• در سال 96 انجام شد؛

   شناسایی و ساماندهی حدود 15 هزار واحد صنفی فاقد پروانه کسب در استان خوزستان

   شناسایی و ساماندهی حدود 15 هزار واحد صنفی فاقد پروانه کسب در استان خوزستان

   رییس سازمان صنعت معدن و تجارت استان خوزستان گفت : در سال 96 حدود 15 هزار واحد صنفی فاقد پروانه کسب در استان در زمینه بررسی کد پستی و محل فعالیت شناسایی و ساماندهی و همچنین بیش از چهل انتخابات الکترونیکی اتحادیه های صنفی در استان برگزارشد .

   به گزارش شاتا، سید نوراله حسن زاده با اعلام این خبر، افزود : در همین راستا تاکنون بیش از 6 هزار ساعت – نفر دوره آموزش برای هیات مدیره اتحادیه های صنفی مرکز استان و شهرستانها جهت آشنایی و رعایت وظایف محوله بر اساس مفاد قانون نظام صنفی برگزار شده است. همچنین دریافت ، ثبت و پایش اطلاعات هزار و 495 انبار و سردخانه در سامانه اعلام موجودی کالا انجام شد.

   وی با بیان اینکه در سال 96 ، 24 جلسه کارگروه گندم و آرد و نان اصلی و فرعی برگزارشده است تصریح کرد: در سال 96 سهمیه تنظیم بازار از قبیل شکر (4 هزار تن ) ، مرغ (هزار و پانصد تن ) ، گوشت منجمد ، برنج هندی (580 تن) و برنج سفید (هزار و 920 تن) و همچنین سهمیه های نذورات با همکاری جهاد کشاورزی - شرکت غله منطقه 4 و سازمان تبلیغات اسلامی جذب و توزیع شد.

   حسن زاده گفت: همچنین این سازمان مسؤولیت ستاد تغذیه و اسکان اربعین حسینی را در تامین مواد مورد نیاز از جمله مواد خوراکی ، وجه نقد و غیره و همچنین تشکیل جلسات متعدد با سازمانها و ارگانهای مختلف و تشکیل کمیته های تخصصی جهت تامین اقلام مورد نیاز در مرزهای چزابه و شلمچه بر عهده داشته است.

   رییس سازمان صنعت معدن و تجارت استان خوزستان با اشاره به اقدامات نظارتی انجام شده در عرضه میوه شب عید، بیان کرد : به منظور جلوگیری از التهاب و حفظ آرامش بازار به لحاظ شرایط خاص عرضه و تقاضای عمومی مردم جهت خرید میوه در ایام پایانی سال ، با برنامه ریزی و نظارت دقیق توام با هم افزایی و جلب مشارکت دستگاه ها و نهادهای مرتبط استانی ، طرح تشدید نظارت و پایش عملکرد واحد های صنفی با محوریت اتاق اصناف به طور موثر و جدی در دستور کار قرارگرفت .

   حسن زاده افزود: کنترل توزیع همزمان سیب و پرتقال طرح تنظیم بازار به همراه میوه های مشابه در مبادی توزیع علی الخصوص در واحد های صنفی که در اجرای طرح مشارکت می کند ، نظارت بر رعایت قیمت تعیین شده و کیفیت میوه های توزیعی در قالب طرح تنظیم بازار به صورت مستمر و جلوگیری از عرضه میوه نامرغوب در قالب این طرح ، کنترل نصب پلاکارد و تابلو قیمت در معرض دید مشتری ، در سطح مبادی عرضه به خصوص عوامل توزیع منتخب میوه طرح تنظیم بازار ، برنامه ریزی برای انجام بازرسی های لازم بر اساس اطلاعات دریافتی از سازمان جهاد کشاورزی و تعاون روستایی استان از سردخانه ها ، انبارها و اخذ و کنترل موجودی و روند عرضه برای جلوگیری از نگهداری بی مورد اقلام میوه پر مصرف از جمله سیب و پرتقال به قصد گرانفروشی ، تسریع در رسیدن به گزارشات و شکایات مردمی واصله و اقدام فوری و هماهنگی لازم با اداره کل تعزیرات حکومتی استان برای برگزاری گشت های مشترک سیار با بازرسین اتاق اصناف از جمله این اقدامات است.

   رییس سازمان صنعت معدن و تجارت استان خوزستان در ادامه تصریح کرد: در 9 ماهه امسال 85 هزار و 245 واحد صنفی به دستگاه کارت خوان ( POS ) و 51 هزار و 46 واحدهای صنفی به صندوق مکانیزه فروش تجهیز شده اند.

   حسن زاده تعداد پروانه کسب ایثارگری صادر شده را 2 هزار و 401 مورد عنوان کرد و افزود: تعداد 356 مجوز مشاغل خانگی نیز در 9 ماهه امسال صادر شده است.

   وی در ادامه به تشریح عملکرد بخش بازرگانی خارجی این سازمان پرداخت و گفت : ایجاد دفتر تجاری صدور روادید تجاری الکترونیک برای بازرگانان در فرودگاه اهواز ، رفع مشکل مالیاتی صادرکنندگان با استناد به بند ب ماده 104 قانون مقررات صادرات و واردات از طریق برگزاری جلسات مکرر و مکاتبه با اداره کل امور مالیاتی استان ، نصب XREY کامیونی در پایانه صادراتی شلمچه، راه اندازی بندر شادگان و اختصاص بخشی از سهمیه صادرات و واردات بندر امام و شادگان، راه اندازی خط کشتیرانی از بندر خرمشهر به بندر صحار عمان توس شرکت تورنگا دریا، مشارکت در نمایشگاه قطر به متراژ 160 متر توسط اتاق بازرگانی اهواز و اتاقهای بازرگانی آبادان – خرمشهر ، راه اندازی دفتر صدور روادید فرودگاهی در فرودگاه اهواز با همکاری بانک ملی ، بیمه ایران و فرودگاه اهواز و افزایش سهمیه صادراتی استان در بخش معدن و مصالح ساختمانی به میزان 23 درصد و در بخش کشاورزی بمیزان 16 درصد از جمله اقدامات موثر به منظور توسعه صادرات استان در سال 96 بوده است.

   رییس سازمان صنعت معدن و تجارت استان خوزستان با بیان اینکه در سال 96 برنامه صادراتی استان بصورت 100 درصد جهت رسیدن به افق صادرات 72 میلیارد دلاری حسب برنامه توسعه صادرات غیر نفتی استان محقق شده است، تصریح کرد: در این راستا در سال 96 ، رتبه صادراتی استان در سطح کشور از نظر ارزش به رتبه دوم ارتقاء و برنامه و نقشه راه صادراتی جهت محقق نمودن ایجاد ارزش افزوده در صادرات محصولات کشاورزی (682 دلار ) ، صادرات به عراق ( 397 دلار ) صنایع دستی (6146 دلار ) و هم چنین تثبیت واردات تدوین گردیده است.

   حسن زاده در ادامه بیان کرد : در سال 96 ، 829 کارت بازرگانی شامل 211 کارت صدوری و 618 کارت تمدیدی صادر و ثبت سفارش هزار و 860 فقره به ارزش 201 میلیون و 930 هزار دلار انجام گرفت.

   وی در پایان از تدوین تقویم نمایشگاهی تخصصی و بین المللی با همکاری اتاقهای بازرگانی ، شرکت نمایشگاهی و استانداری خوزستان و همچنین کسب رتبه سوم کشور در خصوص ثبت سامانه جامع انبارها خبر داد.

   نام:
   پست الکترونیک:
   شرح نظر:
   کد امنیتی: