• رییس سازمان صنعت معدن و تجارت استان خوزستان خبر داد:

   آغاز عملیات اجرایی پتروشیمی ایذه در نیمه نخست امسال

   آغاز عملیات اجرایی پتروشیمی ایذه در نیمه نخست امسال


   رییس سازمان صنعت معدن و تجارت استان خوزستان گفت: عملیات اجرایی طرح تولید پروپیلن از گاز طبیعی (GTPP) در ایذه با هدف تولید خوراک جهت ایجاد صنایع میان دستی و پایین دستی در شمال شرق خوزستان در نیمه نخست امسال آغاز می شود.

   به گزارش شاتا، سید نوراله حسن زاده با اعلام این خبر گفت : صنایع پتروشیمی مافا (مالمیر فالح ایذه) با سرمایه گذاری یک هزار و 500 میلیون دلار با همکاری شرکت GAMA در زمینی به مساحت 3 میلیون متر مربع در منطقه سراک واقع در ایذه بخش دهدز ساخته می شود.

   وی ادامه داد: این طرح با دریافت مجوزات لازم و انعقاد قرارداد نهایی (HOA) میان اگزیم بانک ترکیه و شرکت گاما و انعقاد قرارداد لایسنس مورد نیاز در سال 1396به صورت رسمی شروع به فعالیت طراحی و انجام امور مربوطه اجرایی جهت تولید پروپلین از گاز طبیعی (GTPP )کرد که با داشتن توان مالی، فنی و تخصصی خود با توان هر چه بیشتر مبادرت به اجرایی کردن این صنعت مهم در منطقه محروم ایذه و دهدز کرده است.

   حسن زاده افزود: با توکل به خدا پس از انجام نقشه های مقدماتی در نیمه نخست سال 97 عملیات اجرایی این طرح آغاز خواهد شد. میزان اشتغالزایی این طرح که یکی از مجتمع های عظیم پتروشیمی کشور محسوب می شود 3 هزار نفر مستقیم و 7 هزار نفر غیرمستقیم است.

   رییس سازمان صنعت معدن و تجارت استان خوزستان گفت : در آینده پس از راه اندازی فاز اول این صنایع قصد راه اندازی صنایع پایین دستی و میان دستی مرتبط با تولید پروپیلن تحت قالب شهرک پتروشیمی و انرژی ایذه با پیش بینی اشتغال پتروشیمی و انرژی ایذه با پیش بینی اشتغال 25 هزار نفر راه اندازی کند.

   حسن زاده صنایع مرتبط با پتروشیمی، ساخت نیروگاه های بادی و خورشیدی، ساخت کارخانجات تولید ادوات کشاورزی، احداث کشتارگاه های صنعتی ، ایجاد صنایع تبدیلی کشاورزی و کشاورزی صنعتی را از جمله فرصت های سرمایه گذاری در شهرستان ایذه عنوان و بیان کرد : امروزه پلی پروپیلن موتور محرکه صنعت پتروشیمی کشورمان شناخته شده است که به گفته کارشناسان این حوزه با به راه اندازی آن نه تنها چرخ صنایع تکمیلی و پایین دستی پتروشیمی به حرکت در می آید، بلکه روح این صنعت که از آن همیشه با عنوان مولد اشتغال یاد شده نیز احیا می شود.

   رییس سازمان صنعت معدن و تجارت استان خوزستان در ادامه بیان کرد : توسعه بخش بالا دستی و میان دستی صنعت پتروشیمی به تنهایی اشتغال قابل توجه ای به جامعه اقتصادی و جویای کار کشور تزریق نخواهد کرد، بلکه با توسعه صنایع تکمیلی و پایین دستی که اهداف اشتغال زایی در پوشش این صنعت به جایگاه حضور خواهد رسید که این امر هم مستلزم سرمایه گذاری های جدید و مدرن در بخش های بالادستی و میان دستی پتروشیمی است.

   حسن زاده افزود : در همین راستا شرکت صنایع پتروشیمی مبادرت به انجام مطالعات و مقدمات اولیه ایجاد شهرک خصوصی تخصصی پتروشیمی و انرژی با هدف ایجاد واحدهای مرتبط با صنایع پتروشیمی به خصوص صنایع پایین دستی پروپیلن با چشم انداز اشتغال 25 هزار نفر در زمینی به مساحت 300 هکتار در کنار طرح پروپیلن ایذه کرده است.

   وی در پایان ایجاد 15 زیر مجموعه تولیدی، پیش بینی بیش از 500 واحد تولیدی، پیش بینی اشتغال 25 هزار نفری در صورت تکمیل زنجیره را از مزایای طرح شهرک تخصصی پایین دستی پتروشیمی و انرژی ایذه بیان کرد .

   نام:
   پست الکترونیک:
   شرح نظر:
   کد امنیتی: