• رییس سازمان صنعت ، معدن و تجارت استان فارس اعلام کرد:

   تفویض برخی اختیارات شورایعالی معادن گامی موثر در تمرکز زدایی و تسهیل امور

   تفویض برخی اختیارات شورایعالی معادن گامی موثر در تمرکز زدایی و تسهیل امور

   رییس سازمان صنعت ، معدن و تجارت استان فارس ازتفویض برخی اختیارات شورای عالی معادن به استانها از جمله استان فارس خبر داد و گفت : تفویض اختیار برخی اختیارات شورایعالی معادن کشور گامی موثر در تمرکز زدایی و تسهیل امور و توسعه سرمایه گذاری و ایجاد ارزش افزوده در بخش معدن است.

   علی همتی گفت : شورای معادن استانی در راستای اجرای ماده 43 قانون برنامه ششم اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی کشور صورت گرفته است و برخی اختیارات شورای عالی معادن کشور ازجمله سیاست‌گذاری، موافقت یا تعطیلی موقت،سلب صلاحیت، تمدید یا انتزاع پروانه‌های اکتشاف و بهره برداری ، محاسبه بر اساس استخراج واقعی را به استان ها تفویض کرده است.

   همتی اضافه کرد : چهارمین جلسه شورای معادن استان به ریاست اسماعیل تباداراستاندار فارس رحیمی معاون امور عمرانی استانداری و با حضور اعضا برگزار شد که 14 مورد از دستور کار به تصویب رسید که در چارچوب این قانون و تفویض‌ها مبادرت به بررسی مواردی در راستای تسهیل موانع کسب و کار وارتقاء در حوزه معادن خواهد شد.

   دبیر شورای معادن استان فارس اظهار داشت : معادن غنی استان به عنوان ظرفیت هایی طبیعی وخدا دادی هستند که ضرورت دارد ؛ با نگاه زیست محیطی و حفظ منابع طبیعی، مراتع وجنگل ها،بهره برداری مناسب معادن در راستای توسعه صادرات وایجاد اشتغال پایدار وگسترش صنایع معدنی صورت پذیرد.
   همتی گزارش داد : از 68 نوع ماده معدنی شناسایی شده در کشور 23 ماده معدنی در استان فارس در حال بهره‌برداری است.

   وی ادامه داد : سالانه حدود 49.4 میلیون تن ماده معدنی از معادن استان استخراج می شود که معادل 7 درصد استخراج کشور است.

   رییس سازمان صنعت ، معدن و تجارت استان فارس افزود : تعداد پروانه های بهره برداری در استان فارس تاکنون 575 فقره می باشد که 7955 نفر نیز در این معادن اشتغال به کار دارند.

   همتی بیان داشت: وجــود این شورا که الزاماً به ریاست استاندار محترم تشکیل می گردد، قطعــاً در رشد و سرمایه گذاری و تسهیل بخش معدن استان فارس مؤثر خواهد بود وقطعا بسیاری از گره ها و مشکلات موجود در این بخش را مرتفع خواهد کرد.

   همتی یاد آور شد : شورای معادن در استان‌ها در اجرای ماده 43 قانون برنامه 5 ساله ششم تشکیل شده و بخشی از اختیارات شورای عالی معادن کشور به آن تفویض شده است و استاندار، معاون امور عمرانی استاندار، دو نماینده مجلس به عنوان ناظر، رئیس سازمان برنامه و بودجه، مدیران کل محیط زیست، منابع طبیعی رییس سازمان جهاد کشاروزی ، فرمانده انتظامی استان، روسای اتاق بازرگانی و تعاون، دو نماینده سازمان نظام مهندسی معدن و یک نفر از قضات،نماینده خانه معدن و دو نفر از نمایندگان مجلس شورای اسلامی به انتخاب رییس مجلس، اعضای شورای معادن استان را تشکیل می‌دهند.

   رییس سازمان صنعت ، معدن و تجارت استان فارس اظهار امیدواری کرد: امید است همکاری و تعامل اعضای جلسه زمینه‌ساز توسعه و پیشرفت معادن و صنایع معدنی در راستای تولید، فرآوری و صادرات محصولات بخش معدن شود.

   گفتنی است پیش از این مشکلات معدن استان در شورای عالی معادن کشور پی گیری می شد و به دلیل مراجعات زیاد از استان ها به مرکز، تشکیل شورا به استان ها تفویض شد.

   همچنین رضا افشاری مسئول دبیرخانه شورای معادن استان اعلام نمود که در چهار ماهه پایانی سال 96 این شورا سه جلسه و 23 مصوبه داشته است که از این تعداد 19 مصوبه مصداقی معادن بوده که کاملاً اجرایی شده است و 4 مصوبه نیز در قالب مصوبه توسعه ای بوده که در حال پیگیری می باشد.

   نام:
   پست الکترونیک:
   شرح نظر:
   کد امنیتی: