• در بازدید خبرنگاران از فولاد مبارکه اصفهان مطرح شد :

   نیاز امروز کشور به اقتصاد مولد و دانش بنیان است/ سهم یک درصدی فولاد مبارکه از تولید ناخالص داخلی/ سرمایه گذاری 6 هزار میلیارد تومانی فولادی در 4 سال گذشته

   نیاز امروز کشور به اقتصاد مولد و دانش بنیان است/ سهم یک درصدی فولاد مبارکه از تولید ناخالص داخلی/ سرمایه گذاری 6 هزار میلیارد تومانی فولادی در 4 سال گذشته

   رییس مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت صنعت،‌معدن و تجارت گفت : امروز کشور ما نمی‌تواند با اقتصاد نفتی اداره شود و به اقتصاد مولد، پایدار و دانش بنیان نیاز داریم.

   به گزارش شاتا، فرزاد خلفی در حاشیه بازدید از مجتمع فولاد مبارکه اصفهان افزود: هر چه اتکا به خام فروشی کم شود و به سمت تولید محصولات متنوع ،‌ رقابتی، و درتراز جهانی و با ارزش افزوده بالاتر برویم موفق تر خواهیم بود.
   وی با یادآوری سهم 40 درصدی بخش صنعت، معدن و تجارت از تولید ناخالص داخلی افزود: امروز اگر فولاد مبارکه می تواند به بازارهای اروپا و آفریقا صادرات کند تنها با داشتن نگاه جهانی میسر شده است.
   خلفی با تاکید بر لزوم تولیدات صادرات محور تصریح کرد: باید نقش صنعت و معدن از GDP را با نگاه افزایش اشتغال و تولیدات صادرات محور افزایش دهیم .
   سهم یک درصدی فولاد مبارکه از تولید ناخالص داخلی با 7.5 میلیون تن تولید در سال گذشته
   همچنین مدیر عامل مجتمع فولاد مبارکه ، این مجموعه را بزرگترین مجموعه صنعتی تولید فولاد و ورق‌های تخت فولادی در خاور میانه و شمال آفریقا معرفی کرد.
   بهرام سبحانی در نشست خبری خود که درحاشیه بازدید خبرنگاران رسانه‌های جمعی از واحدهای مختلف مجتمع فولاد مبارکه برگزار شد، با یادآوری سهم 20 درصدی این واحد از صادرات منطقه منا ( خاورمیانه و شمال آفریقا ) افزود: این واحد با تولید سالانه 12 میلیون تن آهن اسفنجی و7 میلیون و 500 هزار تن فولاد و نیز 7500 میلیارد ریال سرمایه ثبت شده سهم یک درصدی در تولید ناخالص داخلی دارد.
   سبحانی گفت: 2 هزار و800 شرکت تامین کننده شبکه گسترده مشتریان و یک هزار کارخانه بزرگ توانستند 82 درصد قطعات و تجهیزات مورد نیاز را بومی سازی کنند.
   وی اضافه کرد : صنایع نفت و گاز و پتروشیمی ، خودروسازی ها ، لوازم خانگی ، سازندگان اسکلت فلزی و ... و در مجموع 3 هزار واحد از جمله مشتریان ما محسوب می شوند.
   سبحانی یادآور شد: زنجیره کامل تولید فولاد از سنگ آهن تا محصول نهایی و تبدیل به گندله ، ‌آهن اسفنجی ، فولاد سازی ، شمش فولادی ، نورد گرم و سرد و کلاف و ورق گالوانیزه و قلع اندود ورنگی در این مجتمع در یک جا جمع شده اند .
   وی در ادامه این نشست خبری از راه اندازی و ساخت مجموعه 5 میلیون تنی کنسانتره در سنگان خبر داد و افزو : به طور متوسط هر سه ماه یکبار افتتاح و رونمایی داریم و با سرمایه گذاری 6 هزار میلیارد تومانی در این حوزه در 4 سال گذشته، بیشترین سرمایه گذاری ها در سنگان خراسان جنوبی بوده است.
   به گفته سبحانی سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی (ایمیدرو ) دراین مجتمع سهم 17.2درصدی و شرکت شستا وابسته به سازمان تامین اجتماعی نیز با 14.6 درصدی بیشترین سهم دولتی را از آن خود کرده اند و بقیه سهام این مجتمع متعلق به بخش خصوصی است به طوری که سرمایه گذاری استانی 30.2 درصد را به خود اختصاص داده است.

   تحقق 8.6 میلیون تن فولاد تا پایان امسال
   بهرام سبحانی اشتغال مستقیم ایجاد شده در واحد فولاد مبارکه را 14 هزار و 250 نفر و با احتساب سایر واحدهای زیر مجموعه در مجموع 355 هزارفرصت شغلی برشمرد و افزود: تولید فولاد مبارکه از سال 81 تا امروز کماکان روند صعودی دارد و با سرمایه گذاری‌های سال‌های اخیر پارسال تولید 7 میلیون و 455 هزار تن فولاد محقق شد و تا پایان امسال نیز تولید 8 میلیون و 630 هزار تن محقق می‌شود.
   وی از رشد 14 درصدی تولید امسال فولاد نسبت به سال 95 خبر داد و گفت : در 4 سال گذشته حدود 30 درصد رشد تولید داشته ایم.
   مدیر عامل فولاد مبارکه با اشاره به هدفگذاری 55 میلیون تنی فولاد در افق 1404 افزود :‌ فولاد مبارکه همیشه در استراتژی خودش تولید 50 درصدی فولاد کشور را داشته است و در این هدفگذاری نیز25 میلیون تن ظرفیت تولید را خواهیم داشت که تاکنون 10 میلیون و 300 هزار تن آن محقق شده است و با راه اندازی فولاد سپید دشت و هرمزگان از سال 98 مرز 13 میلیون تن را هم رد می کنیم تا در افق 1404 به تولید 25 میلیون تن برسیم.
   به گفته وی میزان عرضه به بازار داخلی از ۲ میلیون و ۹۰۴ هزار تن در هشت ماهه پارسال، به ۳ میلیون و ۸۲۳ هزارتن در هشت ماهه امسال افزایش یافته و در مقابل، میزان صادرات از ۱میلیون و ۲۴۹هزارتن به ۷۲۸ هزارتن در هشت ماهه امسال کاهش یافته است.این در حالی است که با توجه به نیاز بازار داخل امسال 42 درصد با کاهش صادرات مواجه بوده ایم.
   سبحانی افزود: در سال 95 و نیز 4 سال گذشته نسبت مصرف داخلی به صادرات 75 به 25 درصد بوده است در حالی که در 8 ماهه سال 96 فروش داخلی فولاد 84 درصد و صادرات 16 درصد تولیدات را به خود اختصاص داده اند.
   وی ادامه داد: خاور دور 44 درصد ، اروپا 15 درصد، آفریقا 3 درصد و خاور میانه 38 درصد صادرات فولاد مبارکه را از آن خود کردند.
   سبحانی از تولید ورق‌های آجدار برای اولین بار در کشور خبر داد و گفت : در 4 سال گذشته همچنین ورقهای مورد استفاده صنعت نفت و گاز که استاندارد API دارند و نیز ورق رویه خودرو برای اولین بار در این واحد تولید شده است.
   به گفته وی با توجه به نیاز این واحد به قطعات یدکی و تجهیزات تاکنون شرکتهای تولیدی 53 درصد در زمینه بومی سازی قطعات و تجهیزات رشد تولید داشته اند و با بومی سازی این واحد توانست 114 درصد رشد صرفه جویی را تجربه کرده و حدود 2 هزار و 250 میلیارد تومان قطعات و تجهیزات از داخل تامین شود که قبلاً وارداتی بوده است.
   صرفه جویی 75 درصدی مصرف آب از ابتدای تاسیس تاکنون و سرمایه گذاری در احداث شبکه جمع آوری فاضلاب شهری شهرهای اطراف فولاد مبارکه و تصفیه و استفاده صنعتی در مجتمع از دیگر اقداماتی است که به گفته سبحانی در جهت رعایت مسائل زیست محیطی و صرفه جویی مصرف اب انجام گرفته است.
   گفتنی است فولاد مبارکه با دارا بودن 60 کارخانه کوچک و بزرگ و با در اختیار داشتن سهم 51 درصدی تولید بزرگترین تولید کننده فولاد کشور محسوب می شود. این واحد توانسته است رکورد 120 ذوب در روز را ثبت کند.
   تنها دارنده عنوان تندیس زرین تعالی سازمانی و نیز کسب عنوان برترین شرکت دانشی کشور و مدیریت تسهیم دانش و راهیابی به جایزه مدیریت دانش آسیا از دیگر افتخارات این واحد عظیم صنعتی کشور محسوب می شود.

   نام:
   پست الکترونیک:
   شرح نظر:
   کد امنیتی: