• رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت هرمزگان مطرح کرد:

   افزایش ظرفیت فولاد خام هرمزگان به 4.1 میلیون تن با تکمیل طرح‌های در دست اجرا

   افزایش ظرفیت فولاد خام هرمزگان به 4.1 میلیون تن با تکمیل طرح‌های در دست اجرا

   رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت هرمزگان گفت: در صورت عملیاتی شدن پروژه‌های فولادی در دست اجرا، ظرفیت فولاد خام هرمزگان از 2.9 میلیون تن به 4.1 میلیون تن افزایش می‌یابد.

   به گزارش شاتا، خلیل قاسمی در اولین جلسه کارگروه فولاد استان هرمزگان با تشریح برنامه‌های دستیابی به ظرفیت 10 میلیون تن فولاد خام، تصریح کرد: با هدفگذاری انجام شده براساس برنامه 10 ساله کشور و دستیابی به ظرفیت 10 میلیون تن فولاد خام در استان الزاماتی از جمله مواد اولیه و زیرساخت‌های لازم در زنجیره فولاد استان مورد نیاز است.
   وی وضعیت طرح‌ها و واحدهای موجود در زنجیره فولاد استان را در سه بخش معرفی کرد و افزود: بخش اول مربوط به واحدهای دارای پروانه بهره برداری در استان است، بخش دوم طرح‌های در دست اجرای استان با پیشرفت فیزیکی بالای 30 درصد و بخش سوم طرح‌های با پیشرفت فیزیکی زیر 15 درصد است.
   قاسمی ظرفیتهای موجود استان هرمزگان در بخش‌های مختلف را برشمرد و گفت: ظرفیت سالانه تولید شمش فولاد 2 میلیون و 900 هزار تن ، آهن اسفنجی 5 میلیون و 6 هزار تن، کنسانتره 180 هزار تن، دانه بندی سنگ آهن 1 میلیون تن خواهد بود.
   وی میزان استخراج اسمی معادن سنگ آهن را بیش از 2میلیون تن و میزان ذخیره قطعی معادن سنگ آهن را بیش از 34 میلیون تن اعلام کرد و ادامه داد: دو پروژه فولاد کاوه جنوب کیش با پیشرفت فیزیکی 40 درصد و پروژه مادکوش با پیشرفت فیزیکی 78 درصد در دست اجرا هستند که در صورت عملیاتی شدن آن‌ها شاهد تولید 2.5 میلیون تن گندله در سطح استان و افزایش ظرفیت فولاد خام استان از 2.9 میلیون تن به 4.1 میلیون تن خواهیم بود.
   قاسمی در بخش دیگری از سخنان خود به ظرفیت مجوزهای صادره که پیشرفت فیزیکی آنان زیر 15 درصد است پرداخت و بیان کرد: از 12 مجوز صادره در بخش‌های مختلف زنجیره فولاد، طرح شرکت مبشر نور دریا با پیشرفت فیزیکی 8 درصد با تولید 1.6 میلیون تن آهن اسفنجی، 1.5 میلیون تن شمش فولادی و 1.4 میلیون تن نورد در دست اجرا است و سایر مجوزهای صادره تاکنون اقدام جدی در راستای عملیاتی کردن پروژه انجام نداده اند.
   وی افزود: در صورت اجرایی شدن پروژه ها، استان هرمزگان ظرفیت تولید 4.6 میلیون تن نورد، 5.3 میلیون تن شمش، 3.1 میلیون تن آهن اسفنجی، 3.9 میلیون تن کنسانتره و 53 هزار تن سنگ آهن را خواهد داشت.
   رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت هرمزگان دستیابی به هدفگذاری تولید 10 میلیون تن فولاد خام در استان را مستلزم پیش بینی الزامات مورد نیاز طرح‌ها و واحدهای مستقر در زنجیره فولاد دانست و ابراز کرد: الزامات مورد نیاز این استان شامل تامین مواد اولیه در هر یک از بخش‌های زنجیره و همچنین تامین زیرساخت‌ها، شامل آب و برق و گاز مصرفی مورد نیاز است.
   وی در پایان تصریح کرد: تمامی شهرستان‌های نوار ساحلی استان قابلیت استقرار طرحهای مذکور را دارند ولی با عنایت به زیرساخت‌های موجود و برنامه ریزی‌های کلان استان شهرستانهای بندرعباس، پارسیان و سواحل مکران به عنوان نقاط پیشنهادی معرفی برای این طرح‌ها است.

   نام:
   پست الکترونیک:
   شرح نظر:
   کد امنیتی: