• گزارشی از وضعیت تولید و قیمت گذاری برنج ، گاهش 10 درصدی نرخ ها

   گزارشی از وضعیت تولید و قیمت گذاری برنج ، گاهش 10 درصدی نرخ ها

   گزارشی از وضعیت تولید و قیمت گذاری برنج ، گاهش 10 درصدی نرخ ها

   گزارشی از وضعیت تولید و قیمت گذاری برنج ، گاهش 10 درصدی نرخ ها

   به گزارش روز دوشنبه شبکه اطلاع رسانی تولید و تجارت ایران (شاتا ) از ابتدای مرداد ماه برداشت برنج در کشور آغاز شده است و دست‌اندرکاران تولید پیش‌بینی کرده‌اند با برداشت دو میلیون و 250 هزار تن از این محصول، نگرانی جهت تامین نیاز بازار و قیمت وجود نخواهد داشت.

   با وجود آنکه همه ساله برای برنج‌های تولیدی بازار مناسبی وجود دارد اما دولت به منظور حمایت از شالیکاران و ممانعت از به انبار رفتن محصولات، موضوع خرید تضمینی را در رأس برنامه‌های خود قرار می‌دهد. بر همین اساس نیز از هفته گذشته خرید تضمینی برنج سال جدید آغاز شده است.

   از آنجا که برداشت ارقام پر محصول که دارای نرخ تضمینی هستند؛ از اواخر مرداد و اوایل شهریور آغاز می‌شود، لذا بازار خرید تضمینی هنوز داغ نشده است ولی رئیس سازمان بازرگانی استان مازندران تاکید می‌کند: برای خرید امسال چهار مرکز در مازندران پیش‌بینی شده و علاوه بر آن شرکت خوشه سبز نیز با مباشران خصوصی امر خرید را دنبال خواهند کرد.

   هم‌اکنون ارقام محلی مانند طارم و هاشمی در حال برداشت است و به دلیل تقاضای مناسبی که در بازار برای آن وجود دارد نگرانی برای فروش آن وجود نخواهد داشت.

   نکته قابل توجه در بحث قیمت‌ها آن است که با وجود اجرای قانون هدفمند کردن یارانه‌ها و دغدغه تولیدکنندگان در باب افزایش هزینه‌ها اما برنج تولید شده امسال در سطح قیمت‌های سال قبل و تنها با 700 تومان افزایش به فروش می‌رسد به طوری که در واحدهای عمده‌فروشی قیمت رقم‌های محلی بین یک هزار و 900 تا دو هزار و در خرده‌فروشی‌ها بین دو هزار و 800 تا سه هزار تومان است و قابل توجه‌تر آنکه شالیکاران نیز از این قیمت‌ها ابراز رضایت کرده‌اند.

    *حمایت از تولید بیشتر می‌شود

   فارغ از آنچه در بحث تولید و فروش ارقام محلی گفته شد، دولت برای آن دسته از کشاورزانی که ارقام پرمحصول برنج را می‌کارند خرید تضمینی را به عنوان حمایتی ویژه در دستور کار قرار داده است.

   بر اساس مصوبه دی ماه گذشته مقرر شده بود در سال جاری ارقام پر‌محصول در سه گروه دسته‌بندی و خریداری شود.

   گروه‌هایی که در قالب قیمت تضمینی خریداری خواهند شد عبارتند از فجر، شیرودی و خزر با قیمت هزار و 480 تومان، سپید رود با قیمت هزار و 300 تومان، ندا، نعمت و رمضانی با قیمت هزار و 100 تومان و آمل دو و سه با قیمت هزار و 90 تومان.

   قیمت‌های مزبور در ماههایی بررسی و تصویب شد که قانون هدفمند کردن یارانه‌ها در روزهای آغازین اجرا قرار داشت و تاثیر آن بر هزینه‌ها چندان روشن نبود. اما با گذشت هشت ماه از اجرای قانون، افزایش هزینه‌ها در هر بخش مشخص شد. بنابراین دولت برای آنکه در راستای تولید، زیانی متوجه کشاورزان نشود قیمت تضمینی را مورد بررسی مجدد قرار داد.

   به این ترتیب نیز با بررسی‌های کارشناسی مقرر شد قیمت‌های اعلام شده برای خرید تضمینی امسال با 10 درصد افزایش عملیاتی شود تا از این رهگذر تولیدکنندگان دچار خسران نشوند.

    *قیمت‌ها رو به کاهش است

   نگاهی هرچند گذرا بر بازار برنج در طول یک ماه گذشته نشان می‌دهد به رغم آنکه از ابتدای تیر ماه قیمت برنج دچار نوسان شد و تا حدودی رشد قیمت را نیز تجربه کرد ولی در 10 روز گذشته روند نزولی قیمت در بازار این محصول به وضوح قابل مشاهده است.

   در این خصوص عباسعلی وفایی‌نژاد رئیس سازمان بازرگانی استان مازندران در گفت‌و‌گو با شبکه اطلاع‌رسانی بازرگانی ایران(شابا) با اعلام این خبر که قیمت برنج در هفته گذشته 10 درصد کاهش یافته است می‌گوید: در یک ماه گذشته قیمت برنج به شکل کاذب افزایش یافته بود که با آغاز برداشت این محصول نرخ‌ها نیز روند نرم کاهش در پیش گرفت.

   به گفته وی در حال حاضر بازار برنج به دور از هر گونه تلاطم و آشفتگی است و پیش‌بینی می‌شود روند کاهش قیمت در روزهای آینده با ورود ارقام پرمحصول به بازار ادامه یابد.

   وفایی‌نژاد توضیح می‌دهد: استان مازندران با 240 هزار هکتار سطح زیر کشت، تولید یک میلیون و 400 هزار تن شلتوک و استحصال 950 هزار تن برنج سفید، 42 درصد از تولید کشور را به خود اختصاص داده است و به عنوان استان اول در تولید برنج شناخته می‌شود. از کل این میزان تولید 50 درصد به ارقام کیفی یا محلی و 50 درصد به ارقام پر محصول اختصاص دارد.

    *قانون هدفمندی بهانه دلالان است

   جمیل علیزاده شایق نیزاظهار می‌کند: هر ساله در فصل برداشت قیمت برنج کاهش می‌یابد و امسال نیز بنا‌به رسم هر ساله این اتفاق افتاده و اکنون مرغوب‌ترین نوع برنج تولیدی مازندران با قیمت 3300 تا 3500 تومان در کیلو با ناخالصی صفر درصد به بازار عرضه می‌شود.

   وی گرانی‌هایی که برخی اوقات از گوشه و کنار شنیده می‌شود را نشأت گرفته از فعالیت دلالان دانست و تاکید کرد: این افزایش قیمت‌ها فقط منحصر به تهران بوده و در باقی شهرهای کشور دیده نشده است.

   شایق اضافه کرد: آنچه عمده و خرده‌فروشان در تهران به عنوان دلیل گرانی برنج عنوان می‌کنند اجرای قانون هدفمند کردن یارانه‌ها و تأثیر آن بر قیمت تولید این محصول است در حالی که اجرای این قانون بر قیمت برنج هیچ تاثیری نداشته و این تنها یک بهانه است.

   دبیر انجمن برنج خاطرنشان کرد: هم‌اکنون در فصل برداشت برنج قرار داریم و به تبع آن قیمت‌ها با افت مواجه شده است.

   وی گفت : قیمت کیفی‌ترین برنج به بالای 3500 تومان نمی‌رسد و به صورت صد در صد خالص و با درصد شکستگی دو یا سه درصد به فروش می‌رسد.

   شایق توضیح داد: همین برنج وقتی از طریق واسطه‌ها به تهران می‌رسد علاوه بر آنکه بر قیمت آن به طور نامعقول افزوده می‌شود، درصد ناخالصی آن هم افزایش می‌یابد.

    

   نام:
   پست الکترونیک:
   شرح نظر:
   کد امنیتی: