی ،عایق های رطوبتی ،انواع پودر و مایع شوینده می باشد .

   میرشکار در ادامه تصریح کرد : در بخش صدور مجوزهای صنعتی نیز در استان در حال حاضر بالغ بر 930 مجوز معتبر سرمایه گذاری با پیش بینی ایجاد اشتغال 16 هزار و 500 نفر و با حجم سرمایه گذاری بالغ بر 24 هزار میلیارد ریال در دست اقدام است.

   وی در ادامه افزود :از این تعداد مجوزها حدود 210 طرح با پیشرفت فیزیکی بالای 20درصد با سرمایه گذاری بیش از یک هزار و200 میلیارد ریال و اشتغال 4 هزار و 700 نفر در دست پیگیری است که امید است با عنایت به مشوق های مالی و سرمایه گذاری موجود ،بهره برداری از طرحها در سالهای آتی محقق شود.

   میرشکار بیان کرد : به منظور افزایش میل سرمایه گذاری صنعتی در استان و به تبع افزایش ایجاد اشتغال در این بخش و رشد شاخصهای اقتصادی ،اعمال مشوقهای سرمایه گذاری در دستور کار این سازمان قرار گرفته است که قطعا عوامل اشاره شده در روند جذب سرمایه گذاری نقش بسزایی را ایفاد می کند.

   رییس سازمان صنعت ، معدن و تجارت استان در پایان گفت : حمایت از تولید ملی و خرید کالای ایرانی مستلزم فرهنگ سازی و استفاده از تمامی ظرفیت های نظام است که در سطح استان اولویت باید خریداری از کالاها و اقلام تولیدی در استان و در غیر این صورت استفاده از کالاها و محصولاتی ایرانی خارج از استان باید انجام شود.

   نام:
   پست الکترونیک:
   شرح نظر:
   کد امنیتی: