• واردات رسمی تلفن همراه 2 برابر شد

   گزارشی از اجرای طرح رجیستری؛

   واردات رسمی تلفن همراه 2 برابر شد

   واردات رسمی تلفن همراه 2 برابر شد

   امسال واردات تلفن همراه از مبادی رسمی به کشور از 2 میلیون و 191 هزار دستگاه گذشت که از رشد 2 برابری واردات آن در مقایسه با مدت مشابه پارسال حکایت دارد.

   به گزارش شاتا از ایرنا، از ابتدای امسال تا 15 دی ماه 2 میلیون و 191 هزار و 641 دستگاه تلفن همراه به طور رسمی از گمرک وارد کشور شده در حالی که این رقم در سال گذشته یک میلیون و 72 هزار و 967 دستگاه بوده است.

   از نظر ارزش واردات نیز آمارها از رشد 2 برابری ورود رسمی تلفن همراه به کشور حکایت دارد، زیرا ارزش وارداتی این کالا به کشور از ابتدای امسال 321 میلیون و 627 هزار و 492 دلار بوده در حالی که در مدت مشابه پارسال ارزش تلفن های همراه وارد شده به کشور 163 میلیون و 879 هزار و 283 دلار بوده است.

   ضمنا تعرفه‌های واردات گوشی های تلفن همراه در این مدت تغییری نکرده است.

   گوشی تلفن همراه یکی از کالاهای اصلی قاچاق به کشور است که به گفته رییس انجمن واردکنندگان تلفن همراه، تبلت و لوازم جانبی، قاچاقچیان گوشی های تلفن همراه سالیانه بیش از 20 هزار میلیارد ریال از واردات غیرقانونی خود سود می برند.

   از این رو دولت برای مبارزه با قاچاق تلفن همراه از اواخر مهر ماه طرح کددار کردن گوشی های تلفن همراه یا همان رجیستری را کلید زد. در مرحله نخست گوشی های فعال در شبکه شناسایی شدند، در مرحله دوم اجرای این طرح که از 14 آذر ماه آغاز شد، تلفن های همراه و تبلت های شرکت اپل رجیستر شدند و از هشتم دی ماه نیز رجیستری گوشی های مدل گوگل، بلک بری و موتورولا آغاز شده است.

   طرح کددار کردن گوشی های تلفن همراه یا رجیستری گوشی تلفن های همراه طرحی است که در آن گوشی های تلفن همراه کاربران بر اساس شماره سریال گوشی و شماره سریال سیم کارت در سامانه ای که وزارت صنعت، معدن و تجارت برای این منظور طراحی و پیاده سازی کرده است، ثبت می‌شوند که به هنگام روشن شدن در شبکه تلفن همراه کشور، این شماره سریال‌ها با زیرساخت های شبکه مخابراتی کشور مطابقت داده می‌شوند و اگر از مبادی رسمی وارد نشده باشند، امکان فعالیت در شبکه تلفن همراه کشور را نخواهند داشت.

   تقاضای سالیانه تلفن همراه در کشور بالغ بر 9 میلیون دستگاه برآورد می شود که تنها 2 میلیون دستگاه آن از طریق واردات و 2 میلیون و 300 هزار دستگاه نیز از سایر روش های وارداتی نظیر ورود همراه مسافر، کوله بری تامین می شود.

   نام:
   پست الکترونیک:
   شرح نظر:
   کد امنیتی: