• ابلاغ 400 میلیارد تومان اعتبار برای بنگاه های کوچک / تداوم مشوق های صادراتی

   اختصاصی /دکتر غضنفری در سومین همایش صادرات

   ابلاغ 400 میلیارد تومان اعتبار برای بنگاه های کوچک / تداوم مشوق های صادراتی

   ابلاغ 400 میلیارد تومان اعتبار برای بنگاه های کوچک / تداوم مشوق های صادراتی

   ابلاغ 400 میلیارد تومان اعتبار برای بنگاه های کوچک / تداوم مشوق های صادراتی

   به گزارش شاتا ، دکتر " مهدی غضنفری " روز دوشنبه در سومین همایش صادرات همچنین گفت که برای اجرای بازسازی کوچک دو هزار واحد کوچک تولیدی ثبت نام کرده اند و هزار واحد از این تعداد به بانک ها معرفی شده اند.
   دکتر غضنفری گفت که بازسازی بزرگ برای تغییر فناوری های واحدهای بزرگ صنعتی به اجرا در می آید و تاکنون 400 واحد ثبت نام کرده اند .
   وی با اشاره به امضای تفاهمنامه بانک صنعت ومعدن و صندوق توسعه ملی برای تامین اعتبار سه میلیارد دلار اعتبار جدید گفت : مراحل معرفی واحدهای متقاضی برای یک میلیارد دلار اعتبار آغاز شده است .
   وزیر صنعت ، معدن و تجارت همچنین گفت که برای گسترش مولدهای برق در مقیاس کوچک نیز 420 بنگاه ثبت نام کرده اند و فعالیت مربوط به معرفی آنها به بانک ها آغاز شده است .

   ** خواسته های بخش خصوصی برای نرخ ارز
   وزیر صنعت ، معدن و تجارت با بیان اینکه بخش خصوصی خواهان شفافیت ، تک نرخی و قابل پیش بینی بودن ارز است ، : خواسته رییس جهموری از بانک مرکزی نیز این است که نرخ ارز در چارچوب تعیین شده قبلی مدیریت شود .
   دکتر غضنفری گفت: تولید در مرحله بسیار حساسی قرار دارد و از نظر فعالان بخش خصوصی این شرایط نه به دلیل بسته های حمایتی بلکه به دلیل قیمت ارز و برخی نوسانات آن وجود دارد .
   وی تاکید کرد : در زمان حاضر مجموعه ای از شاخص ها بر روی تولید و تجارت اثر گذار هستند و نمی توان گفت که فقط قیمت تمام شده یا بالارفتن قیمت در خارج از کشور و یا بسته های حمایتی مسائل کنونی این بخش است .
   وزیر صنعت ، معدن و تجارت افزود: اگر به دنبال پیشی گرفتن صادرات به واردات هستیم باید محصول را از در کارخانه تا بازارهای صادراتی کنترل و رصد کنیم و مطمئین باشیم که این مهم اتفاق می افتد .
   * تداوم مشوق ها تا زمان پیشی گرفتن صادرات به واردات
   وی در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه امروزه این پرسش مهم از سازمان توسعه تجارت مطرح می شود که تا چه زمانی مشوق های صادراتی ادامه می یابد و آیا علامتی مبنی بر توقف آن وجود دارد ؟ گفت : به اعتقاد من تا زمانی که صادرات بر واردات پیشی نگیرد باید حمایت ها و مشوق ها ادامه پیدا کند .
   وزیر صنعت ، معدن وتجارت در عین حال گفت : اگر ارزش قیمت گذاری ارز به عنوان حمایت های صادراتی مورد درخواست  کفایت  کند  باید این امر اتفاق بیافتد و باید توعی حمایت های ثانویه از بخش تولید برای ارتقا صادرات صورت گیرد.
   دکتر غضنفری تصریح کرد : دیگر نباید نیازهای ارزی را از مسیر نفت و مشتقات آن تامین کنیم بلکه باید به عنوان یک آرمان ملی و رهایی از اقتصاد نفتی این موضوع را تکرار کنیم که در قبال هر دلار واردات باید یک دلار صادرات داشته باشیم و تا تحقق آن امر بکوشیم .
   وی ادامه داد : باید به عنوان یک آرزوی ملی این موضوع تکرار شود که همه درآمدهای نفتی برای نسل های بعدی در قالب سرمایه گذاری و ذخیره شود .
   وزیر صنعت ، معدن و تجارت با طرح این جمله که شاید نوسانات نرخ ارز متاثر از تک منبعی باشد و یا اینکه بیشتر در آمدها از محل نفت است ، افزود : ممکن است از ذهن دشمنان بگذرد که در بازار ارز مشکل ایجاد کنند .
   از نظر دکتر غضنفری ، تنوع بخشی به منابع ارزی و تامین ارز مورد نیاز از کانال های متعدد برای درآمد زایی باید توسط  بخش فعالان بخش خصوصی مورد توجه قرار گیرد .
   وی در ادامه گفت : اگر وزیر می گوید در دریافت منابع لازم برای اجرای بسته های حمایتی تا حدی موفق بوده ایم منظور این نیست که اگر منابع زیادی دهند ما اجتناب می کنیم .
   وزیر صنعت ، معدن و تجارت با طرح این جمله که باید مسیرهای سهل تری را فراهم کنیم ، ادامه داد : من نزد ریاست جمهوری عرض کردم که این وزارتخانه تا پایان اجرای قانون هدفمندی یارانه ها درحمایت از بخش تولید ایستاده است .
   ** بسته های حمایتی
   دکتر غضنفری در ادامه گفت : بسته حمایتی بحش  تولید در قالب قیمت گذاری ، اقدامات جبرانی و بهره وری طراحی شد و در اولین  قدم از اجرای قانون هدفمندی یارانه ها قیمت گازوئیل با نرخ 350 تومان برای بخش صنعت 150 تومان محاسبه و نرخ گاز 260 تومانی برای بخش تولید 70 تومان در نظر گرفته شد .
   وی افزود: در مورد نرخ برق نیز قیمت های ترجیحی همچون گازوئیل و گاز اعمال شد به نحوی که قیمت برق برای واحدهای تولیدی و صنعتی 77 تومان شد .
   ** قیمت گذاری  
   وزیر صنعت ، معدن وتجارت با تاکید براین موضوع که کمتر تولید کننده ای با اجرای فاز نخست قانون هدفمندی یارانه ها در حاشیه سود منفی قرار گرفته ، افزود: درچنین شرایطی تولید کنندگان با مراجعه به سازمان حمایت استدلال های خود را بیان می کردند و پس از بررسی با خواسته های منطقی موافقت می شد .
   وی با بیان اینکه میانگین افزایش برخی اقلام تا 15 درصد بوده است ، گفت : هیچ گاه در نرخ گذاری ها، قیمت گذاری دستوری در برنامه قرار نگرفت و امیدواریم به تدریج نیز با کمک تشکل ها به سمت قیمت گذاری رقابتی حرکت کنیم .
   دکتر غضنفری گفت که اخیرا توافقی بین تولید کنندگان موادغذایی و سازمان حمایت نیز با این هدف صورت گرفته است .
   وزیر صنعت ، معدن وتجارت در بخش دیگری ازسخنان خود با اشاره براینکه در شرایط حاضر نمی توان به بازار نگاه حاکمیتی نداشت ، گفت : اما بتدریج باید دخالت دولت در بازار به حداقل میزان خود برسد و کار به تشکل های اقتصادی سپرده شود .
   ** اقدامات جبرانی
   دکتر غضنفری در ادامه گفت : در بخش اقدامات جبرانی یک هزار میلیارد تومان تسهیلات برای گروه های مختلف تولید کننده تخصیص یافت که از این طریق مازاد قبض پرداخت می شد و  از آن جمله می توان  به بخش های آجر ، آلومینیم ، آهک ، تایر ، قندو شکر ، ریخته گری و غیره اشاره کرد .
   وی کمک بلاعوض به میزان 30 میلیارد تومان برای نفت کوره و 10 میلیارد تومان برای کمک هزینه گاز مایع را از دیگر بخش های بسته حمایتی برشمرد .
   وزیر صنعت ، معدن  و تجارت با بیان اینکه تعریف بسته های حمایتی این بوده که دولت کمک کند تا مکانیزم ها ، فرایند ها و فناوری های خط تولید به گونه ای کار کند که در فرایند بهتری قرار گیرند ، افزود: این بدان معنا است که بسته های حمایتی با هدف مشخصی تعریف شده است  .
   وی ادامه داد : سوال من از فعالان اقتصادی این است که بگویند چگونه می توان بسته های حمایتی را درمقابل تسهیلات دولت به بهترین شیوه هزینه کرد .
   دکتر غضنفری عنوان کرد : خوان گسترده پروژه های فنی ، مهندسی پس از هدفمندی یارانه ها شکل گرفت اما هیچ گاه از هیچ رسانه ای دیده نشد که کسی طرحی را ارایه کند و برای استفاده از این منابع پولی رویه ای پیشنهاد شود ، نیازمند پر پرواز برای گذر از این دوره هستیم .
   وی افزود: ممکن است در مرحله دوم اجرای قانون هدفمندی یارانه ها قیمت ها بالا برود اما دستگاه انرژی بر همچنان همان قبلی است ، بنابراین نگاه فنی میخواهیم که به عنوان مثال اگر سیمان برخی از بخش های خود را تغییر دهد چند درصد بهره وری درمصرف انرژی ایجاد می شود .
   به گفته وزیر صنعت ، معدن و تجارت این امر می تواند تکلیف شرکت های مهندس مشاور باشد که آنها از طریق تشکل ها فعال می شوند و درنهایت مدیریت این امر برعهده اتاق بازرگانی خواهد بود .
   از نظر وی ، باید در یک سالی که از اجرای قانون هدفمندی یارانه ها می گذرد از دانشگاه ها برای افزایش بهره وری استفاده می شد .
   وی درادامه خطاب به فعالان اتاق بازرگانی گفت: اتنظارم  از شما اهل عمل در حوزه فناوری و تکنولوژی  اقتصادی این است که
   بگویید چگونه با استفاده از منابع بهینه بانکی می توان حداکثر صرفه جویی را در منابع داشت و برای مرحله دوم هدفمندی آماده
   شویم .
   وزیر صنعت ، معدن و تجارت با طرح این جمله که با فناوری بالا کلی اشتغال ایجاد می شود ، افزود: درحال حاضر با اجرای قانون هدفمندی بازار گسترده کار خدمات فنی و مهندسی در کشور ایجاد شده و باید این موارد معرفی شود.       
   ** حفظ صادرات نیازمند تولید رقابتی
   وزیر صنعت ، معدن و تجارت با بیان اینکه برای حفظ صادرات نیازمند تولید رقابتی هستیم و برای تولید رقابتی قیمت ،  کیفیت و قیمت تمام شده مهم است ، افزود: شاید برخی موفق شوند مجوز افزایش قیمت از سازمان حمایت دریافت کنند اما این رویه با اندیشه صادراتی برای خارج همخوان نیست .
   وی همچنین از بخش خصوصی خواست تا تجزیه و تحلیل خود را در باره آثار هدفمندی یارانه ها بر تولید و صادرات برای آغاز مرحله دوم به وزارت صنعت ، معدن و تجارت ارایه کند .
   دکتر غضنفری تصریح کرد : با توجه به شناسایی 25 رشته صنعتی انرژی که در حوزه هدفمندی باید رصد شوند ، ما نیازمند گزارشات از کف کارگاهی هستیم .
   ** واردات 180 قلم کالا از طریق تامین ارز ناشی از صادرات
   وی هچنین گفت:تا پایان هفته جاری واردات 180 قلم کالا باید از طریق تامین ارز بخش صادرات انجام شود و برای واردات این کالاها ارزی داده نمی‌شود.
   ** رشد صادرات غیرنفتی
   وی در بخش دیگری از سخنان خود به میزان 27.4 میلیایرد دلار صادرات غیرنفتی در هشت ماه نخست امسال اشاره کرد و گفت : این رقم رشد 34 درصدی را نشان می دهد .
   به گفته وزیر صنعت ، معدن وتجارتَ، صادرات خدمات فنی ومهندسی نیز دراین مدت 2.9 میلیارد دلار بوده است .
   وی گفت : با توجه به رشد صادرات غیرنفتی امید می رود که هدف صادراتی 45 میلیارد دلاری برای سال 90 محقق شود و بتوانیم با تلاش و مبارزه غیرسازش پذیر با هزینه ها ، فهم کامل رقابت پذیری و حضور مستمر در بازارهای جهانی مشعل صادرات غیرنفتی را نگاه داریم   
   ** تحریم ها آخرین حربه شکست خورده است
   وزیر صنعت ، معدن و تجارت از تحریم ها به عنوان آخرین حربه بدخواهان جمهوری اسلامی نام برد و گفت : عده ای فکر می کنند تحریم ها به نقطه تصمیم گیر رسیده و اگر تحریم ها شامل بانک مرکزی باشد ، کار تحریم یکسره می شود .
   وی با بیان اینکه ما هم فکر می کنیم تحریم آخرین حربه است و آنها جواب نمی گیرند ، افزود: آنها حربه بیشتری ندارند مگر اینکه از حوزه اقتصاد خارج شوند ، این آخرین آزمون آنها است .
   وی خطاب به اتاق بازرگانی نیز گفت : اگر فعالیت های تجاری شما به خوبی انجام شود ،کاملا مشخص می گردد که این آخرین حربه هم کار ساز نخواهد بود .
   وزیر صنعت ، معدن و تجارت افزود: به عنوان یک شهروند بار دیگر از شما می خواهم تا عزم ها را در کنار هم با اراده قاطع جزم کنیم و یک بار دیگر یک نه بزرگ به حربه تحریم بانک مرکزی بگوییم و از خدا بخواهیم ملت سرافراز ایران در این قدم هم پیروز باشد و حربه بانک مرکزی  آخرین تلاش آنها باشد و ملت ایران پیروز و استوار بیرون آید .//

   نام:
   پست الکترونیک:
   شرح نظر:
   کد امنیتی: