• عملکرد 100 روزه وزارت صنعت، معدن و تجارت در دولت دوازدهم

   شاتا گزارش می دهد؛

   عملکرد 100 روزه وزارت صنعت، معدن و تجارت در دولت دوازدهم

   عملکرد 100 روزه وزارت صنعت، معدن و تجارت در دولت دوازدهم

   با گذر 100 روز از آغاز به کار دولت دوازدهم" شاتا" گزارشی از اهم عملکرد صد روزه وزارت صنعت، معدن و تجارت در حوزه های مختلف ارایه می‌دهد.

   به گزارش شاتا، صنعت، معدن و تجارت ایران بیشترین سهم اقتصادی کشور در تعامل گسترده با سایر بخش‌های اجتماعی، اقتصادی و سیاسی را دارد.
   بخش صنعت، معدن و تجارت نه تنها می‌تواند سهم بالایی در ساماندهی معیشت جامعه داشته باشد، بلکه می‌تواند اقتدار و کارامدی کشور را برای دستیابی به امنیت، عدالت، رفاه، آزادی، استقلال و عزت ملی تقویت کند.
   ارتباط گسترده این بخش با بخش های مختلف مانند حوزه پولی و بانکی، بورس، تولید، توزیع، اشتغال، واردات، صادرات، ارتباط بین مصرف کننده و تولید کننده و بسیاری بخش های دیگر و میزان اثر گذاری و اثر پذیری از این بخش ها نشانگر اهمیت بالای صنعت، معدن و تجارت در کشور است.

   ایجاد اشتغال با تسهیلات رونق تولید و پروانه بهره برداری صنعتی
   ایجاد اشتغال و رونق واحدهای تولیدی اولین هدف ارائه تسهیلات است. به همین منظور وزارت صنعت، معدن و صنعت در یکصد روز اول استقرار دولت دوازدهم در چارچوب طرح رونق تولید حدود 35 هزار و 993 فقره ثبت نام انجام شد که 14 هزار و 699 مورد از آن‌ها با مبلغ حدود 106 هزار و 279 میلیارد ریال به بانک‌های عامل معرفی و دو هزار و 887 مورد نیز بیش از 26 هزار و 851 میلیارد ریال تسهیلات دریافت کردند.
   یک هزار و 724 فقره پروانه بهره برداری صنعتی با سرمایه گذاری شش هزار و 876 میلیارد تومان و اشتغال 27 هزار و 839 نفر صادر کرد.
   در این مدت چهار هزار و 950 فقره جواز تأسیس صنعتی با پیش بینی سرمایه گذاری 58 هزار و 218 میلیارد تومان و پیش بینی اشتغال 112 هزار و 20 نفر صادر شد.
   صدور 253 پروانه بهره برداری، 177 گواهی کشف و 325 پروانه اکتشاف در حوزه معدن، 90 جواز تأسیس و 35 پروانه خدمات فنی و مهندسی و هفت جواز تأسیس و یک پروانه مرکز پژوهش‌های صنعتی و معدنی از دیگر اقدامات انجام شده از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت در یکصد روز اخیر بود.
   در زمینه صدور مجوزهای صنفی نیز وزارت صنعت، معدن و تجارت در یکصد روز ابتدایی دولت دوازدهم 88 هزار و 584 مجوز صنفی صادر کرد که شامل 20 هزار و 147 مجوز تولیدی، 54 هزار و 569 مجوز توزیعی و 13 هزار و 868 مجوز خدماتی بود.
   در این فاصله زمانی در حوزه نظارت مستمر بر بازار نیز 892 هزار بازرسی انجام شد که کشف 63 هزار تخلف، تشکیل 50 هزار پرونده و رسیدگی به 29 هزار شکایت مردمی در همین راستا انجام گرفت.
   در چارچوب همکاری با ستاد مبارزه با قاچاق کالا و سازمان تعزیرات حکومتی با هدف ممانعت از عرضه محصولات قاچاق نیز بیش از 77 هزار بازرسی انجام و سه هزار پرونده تشکیل شد که ارزش ریالی این کشفیات بیش از 131 میلیارد ریال بوده است.

   ارایه حدود 14 میلیارد تومان تسهیلات مالی توسط صندوق صحا
   صندوق حمایت از تحقیقات و توسعه صنایع الکترونیک (صحا) که قانون آن در سال 1375 تصویب و اساسنامه آن در سال 1376 به تصویب هیأت وزیران رسید در 100 روز نخست دولت دوازدهم به منظور حمایت مالی و اعتباری از تحقیقات و توسعه صنایع الکترونیک در بخش خصوصی و تعاونی‌ حدود 14 میلیارد تومان تسهیلات مالی ارایه کرده است.
   خدمات ارایه شده توسط صندوق حمایت از تحقیقات و توسعه صنایع الکترونیک (صحا) در بخش تسهیلات مالی ، 36 فقره مصوبه به ارزش 8 میلیارد و 905 میلیون تومان و 30 فقره قرارداد منعقد شده به ارزش 4 میلیارد و845 میلیون تومان است.
   همچنین در بخش ضمانت نامه نیز ، مصوبات صادر شده این صندوق 62 فقره به ارزش 87 میلیارد و 715 میلیون تومان و ضمانت نامه های صادره یا تمدید شده آن 85 فقره به ارزش حدود 33 میلیارد و و 63 میلیون تومان است.

   تکمیل اکتشافات معدنی در بیش از 16 هزار کیلومتر مربع در قالب 19 پروژه
   سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی نیز که در چشم انداز بیست ساله خود فراهم کردن زمینه ها و زیرساخت های لازم برای رشد فعالیت های دانایی محور و توسعه پایدار کشور از طریق شناسایی محیط های زمین شناسی ،شناخت منابع و کشف ذخایر مواد معدنی و شناسایی فرآیندهای پدید آورنده و کنترل کننده مخاطرات زمین شناختی و رفتارسنجی آنها و گسترش پایگاه داده های علوم زمین را دنبال می کند در طول صد روز اول آغاز به کار دولت دوازدهم تکمیل اکتشافات معدنی در بیش از 16 هزار کیلومتر مربع در قالب 19 پروژه به منظور اکتشاف عناصر پایه فلزی و غیرفلزی و همچنین تداوم اکتشاف منابع آب کارستی در 9 استان کشور را در پرونده خود دارد.
   پایان اکتشاف 1.5 میلیون تن کانسنگ طلا، نقره، مس و سرب و روی در منطقه لاطلا واقع در کرمان و اخذ گواهی کشف و همچنین پایان اکتشاف 649هزار تن کانسنگ سرب و روی و 169هزار تن کانسنگ طلا در منطقه ندوشن واقع در یزد نیز به همت کارشناسان سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور در 100 روز اول دولت دوازدهم انجام شده است.
   اکتشاف عناصر نادر خاکی در 6 استان زنجان، یزد، البرز مرکزی، آذربایجان‌شرقی و غربی و اردبیل به مساحت بیش 109هزار کیلومتر مربع و معرفی بیش از 10 هزار کیلومتر مربع به عنوان محدوده‌های امیدبخش برای ادامه فعالیت اکتشافی و در ادامه بررسی مشکلات و راهکارهای فرآوری سه منطقه اکتشافی برای عناصر مس، سرب و روی و سولفات سدیم-پتاسیم در استان‌های خراسان جنوبی، اصفهان و قزوین و اخذ گواهی کشف از دیگر اقدامات این سازمان در 100 روز اول دولت دوازدهم بوده است.
   عملیات اکتشافی به مساحت بیش از 36 هزار کیلومتر مربع در قالب 45 پروژه (30 پروژه زمین شناسی اقتصادی در مساحت 35هزار کیلومتر مربع، 5 پروژه ژئوشیمی در مساحت 625 کیلومتر مربع، 3 پروژه ژئوفیزیک با برداشت 4 هزار و 500 ایستگاه، 7 پروژه فرآوری فسفات کهکیلویه و بویراحمد، آنتیموان سفیدآبه واقع در استان سیستان و بلوچستان، پتاس چوپانان واقع در خور و بیابانک، باریت خوزستان، طلا، سرب، روی و گلوکونیت خراسان رضوی) که36 پروژه (26 پروژه زمین‌شناسی اقتصادی، 4 پروژه ژئوشیمی، 3 پروژه ژئوفیزیک، 3 پروژه فرآوری) آن پیشرفت فیزیکی بیش از 50 درصد و 9 پروژه (4 پروژه زمین‌شناسی اقتصادی، 1 پروژه ژئوشیمی، 4 پروژه فرآوری) با کمتر از 50 درصد پیشرفت فیزیکی آغاز شده‌ است.
   شایان ذکر است، تداوم اکتشاف محدوده‌های آنومالی سرب و روی به مساحت 4 هزار و 896 کیلومترمربع و معرفی 6هزار و 84 کیلومتر مربع از کشور به عنوان الویت اکتشاف کرومیت با اولویت 3 هزار و 462 کیلومتر مربع و همچنین تعیین مناطق پتانسیل‌دار اکتشاف کشور و الویت اول آن در قالب 20 تیپ ماده معدنی مختلف در قالب اطلس پتانسیل‌های معدنی کشور در مقیاس ملی با هدف کاهش ریسک و هزینه‌های اکتشافی از دیگر برنامه‌های اجرا شده در این یکصد روز است.
   در این مدت سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور موفق به پردازش و تفسیر 40 هزار کیلومتر خطی اطلاعات ژئوفیزیک هوایی (مغناطیس‌سنجی و رادیومتری) در آذربایجان‌شرقی و 91 هزار کیلومتر خطی در خراسان جنوبی و همچنین اجرای عملیات میدانی بیش از 2 هزار و 790 کیلومتر مربع از مساحت کشور در قالب 18 منطقه به منظور تولید اطلاعات پایه زمین‌شناسی در مقیاس یک‌بیست‌وپنج‌هزارم برای نمایش کلیه عوارض بیش از 50 متر و ادامه اکتشاف منابع آب کارستی در 9 استان البرز، یزد، مرکزی، لرستان، ارومیه، فارس، سمنان، خراسان‌های رضوی و شمالی به مساحت 115 هزار و 700 کیلومتر مربع و تعیین مناطق مستعد حضور آب شده است.
   گفتنی ا‌ست که در یکصد روز فعالیت دولت دوازدهم سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور، پیمایش صحرایی بیش از 50 هزار کیلومتر در محل‌های اصلی کانون گرد و غبار و برداشت تعداد یک‌هزار و 400 نمونه سطحی و 500 نمونه اتمسفری در بیش از 60 درصد از کانون های شناسایی شده در کشور و آغاز بررسی، پایش و تعیین دقیق محل گسل‌های لرزه‌زای کلان شهر‌های کشور پیرو مصوبه شورای عالی شهرسازی وزارت راه و شهرسازی با الویت شهرهای تهران، تبریز، کرج، مشهد و کرمان را در دستور کار خود قرار داد.
   انجام 169 هزار و 740 آنالیز در قالب 7 روش تخصصی اکتشافی، فرآوری، معدنی و زمین‌شناسی برای بیش از 7 هزار و 380 نمونه اکتشافی و زمین‌شناسی، تهیه اینفوگرافیک اطلس نقشه راه علوم زمین و معدن برای 31 استان کشور و همچنین آغاز ساماندهی و مدیریت مطالعات ژئوتوریسم و ژئوپارک کشور در قالب مصوبه برنامه بین‌المللی علوم‌زمین و ژئوپارک‌ها (IGGP) در مجمع عمومی یونسکو در سال 2016 نیز به عنوان بخش دیگری دستاوردهای سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور در یکصد روز فعالیت دولت دوازدهم عنوان شده است.

   صدور122 میلیارد و 94 میلیون تومان انواع ضمانت نامه و بیمه نامه در صندوق بیمه سرمایه گذاری فعالیت های معدنی
   صندوق بیمه سرمایه گذاری فعالیت های معدنی در راستای اهداف اقتصادی کلان کشور و همچنین تقویت و حمایت از سرمایه گذاران خصوصی در بخش معدن، با عنایت به ماده 31 قانون معادن مصوب 1377 در سال 1380 تاسیس شده و به منظور تحقق توسعه پایدار در بخش معدن و ایجاد تضمین و امنیت سرمایه گذاری در فعالیت های معدنی و هدایت و راهبری این سرمایه گذاری ها، فعالیت می کند که در طول 100 روزه نخست دولت دوازدهم 122 میلیارد و 94 میلیون تومان انواع ضمانت نامه ها و بیمه نامه ها در صندوق بیمه سرمایه گذاری فعالیت های معدنی صادر شده است.
   از مهمترین دستاوردها و اقدامات صندوق بیمه سرمایه گذاری فعالیت های معدنی در 100 روز ابتدایی دولت دوازدهم ، می توان به بازپرداخت دیون معوقه صندوق به نحوی که در حال حاضر صندوق دیون معوق ناشی از منابع بانکی ندارد به ارزش 315 میلیارد ریال اشاره کرد.
   همچنین انعقاد تفاهم نامه با بانک صنعت و معدن به ارزش حداقل 100 میلیارد ریال تسهیلات برای طرح های معدنی و تعیین تکلیف محدوده های معدنی بیمه شده از ابتدای عمر صندوق تا کنون و پیگیری تخصیص حداقل 15 درصد از منابع حاصل از وجوه ناشی از مصوبه مجلس در طرح اشتغال روستایی و شهرهای کوچک به حوزه معدن از طریق صندوق بیمه از دیگر دستاوردهای این 100 روزه به شمار می رود.

   آمار مهمترین شاخص های عملکردی صندوق بیمه
   در 4 ماهه مرداد تا آبان ماه سال 96 حدود 117 هزار میلیارد تومان ، مجموع ضمانتنامه یا بیمه نامه اعتباری بهره برداری صادر شده است.
   همچنین حدود 5 میلیارد و 266 میلیون تومان مجموع بیمه نامه های سرمایه گذاری و 122 میلیارد و 94 میلیون تومان مجموع ضمانت نامه ها و بیمه نامه های صندوق بیمه سرمایه گذاری فعالیت های معدنی در چهار ماهه مذکور بوده است.

   امضای 1152 فقره قرارداد سرمایه گذاری در شهرک ها و نواحی صنعتی / افتتاح 2 شهرک و ناحیه صنعتی
   سازمان صنایع کوچک و شهرک های صنعتی ایران از دیگر زیر مجموعه های وزارت صنعت، معدن و تجارت است که 100 روزه دولت دوازدهم یک هزار و 152 فقره قرارداد سرمایه گذاری در شهرک ها و نواحی صنعتی به مساحت 441 هکتار منعقد کرده است.
   همچنین ‌طی این مدت 2 شهرک و ناحیه صنعتی به بهره برداری رسیده و 550 هکتار زمین صنعتی ایجاد شده است .523 واحد صنعتی با اشتغال 6 هزار و 726 نفر بهره برداری شده و 229 واحد صنعتی که غیر فعال بودند مجددا راه اندازی و با بهره برداری مجدد از این واحد ها 4 هزارو 310 نفر مشغول به کار شده اند.
   تشکیل 5 کنسرسیوم صادراتی و تامین آب برای 3 شهرک و ناحیه صنعتی به میزان 112 لیتر بر ثانیه از دیگر اقدامات سازمان صنایع کوچک و شهرک های صنعتی ایران در دولت دوازدهم است.
   احداث 8 ایستگاه آتش نشانی و نیز اتصال 677 واحد صنعتی به شبکه جمع آوری فاضلاب دیگر گام های مثبتی ست که از سوی این سازمان در مدت 100 روزه دولت برداشته شد.
   بهره برداری از 15 واحد کارگاهی و واگذاری 39 واحد کارگاهی در شهرک ها و نواحی صنعتی و نیر انجام ممیزی HSEE 336 واحد صنعتی نیز در این مدت انجام شده است.

   برگزاری 3 هزار و 91 دوره آموزشی برای 3 میلیون و 735 هزار نفر
   دفتر آموزش، پژوهش و فناوری نیز در این مدت به منظور پیشرفت نیروهای انسانی، برای 3 میلیون و 735 هزار و 64 نفر، 3 هزار و 91 دوره آموزشی کوتاه مدت برگزار کرده است.
   از اهم اقدامات دفتر آموزش، پرورش و فناوری می توان به صدور 90 فقره جواز تاسیس خدمات فنی و مهندسی ، تمدید 22 فقره جواز تاسیس خدمات فنی و مهندسی، صدور 35 فقره پروانه فنی مهندسی، تمدید 16 فقره پروانه فنی مهندسی ، 7 فقره جواز تاسیس مرکز پژوهش های صنعتی و معدنی، تمدید یک مورد جواز تاسیس مرکز پژوهش های صنعتی و معدنی و3 مورد پروانه پژوهش مرکز پژوهش های صنعتی و معدنی اشاره کرد.


   2800 ناظر افتخاری برای حمایت از مصرف کنندگان
   حمایت از مصرف کنندگان از دیگر فعالیت های وزارت صنعت، معدن و تجارت است که از اهم فعالیت این بخش در 100 روز اول آغاز به کار دولت دوازدهم می توان به استفاده از پتانسیل 2800 ناظر افتخاری فعال برای مدیریت و هدایت بازار و دریافت 12،894 گزارش مختلف از این ناظران از آغاز دولت دوازدهم و طی مرداد و شهریور 96، نظارت بر عملکرد و فعالیت شرکت های پخش و فروشگاه های زنجیره‌ای به منظور جلوگیری از بروز تخلفات اقتصادی احتمالی از قبیل گران فروشی، کم‌فروشی، عرضه خارج از شبکه، فروش اجباری، احتکار، فروش کالای قاچاق و ... ، رصد مستمر روند تغییرات قیمت و توزیع محصولات غذایی و کشاورزی ،محصولات فلزی و غیر فلزی در سطح کشور و تنظیم گزارش های مربوطه برای دستگاه های مسئول و کارگروه کنترل بازار و تهیه و تنظیم شناسنامه وضعیت کالاهای حساس و ضروری، رصد، بررسی و کارشناسی قیمت کالاها و خدمات و تهیه گزارش های قیمت جهانی و داخلی به صورت تحلیلی و بازنگری و تدوین دستورالعمل های مربوط به بررسی قیمت ها، بررسی کارشناسی و ارائه راهکارهای لازم در خصوص جلوگیری از درج قیمت های غیر واقعی با هدف ایجاد رقابت سالم در بازار و جلوگیری از اجحاف در حق مصرف کنندگان و ... اشاره کرد.
   همچنین برگزاری گشت مشترک با دستگاه‌ها و اتحادیه‌های ذیربط در راستای هم ‌افزایی و استفاده بهینه از ظرفیت کارشناسی مرتبط و پیشگیری از تخلفات و رسیدگی فوری به شکایت‌های مردمی در دستور کار این بخش قرار دارد که از آغاز دولت دوازدهم و طی مرداد ، شهریور و مهر ماه 96 ، در مجموع تعداد 43،018 فقره شکایت از طریق سامانه 124 ستادهای خبری سازمان های صنعت، معدن و تجارت استان ها اخذ و مورد بررسی قرار گرفته است که از این تعداد شکایات، 36060 فقره (84 درصد) مربوط به کالا و 6908 فقره (16 درصد) مربوط به خدمات بوده و بیشترین شکایت‌های واصله در بخش کالا و خدمات به ترتیب مربوط به نان، میوه و سبزیجات، پوشاک و همچنین تعمیرگاه‌های خودروهای سبک، پارکینگ شهری و آرایشگاه زنانه است. گرانفروشی، کم فروشی و عدم درج قیمت در صدر عناوین تخلف می‌باشد.

   36548 صادرات و واردات در یک صد روز اول دولت دوازدهم
   بخش مهمی از اقتصاد کشور تحت تاثیر واردات و صادارات کشور قرار دارد. به همین منظور گسترش روابط اقتصادی و تجاری برای تمام دولت ها از اهمیت بسیاری برخوردار بوده است. وطارت صنعت، معدن و تجارت در صد روز اول آغاز به کار دولت دوزادهم تعداد 36548 صادرات و واردات به ارزش 11761 میلیون دلار را در کارنامه خود دارد که بیشترین سهم متعلق به صنعت- کل با 17840 هزار تن و به ارزش 7307 میلیون دلار و کمترین آن صنایع دستی و آثار هنری با 7 هزار تن و ارزش 1/3میلیون دلار است.

   برگزاری 30 نمایشگاه داخلی و خارجی

   نمایشگاه های داخلی و خارجی از دیگر اقداماتی هستند که علاوه بر درآمد زایی برای صنعت کشور می تواند تبلیغات خوبی برای تولیدات داخلی باشد.
   در 100 روز اول دولت دوازدهم 25 نمایشگاه داخلی با مشارکت 3186 شرکت کننده خارجی و 6569 مشارکت کنندگان داخلی و 5 نمایشگاه خراجی با 190 شرکت کننده برگزار شده است.

   صدور تعداد 4950 فقره جواز تاسیس
   طی صد روز اول استقرار دولت دوازدهم تعداد 4950 فقره جواز تاسیس با پیش بینی سرمایه گذاری 58218 میلیارد تومان و پیش بینی اشتغال 112020 نفر صادر شده است.
   به عنوان مثال از واحد ایجادی پتروشیمی شازند استان مرکزی با سرمایه گذاری 108 میلیارد ریال و اشتغال 1050 با تاریخ مجوز 14/6/96 بیشترین تعداد جذب نیروی انسانی را داشته است می توان نام برد. همچنین واحد ایجادی امید کهن صیون ، منطقه ویژه اقتصادی شیراز با 4936 میلیارد ریال سرمایه گذاری، اشتغال 50 نفر را به همراه داشته است.

   واحدهای صنفی به تفکیک تولیدی، توزیعی، خدماتی
   در مجموع 32 استان 20147 واحد تولیدی، 54569 توزیعی، 13868 خدماتی و در مجموع 88584 واحد صنفی مشغول به فعالیت هستند.
   تهران با 3686، اصفهان با 2256 و خراسان رضوی با 1395 به ترتیب بیشترین واحدهای صنفی تولیدی و در پی آن توزیعی و خدماتی را دارا بودند.

   برخی از نتایج فعالیت های سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران

   از اهم فعالیت های این سازمان در 100 روز گذشته می توان کارخانه آهن اسفنجی فولاد میانه با تکنولوژی ایرانی پرد در شهرستان میانه واقع در استان آذربایجان شرقی با ظرفیت 800 هزار تن به بهره برداری رسیده است که 750 نفر به طور غیرمستقیم صاحب شغل شده اند و در اجرای آن از نیروهای بومی استفاده شده است، تدوین نقشه راه دولت دوازدهم در توسعه و توانمند سازی معادن و صنایع معدنی با حضور خبرگان بخش معدن و صنایع معدنی، توفیق در اخذ مصوبه هیات دولت در خصوص تخصیص بخشی از 1.5 میلیارد دلار منابع صندوق توسعه ملی به توسعه معادن روستایی از طریق صندوق بیمه فعالیتهای معدنی، انتخاب پیمانکار و شروع عملیات اجرایی پروژه اسکله پارسیان در فاز اول به ظرفیت 9 میلیون تن تخلیه و بارگیری و ... نام برد.

   نام:
   پست الکترونیک:
   شرح نظر:
   کد امنیتی:
    
Page created in 2.3860268592834 seconds.
memoryUsage : 42933Kb