• رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت آذربایجان‌غربی خبر داد:

   صادرات آذربایجان‌غربی به بیش از 50 کشور جهان

   صادرات آذربایجان‌غربی به بیش از 50 کشور جهان

   رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت آذربایجان‌غربی گفت: هم‌اکنون صادرات آذربایجان‌غربی به بیش از 50 کشور جهان انجام شده و عمده کشورهای هدف صادراتی نیز عراق، ترکیه، افغانستان و پاکستان هستند.

   به گزارش شاتا، جعفرصادق اسکندری با اشاره به اینکه در سال 2050 اندازه اقتصاد جهان بیش از دو برابر افزایش می‌یابد بیان کرد: در سال 2050، تمرکز اقتصاد جهانی در شرق آسیا یعنی چین، هند، اندونزی و ژاپن و بوده در حالی که سهم اقتصادهای اتحادیه‌های اروپا و آمریکا از تولید ناخالص داخلی جهان کاهش می‌یابد.

   وی تصریح کرد: در این سال مکزیک، از اقتصادهای نوظهور بوده که نقش پررنگی در اقتصاد جهانی خواهد داشت و در این رابطه تا سال 2050 از تولید ناخالص داخلی بالاتر از اقتصاد آلمان و بریتانیا و در میان 10 اقتصاد برتر جهانی قرار خواهد گرفت.

   اسکندری گفت: 10 اقتصاد برتر جهان در سال 2050 شامل چین، هند، آمریکا، اندونزی، برزیل، روسیه، مکزیک، ژاپن، آلمان و انگلیس هستند.

   وی در ادامه با اشاره به مزیت‌های صنعتی و معدنی استان بیان کرد: در این زمینه، وجود صنایع فولاد و فلزات اساسی، صنایع الکترونیک، تجهیزات پزشکی، صنایع آبمیوه، کنستانتره، پوره، صنایع شیمیایی و پتروشیمی، دربهای ضد سرقت، انواع تریلر و کانتینر، عایق‌های رطوبتی، صنایع قند و شکر، صنعت سیمان، قطعات خودرو، ماشین‌سازی و انواع مبل از جمله آنها است.

   اسکندری در ادامه با اشاره به اینکه هم‌اکنون 12 درصد مجموع کل ذخایر معادن فلزی کشور در آذربایجان‌غربی وجود دارد افزود: در این رابطه نیز سهم ذخایر معادن فلزی استان 236 میلیون تن است.

   وی با بیان اینکه هم‌اینک 41 نوع ماده معدنی در استان وجود دارد، بیان کرد: آذربایجان‌غربی دارای ذخایر معدنی همچون عناصر فلزی مس، طلا، تیتان، کرمیت، سرب و روی و عناصر غیرفلزی همچون کائولن، سلیس و زغال سنگ است.

   رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت آذربایجان‌غربی در ادامه با اشاره به وضعیت استان در تعداد جوازهای تاسیس در 11 ماهه امسال و مقایسه آن با آمار کشوری گفت: در این مدت در کشور 50 هزار و 217 مورد و در آذربایجان‌غربی یک هزار و 267 جواز تاسیس صادر شده است.

   اسکندری تصریح کرد: این جوازهای تاسیس سبب اشتغال یک میلیون و 619 هزار و 301 نفر در کشور و 32 هزار و 316 نفر در استان شده است.

   وی افزود: علاوه بر آن، امسال تعداد پروانه بهره‌برداری صنعتی استان دو هزار و 276 و در کشور 84 هزار و 260 فقره بوده و تعداد اشتغال آن در کشور دو میلیون و 482 هزار و 277 نفر و در آذربایجان‌غربی 58 هزار و 45 نفر بوده است.

   رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت آذربایجان‌غربی با اشاره به وضعیت معدن استان، اضافه کرد: امسال پروانه اکتشاف به تعداد 225 و گواهی کشف به تعداد 22 فقره صادر شده و علاوه بر آن، تعداد پروانه بهره‌برداری به 456 فقره با سرمایه‌گذاری سه هزار و 258 میلیارد ریال و اشتغال پنج هزار و 182 نفر رسیده است.

   اسکندری در ادامه تعداد بافندگان فعال آذربایجان غربی را 72 هزار و 321 نفر دانست و گفت: از این تعداد 17 هزار و 898 نفر بیمه شده هستند.

   وی در ادامه با برشمردن مهمترین کشورهای هدف صادراتی استان، بیان کرد: هم‌اکنون صادرات آذربایجان‌غربی به بیش از 50 کشور جهان انجام شده و عمده کشورهای هدف صادراتی نیز عراق، ترکیه، افغانستان، پاکستان، آذربایجان‌، اتریش، گرجستان، هلند، ارمنستان و روسیه است.

   اسکندری با اشاره به مهمترین کالاهای صادراتی آذربایجان‌غربی تصریح کرد: این کالاها شامل انواع سیمان، مصالح ساختمانی، انواع انگور، آب میوه و کنستانتره، انواع لبنیات، هندوانه، سیب، عسل طبیعی، محصولات پتروشیمی و شیمیایی، فرش و انواع سنگ هستند.

   وی به بیان طرح‌های توسعه سرمایه‌گذاری در صنایع پیشران پرداخت و گفت: این صنایع شامل صنایع پایین دست پتروشیمی، صنایع فلزی و الکترونیک، صنایع دانش بنیان، صنایع خودروسازی و وابسته، صنایع معدنی و کانی غیرفلزی و صنایع غذایی و دارویی بوده است.

   رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت آذربایجان‌غربی با اشاره به اقدامات بخش سرمایه‌گذاری در استان، بیان کرد: در این رابطه نیز تدوین چراغ راهنمای سرمایه‌گذاری، بانک اطلاعات سرمایه‌گذاری خارجی، ایجاد شهرک‌ تخصصی سرمایه‌گذاری خارجی، ارائه طرح‌ها و اولویت های سرمایه گذاری در استان و توسعه پژوهش‌های کاربردی پیش‌بینی شده است.

   نام:
   پست الکترونیک:
   شرح نظر:
   کد امنیتی: