• ثبت سفارش محصولات کشاورزی با مجوز وزارت جهاد انجام می شود

   رییس کل سازمان توسعه تجارت

   ثبت سفارش محصولات کشاورزی با مجوز وزارت جهاد انجام می شود

   ثبت سفارش محصولات کشاورزی با مجوز وزارت جهاد انجام می شود

   ثبت سفارش محصولات کشاورزی با مجوز وزارت جهاد انجام می شود

   به گزارش (شاتا) «حمید صافدل» روز یکشنبه که در یک نشست خبری سخن می‌گفت،افزود:‌ هم اکنون ثبت سفارش واردات محصولات در 35 مرکز در کشور امکان پذیر است که آن از یک محل مدیریت می‌شود و تمام ثبت سفارش‌ها مطابق قوانین و مقررات کشور است.
   وی در باره تمدید ثبت سفارش نیز گفت: این مهم در شرایطی امکانپذیر است که گشایش اعتباری صورت گرفته باشد. در زمینه محصولات کشاورزی بخشی از واردات از محل رویه بدون انتقال ارز در سال‌های گذشته بوده است.
   وی ادامه داد: بنابراین در مورد واردات میوه‌ها می توان گفت عموما با روش بدون انتقال ارز بوده و امکان تمدید ثبت سفارش آن خیلی وجود ندارد.
   معاون وزیر صنعت،معدن و تجارت در توسعه روابط اقتصادی گفت:‌ آن زمان که قانون بهره وری کشاورزی تصویب شد بلافاصله اقدامات لازم را انجام دادیم و وزارت جهاد کشاورزی تاکنون در نامه‌های متعددی مواردی را به ما اعلام کرده است که برخی نامه‌ها دچار ابهاماتی بوده است.
   وی با بیان اینکه در یکی از نامه‌ها اشاره شده که "برخی محصولاتی که بخشی از نیازهایمان را از طریق تولید برآورده می کند اما تولید به حد کفایت نیست در فصل تولید و عرضه وارد نشود "، افزود: این در حالی است که 700 محصول کشاورزی با فصل‌های برداشت متفاوتی وجود دارند که تفکیک این‌ها کار سختی است. به همین دلیل ما به وزارت جهاد کشاورزی اعلام کردیم این‌ها را به صورت تفکیک شده و مدت زمان مدنظر برای ممنوعیت ثبت سفارش به ما اعلام کند.
   صافدل تصریح کرد:‌ تمام محصولات کشاورزی ترخیص شده مجوزهای وزارت جهاد کشاورزی دارند از سوی دیگر در برخی از محصولات مانند نارنگی هر چند در نامه وزارت جهاد کشاورزی به ممنوعیت آن اشاره نشده بود اما  ما به استناد مصاحبه های شفاهی مسئولان این وزارتخانه منوعیت آن را اعمال کردیم .
   *واردات و صادرات در 8 ماه گذشته
   رییس کل سازمان توسعه تجارت ایران در خصوص آمار واردات و صادرات نیز گفت: طی 8 ماه گذشته 28 میلیارد دلار صادرات با احتساب میعانات گازی از کشور انجام شده است که نسبت به مدت مشابه پارسال رشد 35 درصدی را نشان می دهد.
   وی افزود: در این مدت 40 میلیارد دلار واردات نیز انجام شد که نسبت به مدت مشابه سال گذشته کاهش 6 درصدی داشته است.
   وی به صادرات کالاهای غیر نفتی در 8 ماه گذشته اشاره کرد و گفت: در این مدت پسته با 493 میلیون دلار،زیور آلات با 434 میلیون دلار و سنگ آهن به هم فشرده شده با 427 میلیون دلار بالاترین میزان صادرات غیر نفتی را به خود اختصاص دادند.
   صافدل ادامه داد: شمش آهن و فولاد با یک میلیارد و 620 میلیون دلار،دانه ذرت دامی با 834 میلیون دلار و برنج با 674 میلیون دلار بالاترین میزان واردات را به خود اختصاص دادند.
   معاون وزیر صنعت،معدن و تجارت در توسعه روابط اقتصادی به صادرات خدمات فنی و مهندسی طی 8 ماه گذشته اشاره کرد و گفت: در این مدت 2 میلیاردو 863 میلیون دلار به قراردادهای قبلی در این زمینه افزوده شده که طراحی و احداث واحدهای مسکونی ،تکمیل پالایشگاه نفت و احداث تصفیه خانه در کشورهای آسیایی ،آمریکای لاتین و آفریقایی از جمله این پروژه ها هستند.
   وی افزود: نسبت صادرات به واردات در آبان امسال با احتساب میعانات گازی 69 درصد و بدون میعانات گازی 53 درصد بوده است به عبارتی ما به ازای هر دو واحد واردات یک واحد صادرات داشته‌ایم.
   * کاهش واردات خودرو در 8 ماه گذشته
   صافدل در ادامه  به واردات خودرو در 8 ماه گذشته اشاره کرد و گفت: در این مدت 25 هزار و 310 دستگاه خودروی سواری به ارزش 536 میلیون دلار وارد کشور شده است که در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته که میزان واردات 31 هزار و 123 دستگاه به ارزش 643 میلیون دلار بود از نظر تعداد 18.68 درصد، به لحاظ وزنی 17.01 درصد و به لحاظ ارزشی 16.56 درصد کاهش داشته است.
   وی ادامه داد: طی هشت ماه گذشته با وجود این که برای واردات 107 هزار خودرو ثبت سفارش شده بود اما تنها 25 هزار خودرو وارد کشور شده است.
   معاون وزیر صنعت،معدن و تجارت در توسعه روابط اقتصادی اضافه کرد: میزان ثبت سفارش خودرو در سال 89 نیز 24 هزار و در سال 88 نیز 285 هزار خودرو بود که طی سال 88 از 285 هزار خودروی ثبت سفارش شده 53 هزار خودرو وارد کشور شد.
   صافدل در ادامه یادآور شد:‌ در برخی از سال‌ها نسبت خودروهای ثبت سفارش شده به خودروهای وارداتی یک به چهار بوده است.
   معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت همچنین در مورد صادرات خودرو گفت: در 8 ماه گذشته 9 هزار و 540 خودرو با ارزش 50 میلیون دلار صادر شده است.
   *اختصاص 100 میلیارد تومان جایزه صادراتی
   رییس سازمان توسعه تجارت ایران همچنین از اختصاص یکصد میلیارد تومان جوایز صادراتی معوقه و ممنوعیت واردات 1.5 درصد تعرفه‌ها به جز محصولات کشاورزی خبر داد.
   وی افزود: مبلغ اولیه برای پرداخت این معوقات صادراتی به میزان 100 میلیارد تومان در حساب وزارت صنعت، معدن و تجارت واریز شده و به زودی این معوقات را پرداخت خواهیم کرد.
   به گفته صافدل از هفت هزار ردیف تعرفه واردات ایران به جز محصولات کشاورزی صد ردیف تعرفه ممنوعیت دارد که این میزان 1.5 درصد می‌شود.
   وی در مورد موافقت‌نامه‌های تجارت آزاد ایران نیز گفت: هم اکنون ایران تنها با کشور ونزوئلا موافقت‌نامه تجارت آزاد دارد و علاوه بر این در هفته جاری یا هفته‌ آینده در دستور کار مجلس موضوع موافقت نامه تجارت آزاد با سوریه قرار خواهد گرفت و در صورت تصویب این موافقت‌نامه منعقد خواهد شد.
   *کمیته مدیریت واردات محصولات کشاورزی
   صافدل در ادامه اعلام کرد: با توجه به ضرورت هماهنگی بین دستگاهی و جلوگیری از هرگونه تصمیم گیری لحظه ای و چالشی در خصوص واردات محصولات کشاورزی، اولین جلسه کمیته مدیریت واردات محصولات کشاورزی هفته جاری برگزار می شود.
   وی جلوگیری از هر گونه تغییرات لحظه ای و اجتناب از نوسانات پی در پی را از عمده ترین هدف های برگزاری این جلسه دانست.
   وی در پایان تصریح کرد: این کمیته بر اساس تقاضای مدیران تخصصی  وزارت جهاد کشاورزی،  صنعت ، معدن و تجارت ،گمرک ،‌ سازمان ملی استاندارد و فعالان بخش خصوصی تشکیل خواهد شد و نمایندگان از این دستگاه ها و دیگر بخش های مرتبط  دراین کمیته حضور خواهند داشت  .//

    

   نام:
   پست الکترونیک:
   شرح نظر:
   کد امنیتی: