• رییس سازمان صنعت معدن تجارت استان آذربایجان شرقی مطرح کرد:

   سهم ۱.۶ درصدی آذربایجان شرقی از صادرات ۸ ماهه کشور به سوریه/ ضرورت افزایش سهم کالاهای صادراتی این استان

    سهم ۱.۶ درصدی آذربایجان شرقی از صادرات ۸ ماهه کشور به سوریه/ ضرورت افزایش سهم کالاهای صادراتی این استان

   رییس سازمان صنعت معدن تجارت استان آذربایجان شرقی با تاکید بر افزایش سهم کالاهای صادراتی به کشور سوریه، گفت : ۱.۶ درصد از صادرات به کشور سوریه در هشت ماهه امسال، سهم آذربایجان شرقی بوده است.

   به گزارش شاتا، حسین نجاتی در اولین جلسه میز صادراتی کشور سوریه در جمع تجار و بازرگانان افزود : فضا برای حضور بازرگانان ایرانی مخصوصاً استان در شرایط پس از جنگ در کشور سوریه فراهم شده است .

   وی با اشاره به آمار صادرات کشور به سوریه ادامه داد : در هشت ماهه امسال ۱۷ هزار تن محصولات صادراتی به ارزش ۱۶۷ میلیون دلار به کشور سوریه صادر شده است.

   نجاتی عمده اقلام صادراتی را مواد شیمیایی و آلی ، لوله و پروفیل های فولادی تو خالی ، مواد دارویی ، شیر خشک دانست و بیان کرد: این میزان صادرات ۱۴ درصد به لحاظ ارزشی و 12.6 درصد به لحاظ وزنی نسبت به مدت مشابه سال گذشته رشد نشان می‌دهد .

   رییس سازمان صنعت معدن تجارت استان آذربایجان شرقی همچنین میزان سهم صادرات انواع کالاها به سوریه از طریق گمرکات استان را بسیار ناچیز دانست و گفت : از کل صادرات کشور تنها 1.6 درصد آن کالاهای تولیدی استان را شامل می شود .

   نجاتی با حمایت از تجاری که پیش از این و قبل از دوران جنگ در سوریه سرمایه گذاری کرده اند، تصریح کرد: این تجار منبع بسیار غنی از تجربه هستند و تجار استان باید از تجربیات این قبیل شرکتها برای حضور موثر در کشور سوریه بهره مند شوند .

   وی گفت: از سال ۹۰ تا سال ۹۵ قانون تجارت آزاد با کشور سوریه اجراشد و در جریان آن تعرفه های 88 قلم کالا به 4 درصد رسید که این موضوع امسال نیز در کتاب مقررات صادرات و واردات تمدید شده و ضروری است واحدهای صادراتی استان نظرات و پیشنهادات خود در زمینه تعرفه کالاهای تولیدی و پتانسیل دار استان را در سریعترین زمان ممکن اعلام تا موضوع به مراجع مرتبط قانونی ارسال شود .

   در ادامه این جلسه برندسازی کالاهای مزیت دار صادراتی استان ، نقش مهم سفیر و رایزنان بازرگانی در کشور سوریه، سرمایه گذاری مشترک، بازاریابی و بازارسنجی و ضرورت بررسی راهکارهای انتقال ارز مورد تاکید حاضرین قرار گرفت.

   در پایان این جلسه مسؤولین کمیته های میز سوریه در قالب چهار کمیته اعتباری بانکی تضامینی ، ترویج و مطالعات بازار ، کمیته زیرساخت های قانونی و استانداردها و کمیته فنی و مهندسی مشخص شدند . این کمیته ها اغلب در موارد اجرایی و مشورتی در میز سوریه فعالیت خواهند داشت.

   نام:
   پست الکترونیک:
   شرح نظر:
   کد امنیتی: