• آخرین تصمیمات کارگروه ساماندهی در خصوص پیش‌فروش خودرو

   گزارش شاتا؛

   آخرین تصمیمات کارگروه ساماندهی در خصوص پیش‌فروش خودرو

   آخرین تصمیمات کارگروه ساماندهی در خصوص پیش‌فروش خودرو

   در آخرین جلسه کارگروه ساماندهی پیش‌فروش خودرو گزارش تیم بازرسی ویژه که در مدت 4روز از 7 شرکت دانش خودرو،مفتاح رهنورد، عظیم خودرو، پرشین پارس، شهرخودرو، تیراژه ­خودرو و دنیز ­خودرو بازرسی کرده بودند، ارایه شد.

   به گزارش شاتا، این شرکت­ها مکلف شده ­اند بدون اخذ مجوز از وزارت صمت از هرگونه پیش‌فروش و تبلیغات برای آن خودداری کنند و درخصوص تعهدات تحویل فوری نیز سریعاً تعهدات خودرا تحویل ورضایت مشتریان را جلب کند.

   از این 7 شرکت (به جز تیراژه خودرو) هیچ شرکتی فعالیت پیش فروش نداشته است و شرکت­ های فوق تنها اقدام به فروش فوری با شرایط تحویل 30 روزکاری داشته‌اند.

   علی رغم اینکه شرکت ­های فوق نماینده رسمی نیستند ودر قالب غیرنماینده نیز از دی ماه سال قبل اجازه ثبت سفارش و واردات نداشته ­اند، مشخص شد که این شرکت­ها خودروها را از سطح بازار یا بعضاً نماینده رسمی تهیه و با قیمت پایین‌تر از نمایندگان رسمی به شیوه تحویل فوری به مشتریان عرضه کرده اند.

   در این جلسه مقرر شد در صورت عدم تحویل خودروی مورد تعهد به مردم و استفاده شرکت‌ها از این روش برای تأمین مالی، پرونده تخلف تنظیم و اقدام قانونی توسط سازمان حمایت وبه­صورت مستمر انجام شود.

   همچنین عملکرد سایر شرکت‌هایی که تحت هرعنوان یا روشی، اقدام به تبلیغ پیش­ فروش و فروش فوری با ادعای نمایندگی رسمی می‌نمایند، به طور مستمر بازرسی و گزارش اقدامات در مقاطع یک ماهه باید منعکس شود.

   در این جلسه مقرر شد اعطای مجوز پیش‌فروش خودروهای تولید داخلی توسط معاونت امور صنایع وزارت صنعت، معدن و تجارت (دفتر صنایع خودرو و نیرومحرکه) انجام و اعطای مجوز پیش‌فروش واردات خودرو به نمایندگی های رسمی، توسط کمیته‌ای مرکب از نمایندگان تام‌الاختیار معاونت امور صنایع، سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان ، دفتر امور اقتصادی و سیاست های تجاری، مرکز روابط عمومی و اطلاع‌رسانی و مرکز امور اصناف و بازرگانان وزارت صنعت، معدن و تجارت به عنوان نقش دبیرخانه کمیته انجام شود.

   درخصوص موضوع قید فورس ماژور در قراردادهای فروش و تحویل فوری و پیش فروش خودرو، مقرر شد مصادیق فورس ماژور در کارگروه برای درج در قراردادهای فوق‌الذکر مشخص شود.

   درخصوص موضوع الکترونیکی شدن فرآیند اعطای مجوز پیش‌فروش خودرو به تولیدکنندگان و نمایندگان رسمی خودروهای وارداتی و امکان اعمال نظارت نیز مقرر شد پیشنهاد ایجاد زیرسامانه مرتبط با موضوع پیش‌فروش خودرو و تعریف دو کارتابل مجزا برای تولیدکنندگان و واردات (به ویژه نمایندگان رسمی با محوریت دفتر امور اقتصادی و سیاست‌های تجاری وزارتخانه) با جدیت پیگیری شود.

   نام:
   پست الکترونیک:
   شرح نظر:
   کد امنیتی: